Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Proč se objevují „klacky“ pod korejskými nohami v jaderném tendru?
Radek Škoda 2. září 2024Zhruba před měsícem Česko vyhlásilo, že tendr na nové reaktory vyhráli Korejci, když nabídka korejské společnosti KHNP předčila nabídku francouzské…
- ČLÁNEK
Modulární reaktory zaplaví Česko. ČEZ chce využít lokality stávajících elektráren
Do devíti let měl v Temelíně vedle stávající jaderné elektrárny stát i malý modulární reaktor, alespoň takové jsou ambiciózní plány společnosti ČEZ. A další by měly nahradit elektrárny uhelné, kde již ČEZ působí. Podle odborníka na jádro ale nejdříve musí být nahrazen stávající atomový zákon, zároveň pochybuje o „modulárních plánech“ české energetické jedničky.
Malé modulární reaktory by podle ČEZ mohly být v Temelíně, Tušimicích, Prunéřově, Ledvicích, Poříčí, Dětmarovicích a Dukovanech. Jde o místa, kde jsou nyní uhelné či jiné elektrárny.
První takový reaktor bude stát v roce 2032 v Temelíně, řekla novinářům ředitelka útvaru ČEZ pro rozvoj malých modulárních reaktorů Silvana Jirotková. Kolik bude stavba reaktoru stát, nikdo ze zástupců ČEZ neuvedl.
V areálu temelínské elektrárny již má společnost vyčleněný prostor, jak uvedla loni. „V návaznosti na toto rozhodnutí byl založen i Jihočeský jaderný park, tedy smluvní spolupráce mezi společností ČEZ, Skupinou ÚJV a Jihočeským krajem. Reaktor by mohl být spuštěn už v polovině 30. let,“ uvedla firma na konci loňského roku.
Zdroje budou chybět
V roce 2050 bude podle Jirotkové v ČR kvůli rostoucí spotřebě elektřiny chybět významná část zdrojů. Malé modulární reaktory by vedle Temelína mohly být v místech, kde nyní ČEZ provozuje uhelné elektrárny.
Malé modulární reaktory (SMR) |
Jde o reaktory s výkonem do 300 megawattů výkonu, které lze řetězit do větších celků. Reaktory by se měly vyrábět sériově v továrnách a do vybraných lokalit dopravovat jako celek. SMR po spotřebování jaderného paliva bude možné vyměnit jako celé jednotky a použité palivo z nich likvidovat. Většina bloku by se měla nacházet pod zemí, což omezuje možnosti havárií. Oproti velkým blokům je jejich výstavba rychlejší, a tudíž méně nákladná. Pro SMR se připravují vlastní licenční a regulační standardy i nová legislativa. |
„Ty bychom chtěli transformovat s ohledem na životní prostředí a na bezemisní politiku na malé modulární reaktory. Dává smysl nahradit zdroj, který dosluhuje, novými zdroji, i s ohledem na to, jak jsme se zavázali k odklonu od uhlí. Lokality, které jsou na severu Čech, na severu Moravy, kde je významná průmyslová výroba, dávají smysl. I proto, že je tam centrální zásobování teplem, a i to by modulární reaktory byly schopné obhospodařit,“ řekla Jirotková.
SMR násobně dražší
Odborník na jadernou energetiku Radek Škoda, který působí na CIIRC ČVUT či FEL ZČU, pro Peak.cz připomněl, že vybrané lokality pro SMR v místě stávajících elektráren v Temelíně a Dukovanech příliš nedávají smysl.
„Již zde máme velké reaktory, které produkují elektřinu násobně levněji než SMR. V Tušimicích, Prunéřově, Ledvicích, Poříčí a Dětmarovicích bude třeba provést studie, jestli zde jaderný zdroj může být provozován. Buď jak buď, i zde bude produkce jaderné elektřiny násobně dražší než ze stávajících reaktorů či velkých reaktorů, o kterých se uvažovalo v Dukovanech či Temelíně,“ podotýká Škoda.
Jirotková uvedla, že reaktor v Temelíně by mohl začít fungovat již v roce 2032, což ale dle jejích slov je „velmi ambiciózní cíl“. Za velmi vhodné lokality označila Dětmarovice a Tušimice. ČEZ také zvažuje, že malý modulární reaktor by mohl být v Mělníku.
Pilotní Temelín
První malý modulární reaktor vznikne u Temelína, jde o pilotní projekt v ČR. „Tyto technologie budou přelomové. Hodí se jako doplnění velkých tlakovodních reaktorů, obzvlášť do lokalit, kde byly uhelné elektrárny, které budou končit, (do lokalit), kde jsou plynové elektrárny,“ řekl již dříve generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Polostátní kolos v poslední roce akceleroval činnosti související s tímto investičním projektem. Memoranda o spolupráci v oblasti malých modulárních reaktorů již ČEZ podepsal s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, KHNP a Holtec.
Malé modulární reaktory jsou podle Beneše skoro tak velké jako jaderné bloky v Dukovanech. Staví se ale snáz a rychleji než velké jaderné reaktory.
VÍCE K TÉMATU:
Rolls-Royce ukázal budoucnost vesmírného jaderného pohonu
Chiméra malých modulárních reaktorů – na českou elektřinu NE, pro teplo ANO
Deputinovat se a decentralizovat zdroje, to jsou hlavní úkoly české energetiky
Odvrácená strana zelenání energetiky: zvyšuje se riziko možných blackoutů
Za kolik? Nikdo se neodvažuje odhadnout
Nikdo se zatím nevyjádřil k odhadovaným nákladům. A vzhledem k tomu, že zatím žádný komerční SMR nebyl postaven, není divu.
Společnost Carbon Free Power Project, která technicky připravuje výstavbu světově pilotního projektu s využitím modulárních reaktorů značky NuScale, oznámila v lednu výrazné zvýšení nákladů na výstavbu.
Odhadované náklady tohoto projektu z malého modulárního reaktoru VOYGR (zatím nerealizovaného certifikovaného bloku 77 MWe) vzrostl téměř o 100 procent. Původně NuScale podepsala v lednu 2021 dohodu s odhadovanými náklady 55 dolarů za MWh. Vzhledem k rostoucím stavebním nákladům, které se ukazují jako „slabina jaderného rozvoje“, se předpokládá, že odhadované náklady se budou pohybovat mezi 90 a 100 dolary za MWh. Odhadovaná cena projektu se šesti reaktory NuScale (celkový výkon 462 MW) se dostala na 9,3 miliardy dolarů (asi 205 miliard korun), uvedl server Temelín.cz.
Společnost ČEZ chce letos a příští rok dospět k výběru technologie pro první modulární jaderný reaktor v zemi. Podle ČEZ i vlády se tuzemská energetika při postupujícím odklonu od uhlí bez jádra neobejde.
Podle Škody však dávají smysl hlavně pro produkci tepla, levnou elektřinu dokáže podle něj česká rozvodná síť dodat z Temelína do Ostravy či z Dukovan do Trutnova. „Největší problém nových reaktorů je stávající platný atomový zákon, který byl neuměle vytvořen v roce 2015. Kvůli němu nelze postavit v Česku žádný nový reaktor, který není ruského typu VVER. Tento zákon se musí nahradit,“ uzavírá Škoda.