Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Může fotbalové Euro pomoci německé ekonomice?
Jan Bureš 17. června 2024Stabilní, bohatá a relativně drahá ekonomika je dnešní Německo, které se ale potýká s dílčím hospodářským útlumem. Ekonom Jan Bureš…
Liberty Ostrava v insolvenci, Brusel zvyšuje cla na čínské elektromobily a už i Apple má AI aneb souhrn ekonomických událostí 24. týdne 2024
Libor Akrman 14. června 2024O jádru v ČR chce mít vláda jasno v srpnu; Česko koupí tanky Leopard spolu s Němci; v Praze na…
- KOMENTÁŘ
Vyhrálo Německo nad migrační vlnou? Zdá se, že ano – práci má čtvrtina uprchlíků
Migrační krize je již několik let trnem v patě Evropské unie. Členské státy se už více než dva roky nedokážou shodnout na reformě azylového řízení v EU. A velké spory vyvolává také mechanismus přerozdělování žadatelů o azyl v případě krize, který odmítají například Maďarsko, Česko či další země ze středu a východu EU. Na druhou stranu se ukazuje, že Německo, nejbohatší země Evropy, se s migranty dokázalo vypořádat poměrně dobře.
Téma migrace v Německu je už pár let hitem českých médií, a to většinou v negativních souvislostech. Koncem května zaujal pozornost skandál kolem udělování azylu nedostatečně prověřeným žadatelům v Brémách a také vyčíslení sumy, kolik Německo péče o uprchlíky vlastně stojí.
V Česku naopak zapadla statistika o německém trhu práce, která integraci uprchlíků vykresluje mnohem úspěšněji. Podle ní má čtvrtina z uprchlíků, kteří přišli do Německa od roku 2015, zaměstnání.
Milion uprchlíků
Informaci přinesl deník Rheinische Post, který se odvolal na data Institutu pro výzkum pracovního trhu a profesí (IAB).
Nový migrační plán Angely Merkelové |
Začátkem června představila kancléřka Angela Merkelová plán, jak se do budoucna vypořádat s migranty. Na setkání strany ELS v Mnichově prohlásila, že je třeba vytvořit společný evropský azylový systém. „Ve střednědobém výhledu potřebujeme i evropský azylový úřad, který by svou práci z větší části prováděl na vnější hranici EU,“ zdůraznila Merkelová. Vytvoření evropské pohraniční a pobřežní stráže označila za krok správným směrem, nebude podle ní ale stačit na to, aby se zastavila migrace do Evropy. Potřeba je především bojovat s příčinami, proč lidé ze svých zemí prchají, a především investovat do rozvoje těchto zemí, dodala německá kancléřka. Zdroj: eurozpravy.cz |
Data ukazují, že zaměstnání má dnes asi 25 procent z nich. Nejvyšší úspěšnost při hledání práce mají uprchlíci z Pákistánu (40 procent), o něco nižší pak lidé z Nigérie a Íránu.
Místo také našlo asi 25 procent uprchlíků z Eritreje, Afghánistánu, Iráku nebo Somálska. U Syřanů, kteří v daném časovém období podali nejvíc žádostí o azyl, je číslo o něco nižší, zhruba 20 procent.
Pracovníci bez jazyka
Nejčastěji najdou uprchlíci – nikterak překvapivě – práci v oborech, kde se obejdou bez dobrých znalostí němčiny. Jedenáct procent z nich pracuje v hotelnictví a ve službách, například jako uklízeči nebo pracovníci ostrahy a logistiky.
Podle Herberta Brückera z institutu IAB je to dané kvalifikací uprchlíků z jejich domovských zemí, kde řada z nich také pracovala právě ve službách.
Brücker také pro Rheinische Post komentoval odhady z loňska, podle nichž měla mít po pěti letech od příchodu do Německa práci asi polovina uprchlíků, a po 15 letech od příchodu 70 procent z nich.
„Jestli dosavadní nárůst zaměstnanosti uprchlíků potrvá, tak se tahle očekávání docela dobře můžou naplnit,“ řekl Brücker pro Rheinischer Post.
Čekání na letošek
Důležitá budou čísla po letošním roce, kdy většina uprchlíků, kteří do Německa přišli od roku 2015, teprve ukončí své povinné integrační a jazykové kurzy a vydá se hledat práci.
„Asi 400 tisíc lidí totiž ještě v dubnu dokončovalo svůj integrační kurz, během kterého nemohou pracovat. Ve statistikách tedy zatím nefigurují ani jako „nezaměstnaní.“
Už teď ale Herbert Brücker počítá s tím, že do konce letošního roku získá v Německu práci mezi 8 500 až 10 000 uprchlíků měsíčně. Celkem za letošek tedy zhruba kolem sta tisíc lidí.
VÍCE K TÉMATU:
V Berlíně by chtěl žít každý. Hlavně mileniál
Diskuse o czexitu neustávají. Děsivé? Ne, jen realita české hospodské politiky
Nejde jen o Německo
Deník Handelsblatt připomněl, že zhruba tři pětiny uprchlíků v Německu za zmiňované období 2015-2018 tvoří mladí lidé ve věku do 25 let.
Právě oni jsou pro německé zaměstnavatele zajímavou cílovou skupinou a počet uprchlíků, kteří se zapsali do některého z učňovských oborů, se loni zdvojnásobil. Aktuálně je to podle Handelsblattu asi 28 tisíc lidí.
Co to všechno znamená? Pracovní trh v Německu si po třech letech od poslední velké migrační vlny poradil s uprchlíky překvapivě dobře.
Nejde přitom o ojedinělý vývoj – sousední Rakousko, které v roce 2015 přijalo asi 100 tisíc žadatelů o azyl (a spolu s Německem patřilo v tomto ohledu k evropské špičce), hlásí podobná čísla.
Člen vedení rakouské organizace AMS (Arbeitsmarktservice – obdoba našeho Úřadu práce ČR) Johannes Kopf letos v březnu konstatoval, že rakouský pracovní trh se s integrací uprchlíků zatím vyrovnává „nad očekávání dobře“.
Z uprchlíků, které úřady práce zaregistrovaly v roce 2015, mělo o dva roky později zaměstnání něco přes 26 procent. Letos na jaře už to podle odhadů Johannese Kopfa měla být necelá třetina.
Šetření se nevyplatí
Současná rakouská vláda, ve které jsou kromě lidovců i populističtí Svobodní, chce ale výdaje na integraci uprchlíků (i co se pracovního trhu týká) výrazně snížit.
Organizace, které s uprchlíky pracují (nejen neziskové organizace, ale třeba i zmiňovaný státní pracovní úřad AMS), však obviňují vládu z pokrytectví. Nelze podle nich uprchlíkům odebrat prostředky pro lepší integraci do společnosti a zároveň si pak stěžovat, že se neintegrují.
Podobnou rétoriku už dlouho volí právě strana Svobodných, která rovnou ve svém programu hlásá, že „Rakousko není zemí přistěhovalců“.
Realita je ovšem jiná a třeba ve Vídni má přistěhovalecké kořeny zhruba polovina města. Není to přitom vývoj několika posledních let, ale spíš desetiletí.
Podcenění finanční podpory integrace na začátku se za pár let může prodražit mnohem víc – tím, že uprchlíci bez jazykové a další podpory od státu skončí na sociálních dávkách, protože nebudou schopní se na pracovní trh vůbec dostat.
Článek, jehož autorem je Vojtěch Berger, původně vyšel na serveru Hlídací pes.org.
Jen si ty opičáky strčte do (_!_) i z Němcema !!Já bych je utopil na moři!čus
Jsi nahlášeny na PČR.
Doufám že jste na sebe pyšní panení redakce.
Tak nevím, jestli bych chtěla, aby v ochrance mého bytu, nebo jakéhokoliv bydlení byli tito lidé, také prý jsou to řidiči autobusů atd…
Tak to je fakt drsný. Před týdnem byla na netu zveřejněna oficiální čísla německého ministerstva sociálních věcí, jak gigantické náklady musí každý rok platit Berlín za migranty, a ted‘ tady slyším, že oni jsou fakticky málem výděleční :DDD Co tady lžete? Kdo vás platí za tyto sprosté lži? I z logiky věci, pokud pracuje jen 1 ze 4 migrantů, pak na dávky těch zbývajících třech musí makat několik původních obyvatel. Je už někdy až na hraně trestního zákona to, jak se nám některá média snaží zcela lživě vykreslovat situaci na západ od nás. Toto je už skoro na trestní oznámení. Vy jako médium neinformujete, ale záměrně lžete.
Pekny dezinformacni web.
opravdu dobrý vtip tak dlouho jsem se nezasmál
Jo, udávat se musí, a to za každého režimu.