Mohlo by vás také zajímat
Jak mohou povodně ovlivnit české hospodářství?
Jan Bureš 16. září 2024Po víkendu spojeném s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je ve východní polovině Česka. V…
Škodovky už umí platit za tankování samy. Díky službě Pay to Fuel
Libor Akrman 16. září 2024Škoda Auto ve spolupráci s Mastercard spustila v Česku službu Pay to Fuel, která umožňuje platit za načerpané palivo přímo…
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
McDonald’s a PPF opouštějí Rusko, Muskovo váhání kolem Twitteru aneb souhrn 20. týdne 2022
McDonald’s a PPF končí v Rusku; Fiala naznačil úvahy o dělení ČEZ; Musk váhá s Twitterem; Škoda Auto rozjela výrobu baterií; europarlament posvětil minimální daň; Porsche investuje na Slovensku; globální dluh překročil 300 bil. USD; na daně makáme do 17. června; Evropa už ví, jak nebýt závislá na Rusku; Srí Lanka v krizi; Mastercard rozjel platby úsměvem; inflace v EU zase výše a výsledková sezona pokračuje.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
pomoci v boji s drahými energiemi, či nepomoci? Asi se shodneme, že pomoci je třeba minimálně těm lidem, kteří se dostávají do problémů a na něž energetická drahota dopadá nejvíce. Tento fakt jistě vnímá i vláda, nicméně nějaké reálné řešení je bohužel zatím v nedohlednu. Zatím jsme se dočkali jen obrysů pomoci a návrhů řešení, bohužel bez jasných a konkrétních opatření. Což je o to smutnější, že jde o něco, co současná vládní koalice kritizovala ještě v opozici na minulé vládě Andreje Babiše. I když vláda relativně dobře zvládá uprchlickou situaci v důsledku války na Ukrajině, je třeba se postarat i o další věci. A energetická drahota je (minimálně) jednou z nich…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
McDonald’s končí v Rusku
Provozovatel restaurací rychlého občerstvení McDonald’s zahájil prodej svých aktiv v Rusku. Kupcem je současný provozovatel a držitel provozní licence Alexandr Govor. V zemi má 850 provozoven a zaměstnává tam 62 000 lidí. Informovala o tom v pondělí v prohlášení americká firma. Poukázala přitom na humanitární krizi, již způsobila ruská invaze na Ukrajinu a která se příčí hodnotám podniku. McDonald’s je poslední z velkých společností, které kvůli ruské agresi odchází ze země, napsala agentura AP.
Z Ruska stahuje další byznys i PPF
Skupiny PPF a Home Credit podepsaly dohodu se skupinou individuálních investorů v čele s Ivanem Tyryškinem o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku, včetně dceřiných společností. Znamená to odchod skupiny Home Credit z ruského trhu. Cenu transakce společnosti nezveřejnily. PPF se tak zbavila významné většiny aktiv v Rusku. Zbyly jí tam životní pojišťovna PPF Life Insurance a komerční nemovitosti.
Média: Čeká ČEZ dělení?
Vláda uvažuje o restrukturalizaci polostátní energetické společnosti ČEZ, ale ještě to vyžaduje důkladnější analýzy, řekl premiér Petr Fiala (ODS) v rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnil server Hospodářských novin (HN). Jednou z možností je rozdělení firmy, připustil. Na informaci serveru Seznam Zprávy, že vláda oprášila plán na rozdělení ČEZ, aby získala kontrolu nad cenami energií, ve středu reagovaly akcie firmy na pražské burze osmiprocentním růstem.
Spojení Musk a Twitter není jisté
Americký podnikatel a zakladatel automobilky Tesla Elon Musk chce po společnosti Twitter důkaz, že podíl falešných a robotických účtů na této síti je pod pěti procenty. Bez toho se zdráhá firmu převzít, napsal na svém twitterovém účtu, když odpovídal jinému uživateli. Musk za společnost Twitter v dubnu nabídl zhruba 44 mld. USD. Navíc předtím podnítil spekulace, že by mohl usilovat o nové jednání o převzetí společnosti Twitter, když prohlásil, že nevylučuje životaschopnou dohodu za nižší cenu.
Škoda Auto už vyrábí i baterie
Škoda Auto zahájila ve svém hlavním výrobním závodě výrobu bateriových systémů pro plně elektrické vozy. Mladoboleslavský hlavní závod automobilky je tak jediným výrobním místem bateriových systémů pro modulární platformu elektrických vozů MEB koncernu v Evropě kromě Německa. Škoda do výrobní linky investovala 130 mil. eur. V budoucnu se zde ročně vyrobí až 250 000 bateriových systémů ročně.
Minimální daň dostala v EU zelenou
Europoslanci ve čtvrtek většinou hlasů podpořili zavedení minimální daně pro velké společnosti. Europarlament také vyzval země EU, aby po pěti letech umožnily revizi, která by zhodnotila, zda není toto rozhodnutí nutné zpřísnit. Už loni v říjnu uzavřelo 136 světových zemí globální dohodu, podle které by velké korporace měly platit minimální sazbu daně ve výši 15 %. To má těmto firmám ztížit možnost vyhýbat se placení daní. Návrh Evropské komise počítá s tím, že minimální sazbě daně budou od roku 2023 podléhat společnosti s ročním obratem nejméně 750 mil. eur, tedy 18,5 mld. korun.
Buffett na nákupech
Investiční společnost Berkshire Hathaway koupila podíl v bance Citigroup za tři miliardy dolarů. Firma miliardáře Warrena Buffetta se zároveň zbavila téměř celého podílu za 8,3 mld. |USD v telekomunikační společnosti Verizon Communications. Vyplývá to z prohlášení společnosti pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy. Koupě Citigroup, ve které skupina bude vlastnit 2,8 %, přichází v době, kdy se Berkshire Hathaway zbavila zbývajícího podílu v konkurenční bance Wells Fargo, kterou vlastnila více než 30 let.
Evropská ekonomika mírně v plusu
Ekonomika EU v 1. čtvrtletí vzrostla podle sezóně přepočtených údajů proti předchozímu kvartálu o 0,4 procenta. Tempo růstu tak proti posledním třem měsícům loňského roku kleslo o desetinu procentního bodu. Ve zpřesněné zprávě, která potvrdila údaje z dubnového rychlého odhadu, to uvedl statistický úřad Eurostat. V meziročním srovnání tempo růstu HDP podle dnešní zprávy naopak stouplo na 5,2 % ze 4,9 % v závěru loňského roku. Výraznější meziroční růst umožnilo především zotavování ekonomiky po pandemické krizi, která na hospodářství unijních zemí dopadala loni.
Porsche posiluje na Slovensku
Skupina Porsche investuje na Slovensku nejméně 194,7 mil. eur do výroby bateriových systémů pro elektromobily své značky. Informovalo o tom slovenské ministerstvo hospodářství, které doporučilo vládě udělit firmě investiční pobídky. Nová výroba bude umístěna ve vesnici Horná Streda na západě Slovenska, kde má skupina Porsche technologické centrum. S výrobou bateriových modulů tam plánuje začít na konci roku 2024, plné výrobní kapacity by měla firma dosáhnout o dva roky později.
Nová budova filharmonie bude od Dánů
Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group (BIG). Výsledky vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.
Globální dluh už je nad 300 biliony dolarů
Globální dluh napříč všemi sektory v prvním čtvrtletí stoupl na rekordních více než 305 bilionů USD. Nejvíce si půjčily dvě největší ekonomiky světa, Čína a Spojené státy. Dluh Číny se v tomto období zvýšil o 2,5 bil. USD a dluh USA o 1,5 bil. USD. Celkový dluh eurozóny však již třetí čtvrtletí za sebou klesl. Poměr globálního dluhu k hrubému domácímu produktu ale klesl. Uvedl to Institut pro mezinárodní finance (IIF), mezi jehož členy patří více než 400 bank a finančních institucí po celém světě.
Na daně makáme do 17. června
Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 17. června, loni to bylo 25. června. Češi tak budou letos na stát pracovat 167 dní, tedy o osm dní méně než loni. Liberální institut počítá den daňové svobody od roku 2000. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.
Evropa má plán nezávislosti na Rusku
Rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie, zvýšení energetické účinnosti a úspory či společné nákupy plynu od nových dodavatelů. To jsou hlavní součásti zveřejněné strategie, s níž chce Evropská komise v příštích letech ukončit závislost Evropské unie na energiích dovážených z Ruska. Komise počítá s tím, že tento přechod bude do roku 2030 vyžadovat investice ve výši téměř 300 mld. eur, okolo 7,4 bil. Kč. Část z nich chce členským zemím poskytnout v rámci mimořádného fondu obnovy, další část získat například navýšením prodeje emisních povolenek.
SoGé čeká výměna šéfa
Generální ředitel francouzské banky Société Générale Frédéric Oudéa (58) nebude usilovat o obnovení svého mandátu na příští valné hromadě akcionářů, která se uskuteční 23. května 2023. Třetí největší banka ve Francii s akciemi na burze tak zahájí proces hledání jeho nástupce, uvedla agentura Reuters. Société Générale je většinovým vlastníkem české Komerční banky. Oudéa je ve funkci od roku 2008.
Srí Lanka v krizi
Srí Lanka je poprvé za 74 let své samostatné existence v platební neschopnosti. Guvernér tamní centrální banky Nandalal Vírasingh sdělil věřitelům, že země nebude schopna splácet závazky, dokud nerestrukturalizuje svůj dluh. Zároveň varoval, že míra inflace, která je už nyní na 30 %, by se v příštích měsících mohla vyšplhat až ke 40 procentům. Srílanská vláda se kvůli ekonomické situaci potýká s masivními protesty obyvatel a politickou krizí. Slábne místní měna, ostrov nemá dost peněz na dovoz potravin ani pohonných hmot.
Mastercard rozjel platby úsměvem
Americká platební společnost Mastercard spustila pilotní projekt, v jehož rámci budou moci držitelé jejích karet povolovat platby otiskem prstu či úsměvem. Prvních pět těchto systémů Mastercard umístila v supermarketech v brazilském Sao Paolu. Podle společnosti existuje mezi držiteli platebních karet velká poptávka po používání biometrických údajů při platbách. Tyto technologie ale současně čelí kritice kvůli obavám ze shromažďování a nakládání s velice citlivými osobními údaji.
Inflace EU posouvá rekord
Míra inflace v Evropské unii v dubnu vystoupila na rekordních 8,1 %, což je o tři desetiny procentního bodu více než v březnu. Oznámil to ve středu evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika má z členských zemí unie třetí nejvyšší inflaci, v dubnu činila 13,2 %. V eurozóně inflace zůstala na 7,4 %.
VIG se solidním ziskem
Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group (VIG) v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk o 7,7 % na 91,3 mil. eur. Zisk před zdaněním se snížil o 3,3 % na 123,8 mil. eur. Výsledky ovlivnily mimo jiné opravné položky ve výši 75 milionů eur k investiční expozici společnosti vůči Rusku.
Ruská část Googlu zbankrotovala
Ruská součást americké internetové společnosti Google vyhlásila bankrot. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na záznamy v ruském obchodním rejstříku. Google už od března není schopen v Rusku zcela plnit své finanční závazky. Google, který je součástí technologické skupiny Alphabet, se ke zprávě bezprostředně nevyjádřil.
Kdo koupí Spirit Airlines?
Americké aerolinky JetBlue učinily nepřátelskou nabídku na nízkonákladovou leteckou společnost Spirit Airlines. Protože její vedení původní nabídku od JetBlue za 3,6 miliardy USD odmítlo, obrátily se aerolinky přímo na akcionáře a chtějí přimět vedení Spirit k jednání. JetBlue nově nabídla akcionářům za jednu akcii 30 dolarů, což ohodnocuje celou společnost na 3,2 miliardy USD. Vedení Spirit v tiskové zprávě uvedlo, že nabídku posoudí. Aerolinky JetBlue zároveň akcionáře Spirit Airlines vyzvaly, aby odmítli nabídku na převzetí od společnosti Frontier Airlines. Ať už si Spirit vybere jakoukoli nabídku, vzniknou spojením dvou leteckých společností páté největší aerolinky v USA za společnostmi American, Delta, United a Southwest.
Zájem o investiční vína roste
Růst hodnoty investičního vína je v ostrém kontrastu se současnými propady světových akciových indexů, které letos zaznamenaly už dvouciferné ztráty. O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Fond Wine Management investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních lahví, což se pozitivně projevilo na zhodnocení jeho portfolia za první čtvrtletí: aktiva fondu vzrostla o 4,17 %. Za více než tři roky od založení fondu šla jejich hodnota nahoru o 39,84 %.
A výsledková sezona za 1. čtvrtletí 2022 pokračuje
Potěšily: Home Depot, E4U, Lowe, easyJet, Vodafone Group, Trinity Bank.
Zklamaly: Walmart, CTP Group, Target, Mall Group, WeDo.