Mohlo by vás také zajímat
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
Německá budoucnost? V únoru předčasné volby a přetrvávající ekonomická mizérie
Dominik Rusinko 13. listopadu 2024Jako první věc na seznamu priorit bude muset nová německá vláda řešit, jak zvýšit konkurenceschopnost ekonomiky a nakopnout hospodářský růst.
Trump v čele USA znamená větší stabilitu pro finanční trhy
Kryštof Míšek 7. listopadu 2024Uplynulé týdny se nesly v nejistotě z výsledků voleb a jejich možného dopadu na ekonomiku a finanční trhy. Zejména protekcionistická…
- ČLÁNEK
Jde to rychleji, než čekali. V Německu i Rakousku už našla práci skoro půlka uprchlíků
Když před pěti lety vrcholila migrační krize, vyvolávala spoustu obav a kritiky především v souvislosti s integrací uprchlíků. Rakouská i německá ekonomika, respektive trh práce ukazuje, že obavy byly poněkud přehnané.
Příchod statisíců uprchlíků do Evropy v roce 2015 vyvolal řadu obav. Ze zvýšení kriminality, z kulturních a náboženských rozdílů i z neschopnosti běženců najít si zaměstnání.
Právě na pracovním trhu nakonec realita předčila očekávání, rozhodně ve dvou zemích, kam přišlo nejvíc běženců v přepočtu na počet obyvatel – v Německu a v Rakousku.
Rakouští zemědělci a stavaři
V Rakousku se k letošnímu červenci povedlo získat zaměstnání 44 procentům uprchlíků, kteří do země dorazili v roce 2015. Cíl úřadů přitom byl, aby do pěti let od jejich příchodu měla práci zhruba polovina.
GRAF: Vývoj podílu zaměstnaných uprchlíků v Rakousku
Jde o uprchlíky, kteří do Rakouska přišli v roce 2015, v procentech.
Zdroj: ORF
Na tuhle úroveň se Rakousko dostane příští rok, tedy podle plánu nebo mírně před ním, řekl šéf rakouské agentury AMS (Arbeitsmarktservice – rakouská obdoba Úřadu práce ČR) Johannes Kopf.
Dodal, že uprchlíci nacházejí uplatnění především v zemědělství či pomocných pracích na stavbách. Podle Kopfa tak neberou práci Rakušanům.
Škrty nejsou brzdou
V Rakousku do letoška vládla půldruhého roku koalice s účastí ostře protiimigračně naladěné strany Svobodných. Ta také ve vládě prosadila krácení státních příspěvků na integraci uprchlíků včetně škrtání kurzů němčiny a snižování financí pro úřady práce.
Opatření sklidilo kritiku odborníků i organizací pomáhajících běžencům s jejich novým začátkem v Rakousku.
Počty zaměstnaných uprchlíků sice stoupají škrtům navzdory, s většími prostředky od státu by ale agentura AMS dokázala uprchlíkům lépe přiřazovat pracovní místa podle jejich kvalifikace, naznačil šéf agentury Kopf.
Jde to rychleji
Německo mělo v roce 2015 stejný cíl jako jeho soused Rakousko – do pěti let zaměstnat zhruba polovinu tehdy čerstvě zaregistrovaných uprchlíků.
Červencové statistiky ukazují, že se k tomuto cíli země blíží o něco pomaleji než Rakousko, podíl běženců se zaměstnáním přesto stabilně a výrazně roste. Podle aktuálních čísel našlo zaměstnání zhruba 35 procent uprchlíků.
Prezident sdružení německých zaměstnavatelských svazů Ingo Kramer se ve světle průběžných statistik z trhu práce už loni sám podivoval, že „to jde tak rychle“.
VÍCE K TÉMATU:
Vyhrálo Německo nad migrační vlnou? Zdá se, že ano – práci má čtvrtina uprchlíků
Globální pakt o migraci země OSN přijaly. Proč ne Česko, USA nebo Rakousko?
Uprchlické tábory se mohou stát permanentními chytrými městy
Sto tisíc zaměstnaných za rok
V tuto chvíli má v Německu práci o něco více než třetina z těch uprchlíků, kteří tam dorazili od roku 2015 z osmi hlavních destinací – Sýrie, Afghánistánu, Iráku, Eritreje, Pákistánu, Nigérie, Somálska a Íránu.
V absolutních číslech se jedná o 400 tisíc lidí, z celkového počtu zhruba 1,2 milionu, kteří do Německa přišli mezi lety 2015–2018.
Německé statistiky tak oproti těm rakouským zahrnují i uprchlíky, kteří jsou v Německu kratší dobu – měli tedy na hledání práce vedle kurzů němčiny a dalších nutných úředních kroků méně času než ti, kteří dorazili už před čtyřmi lety.
Pro srovnání – ještě loni v srpnu mělo práci v Německu o sto tisíc uprchlíků méně. Deklarovaný cíl zaměstnat do konce příštího roku zhruba polovinu příchozích z roku 2015 tak není zcela nereálný.
Čekání na ekonomické oslabení
Uprchlíci v Německu většinou pracují na pomocných pozicích ve výrobě, jako pracovníci úklidu, v gastronomii nebo v zemědělství, řekl deníku Die Welt Ulrich Walwei z Institutu pro výzkum pracovního trhu a profesí v Norimberku.
Právě v tom se také skrývá největší otazník výše popsaného pozitivního vývoje na pracovním trhu v Německu a Rakousku: Jak velký problém do budoucna bude, že tolik uprchlíků šlo cestou rychle získaného, ale méně kvalifikovaného a také špatně placeného místa?
To se ukáže až ve chvíli, kdy oslabí německá a rakouská ekonomika a kdy tato pracovní místa budou mizet jako první. V německém případě už ekonomové varují před propadem do recese, v tom rakouském zatím jen pozorují oslabení ekonomického růstu.
V Rakousku se navíc mohou vymstít škrty v integračních opatřeních na trhu práce provedené minulou vládou. „Ušetřené“ peníze totiž mířily právě na to, aby uprchlíci přicházeli na pracovní trh lépe vybavení, jazykově i odborně, a mohli aspirovat na lepší místo.
Zbytečně pesimistická očekávání
Aktuální statistiky z Německa a Rakouska tedy sice zdaleka nejsou happy endem integrace uprchlíků, patří ale do komplexního obrazu o tom, jak se země nejvíc zasažené migrační vlnou s nově příchozími vypořádaly. A dokazují, že v některých ohledech realita předstihla opatrná očekávání.
Článek, jehož autorem je Vojtěch Berger, původně vyšel na serveru Hlídací pes.org.
Super. S nedostatkem pracovní síly se každá země vyrovnává jinak… U nás se musí nejprve „zastavit“ ekonomický růst, kdy to pocítí všichni „nevýděleční“ (včetně důchodců, zdravotníctví…) a až pak chyby minulosti pochopí současníci…
Haha! To určitě!!😁😁😁
O.K., nyní je v Evropě nízká nezaměstnanost. Ale jakmile přijde krize, budou mezi prvními nezaměstnanými…
Pokud si to pamatuji spravvne, tak Svedsko po deseti letech u prichozich z Blizkeho Vychodu udavalo zamestnanost do 1/3 praceschopnych. A nyni Nemecko u stejne skupiny udava po ctyrech letech polovinu.
Inu, dobrych zprav neni nikdy dost.
Až na to, že část pracovních míst je vytvořena speciálně pro uprchlíky, tudíž uměle…