Mohlo by vás také zajímat
Mladí ležáci — staří žebráci. Jaké jsou generační rozdíly u investování?
Štěpán Křeček 30. července 2024Mladší generace je při investování konzervativnější, než starší kohorta a více se straní riziku, alespoň to vyplývá z průzkumu Bank…
Stojí globální ekonomika na prahu nové obchodní války?
Kryštof Míšek 6. června 2024Svět vstupuje do období větších rizik na pozadí rizika ekonomických válek, které ve vyspělých zemích nemají obdoby, a velmocenských střetů.…
Důchodová reforma poprvé prošla, zbrojař Strnad koupí americkou Vista Outdoor a Trump je vinen aneb souhrn ekonomických zpráv 22. týdne 2024
Libor Akrman 31. května 2024Saudi Aramco „pustí" další akcie; vlastník Royal Mail kývl Křetínskému; stát podpoří dostupné bydlení; Němci budou ukládat CO2 pod zem;…
- ČLÁNEK
Konec Trumpova milionového tweetování. P. S.: Hledá se nové médium bez „cenzury“
Donaldu Trumpovi zbývá pár dní ve funkci prezidenta USA. Minulé dny a jeho „mediální aktivity“ ho připravily o komunikační kanály, když mu přístup zakázal Twitter i Facebook. Prezident to sice označil za omezování svobody projevu, ale jinak nenadělá nic. Leda by si vytvořil vlastní sociální síť.
Více než 12 tisíc tweetů či retweetů zvládl končící prezident Donald Trump poslat v loňském roce. Podle serveru Statista pak kadence jeho příspěvků na sociální síti Twitter v druhé půli roku dosáhla v průměru přes 30 tweetů za den.
K tomu rozhodně přispěly prezidentské volby, v nichž Trump prohrál, přestože se s tímto výsledkem rozhodně nesmířil a tvrdil, že jde o volební podvod. A tento postoj v podstatě stojí za definitivním koncem Trumpa na Twitteru, k němuž došlo po útoku Trumpových příznivců na sídlo Kongresu, washingtonský Kapitol.
Twitter oznámil, že účet amerického prezidenta Donalda Trumpa trvale zablokoval. Důvodem je podle společnosti „nebezpečí dalšího podněcování k násilnostem“. Již dříve minulý týden byl prezidentův účet dočasně zablokován kvůli příspěvkům, v nichž prezident odmítal odsoudit právě násilné vniknutí svých podporovatelů do budovy Kongresu a trval na svých nepodložených tvrzeních o podvodech v nedávných prezidentských volbách.
Trump po zrušení svého osobního účtu začal tweetovat z vládní stránky, sociální síť však brzy nato uvedla, že smazala prezidentovy příspěvky i z ní.
Hlásná trouba
Platforma pro Trumpa představovala hlavní komunikační kanál, jímž nahradil tradiční mediální kanály a jenž mu zároveň přinášel přímé názory od stovek milionů uživatelů Twitteru. Až do zablokování zde pravidelně každý den přinášel dávku vzkazů a podle kritiků někdy i zkreslených či nepravdivých informací.
Odraz na akciích |
Akcie společnosti Twitter po trvalém zablokování účtu prezidenta Spojených států Donalda Trumpa oslabily. Podle agentury Reuters se předpokládá, že rozhodnutí Twitteru bude mít na podnik mírně negativní finanční dopady. „Očekávejte mírný úbytek uživatelů,“ uvedli analytici ze společnosti Berstein. |
„Twitter nemám rád… Média jsou ale tak nepoctivá, že Twitter je jediný způsob odporu,“ uvedl po své inauguraci před čtyřmi lety. Podle analytiků byla prezidentova záliba v Twitteru až závislostí, jeho účet @realDonaldTrump měl dosud téměř 89 milionů sledujících.
Jak ukazuje webová stránka Trump Twitter Archive, která monitorovala Trumpovy aktivity na platformě, jeho aktivita narostla hlavně v posledních dvou letech.
Zatímco po nástupu do prezidentské funkce počet jeho tweetů klesl z úrovně zhruba 500 tweetů a retweetů za měsíc pod 300, tak jeho aktivita v posledních dvou letech výrazně narostla. V roce 2018 za 12 měsíců zvládl zhruba 3,5 tisíce příspěvků, o rok později to bylo bezmála osm tisíc a loni už to bylo přes 12 tisíc.
GRAF: Vývoj Trumpova tweetování
Od roku 2016 do současnosti, jde o počet tweetů a retweetů z účtu @realDonaldTrump za měsíc.
Zdroj: Statista, Trump Twitter Archive; foto je WikiMedia
List New York Times uvedl, že v roce 2019 se tag s Trumpovým jménem na Twitteru objevil i tisíckrát za minutu.
Dvě stě tweetů za den
Jak uvádí archiv Trumpových příspěvků, nejplodnější den byl 5. června 2020, kdy poslal 200 tweetů či retweetů. Tehdy mimo jiné oznámil snížení americké vojenské přítomnosti v Německu, ale také zveřejnil kontroverzní video s poctou zabitému černochovi Georgi Floydovi. Toto video tehdy Twitter zablokoval kvůli porušení autorských práv.
Do té doby byl jeho nejbohatším 23. leden téhož roku, kdy probíhal soudní proces o odvolání Trumpa z funkce na návrh Sněmovny reprezentantů, kde měli demokraté většinu.
Na podzim 2019 totiž vyšlo najevo, že prezident zadržel vojenskou pomoc Ukrajině, podle všeho čistě pro své politické zájmy. Sněmovna reprezentantů ho za to podrobila impeachmentu jako teprve třetího prezidenta v historii USA.
Jedenáct let tweetování
Začátek Trumpovy tweetovací historie sahá do roku 2009, kdy si účet založil. Od té doby vypustil přes 47 tisíc původních tweetů, jak připomíná server tweetbinder.com. Z následujícího grafu pak jasně vyplývá, že víceméně dva a půl roku byl účet „mrtvý“, ale od roku 2012 začala Trumpova aktivita na platformě výrazně narůstat.
GRAF: Vývoj tweetovací aktivity Donalda Trumpa
Od roku 2009 (založení účtu) do současnosti, v počtu tweetů
Zdroj: tweetbinder.com
Statistiky pak také ukazují jeho denní aktivitu na Twitteru. První půlrok po nástupu do Bílého domu v roce 2017 to bylo v průměru 5,7 tweetu za den. Oproti tomu se v druhé půli loňského roku propracoval k průměrným 34,8 tweetu za den.
Jednoznačně nejvíce ohlasů i nejvíce lajků a pochopitelně retweetů a sdílení pak přineslo Trumpovo oznámení, že byl pozitivně testován na covid-19.
Druhým nejpopulárnějším bylo v roce 2017 umístěné video, kde se vysmíval televizní stanici CNN (je to mimochodem nejvíce retweetovaný příspěvek s více než 300 tisíci retweety a více než půl milionem lajků, pozn. red.).
Tweet jsou peníze
Zajímavým poznatkem je přepočet Trumpových tweetů na peníze. Podle serveru Tweetbinder je tržní hodnota na úrovni necelých 115 tisíc dolarů. Nicméně pokud by se započítala i další záplava interakcí, je podle serveru reálná hodnota více než 500 tisíc dolarů.
V porovnání se svým předchůdcem Barackem Obamou dosluhující prezident v hodnotě ovšem zaostává, neboť reálná hodnota Obamových příspěvků je více než trojnásobná. Ta tržní je vyšší „jen“ o 43 tisíc dolarů.
Zdá se, že záplava Trumpových příspěvků při srovnání s hodnotou těch Obamových potvrzuje přísloví, že „méně je někdy více“.
VÍCE K TÉMATU:
Ve světle Trump. Výsledkem jeho vlády je narušení demokracie v USA
Trumpovo odcházení je ještě absurdnější, než jaké by napsal Václav Havel
Pod taktovkou algoritmů aneb v prezidentské kampani v USA budou hrát ještě větší roli sociální sítě
Co dál?
Kromě Twitteru Trumpa zablokoval i Facebook, který uvedl, že Trumpův účet pozastaví minimálně do konce jeho prezidentského období.
I proto se proslýchá, že si Trump jako svůj nový nástroj vybere Parler, který je co do obecenstva výrazně menší než zmíněné dvě sociální sítě. Nicméně současných zhruba deset milionů uživatelů by se zřejmě po přesunu Trumpa výrazně rozrostlo. Parler patří mezi digitální platformy, kde jsou aktivní krajně pravicové skupiny. Jde o platformy jako Gab, MeWe, Zello či Telegram nebo právě zmíněný Parler.
Na jedné straně je tato platforma oblíbená mezi americkými konzervativci, na straně druhé si mnohokrát vysloužila kritiku, že málo moderuje příspěvky vyzývající k násilnostem.
Nicméně i Parler se již ocitl offline. Již v pátek proti síti zakročila společnost Google, která ji vyřadila ze služby Google Play pro uživatele mobilních telefonů s operačním systémem Android. O den později stejný postup oznámila společnost Apple pro svůj App Store. A firma Amazon oznámila, že stránce zakáže provoz na svých serverech.
Stále se přitom diskutuje rovněž o tom, že si Trump založí po odchodu z úřadu vlastní mediální společnost nebo sociální síť.