Mohlo by vás také zajímat
Proč jsou vysoké ceny potravin nevyhnutelné?
Jan Čermák 28. června 2022Dechberoucí ceny pšenice a dalších plodin jsou jak známo jedním z hlavních projevů války na Ukrajině. Co vše se podepisuje na růstu cen…
Sazby nejvýš od roku 1999, okřídlený šíp pro Škodu Auto aneb souhrn 25. týdne 2022
Libor Akrman, Veronika Kudrnová 24. června 2022Miliardové injekce pro Kiwi.com a Ataccamu; logo okřídleného šípu patří už jen Škodě Auto; PPF je zpátky v zisku; stát chce od ČEZu…
Jako bumerang. Plynová krize opět nabírá na obrátkách
Dominik Rusinko 24. června 2022Nabídkové šoky vyhnaly ceny plynu opět na svá maxima. Zároveň se evropský trh musí vypořádat s ohrožením probíhajících plnění zásobníku před topnou sezónou.
- KOMENTÁŘ
Jak západní sankce ovlivňují Rusko? Skutečný dopad teprve přijde
Stále se hledá odpověď na zásadní otázku, jak citelně zasáhnou sankce ruskou ekonomiku. „Jde především o politický boj a demonstraci síly a jednoty pro jakékoliv budoucí podobné konflikty. Cílem západních zemí je tedy i odstrašit potenciální budoucí agresory, kteří by snad chtěli vykročit stejným směrem a uplatnit podobnou agresivní regionální politiku. To se týká především Číny,“ říká ve svém komentáři Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Prezidenti a premiéři zemí EU se na summitu v Bruselu shodli na nových protiruských sankcích včetně zákazu dovozu většiny ruské ropy. EU postupně ukončí dovoz ruské ropy tankery, kterými do unijních zemí míří přes dvě třetiny celkového importu z Ruska. (Ilustrační foto) Zdroj: Jonathan Boonzaier
Válka na Ukrajině přinesla za strany západních zemí několik vln sankcí na Rusko. Jeho prezident Vladimir Putin přitom opakuje, že sankce více zasahují samotný Západ, než jeho zemi. Jaké jsou tedy skutečné důsledky sankcí a co způsobují?
V prvé řadě je třeba si uvědomit, že negativní dopad na ruskou ekonomiku je žádoucí. I z toho důvodu, že západní společnost prochází těžkým poklesem koupěschopnosti pod tlakem narůstajících cen komodit.
Pocit, že dané útrapy nepřináší efektivní omezení přílivu peněz do ruské státní kasy, by mohl ve společnosti spustit nevoli a nakonec ji i výrazně rozštěpit. Situaci komplikuje i samotný fakt, že globální nejistota výrazně stimuluje růst cen komodit, což Rusku více
kompenzuje menší objem vývozu.
I proto jejich platební bilance vypadá stále dobře. Tomu napomáhají i restrikce pro kapitálové toky ze země či klesající dovoz.
Zpomalení ruské ekonomiky
Podle všech indikátorů je ale již nyní jasné, že ruská ekonomika začíná postupně zpomalovat. V dubnu již byl patrný pokles domácích spotřebitelských výdajů.
Právě poptávka spolu s investicemi jsou dva stěžejní sektory ekonomiky, které budou Rusko stahovat. Sankce se projevují i na klesajících dovozech. Nejedná se přitom pouze o západní ekonomiky. Čínský export do Ruska se v dubnu snížil o čtvrtinu a dodávky z Vietnamu, Jižní Koreje, Malajsie a Tchaj-wanu se snížily o více než polovinu.
Ruský ministr hospodářství také uvedl, že 2000 „páteřních společností“ by mohlo získat přístup k programům preferenčních půjček. To jasně hovoří o jejich problémech.
Ruská inflace je také stále nejvyšší za dvě desetiletí, a to více než 17 procent. To znamená, že deklarované 10procentní zvýšení důchodů a minimální mzdy stále nechává mnoho lidí v těžké situaci.
GRAF: Vývoj ruské inflace
Za posledních 10 let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Ekonomové Morgan Stanley pro letošní rok predikují pokles ruské spotřeby domácností o 13 procent a pokles investic o 23 procent. Potenciální míra dlouhodobého růstu Ruska údajně nyní činí pouhé jedno procento.
Zahraniční kapitál se jen tak nevrátí
O dlouhodobém dopadu na ruskou ekonomiku hovoří i nejnovější průzkum analytiků Fidelity International. Z odpovědí vychází, že globální společnosti ani do vzdálené budoucnosti nepočítají s obnovením investic do Ruska.
Při bližším pohledu se nám zde ale výrazně rozevírají nůžky mezi jednotlivými sektory. Každý je totiž danou situací zasažen odlišnou měrou.
Například na banky byl vytvářen enormní tlak, aby ruský trh definitivně opustily. Pro banky to ale znamená buď zavřít pobočky a propustit zaměstnance, nebo je levně prodat oligarchům. Z tohoto důvodu se zahraniční banky zpočátku zdráhaly odejít. I proto jsme v období války byli svědky citelného poklesu cen akcií evropských bankovních domů.
Farmaceutické společnosti mezitím přesouvají lékařská testování z Ruska, což je podle některých analytiků rovněž dlouhodobý krok. V těžké situace kolem exitu ruského trhu je komoditní sektor.
VÍCE K TÉMATU:
Nejmocnější ruská zbraň? Propaganda jede na plné obrátky
Navzdory sankcím. Proč ruská ekonomika tresty Západu zatím překvapivě zvládá?
Reakce centrální banky a vývoj rublu
Ruská centrální banka minulý čtvrtek již poněkolikáté snížila úrokové sazby, a to o 3 procenta na 11 procent. Chce tím podpořit domácí ekonomiku a současně to opodstatňuje očekáváním ochlazení inflace pro letošní rok, tedy pokles z aktuální predikce pohybující se v pásmu 18-23 procent.
Dalším důvodem je i silná úroveň ruského rublu. Díky kapitálovým restrikcím a nařízením exportérům ohledně povinného prodeje poloviny příjmů v tvrdé měně rubl posílil. Nachází se tak na silnějších úrovních v porovnání s úrovněmi z období před zahájením okupace z 24. února.
Dopad teprve přijde
Navzdory prohlášením ruského prezidenta o vítaném odchodu zahraničních firem se tak skutečně Rusko dostává do globální izolace.
Stěžejní efekt ze sankcí ještě není tolik znát, protože některé odcházející zahraniční společnosti stále vyplácejí mzdy a některé ruské společnosti pokračují ve výrobě pomocí svých zásob dovezených dílů. Analytici proto očekávají, že dopad bude v příštích několika měsících pociťován výrazněji.