Mohlo by vás také zajímat
Výkonnost české ekonomiky povodně neovlivní, shodují se ekonomové
Libor Akrman 17. září 2024Aktuální povodně ze střednědobého pohledu podle ekonomů výkonnost české ekonomiky neovlivní. V nejbližších dnech se sice na hrubém domácím produktu…
Jak mohou povodně ovlivnit české hospodářství?
Jan Bureš 16. září 2024Po víkendu spojeném s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je ve východní polovině Česka. V…
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
- ANALÝZA
Těžká doba českých domácností. Drahé a nejisté energie tlačí na inflaci i korunu
Navzdory očekávanému ochlazení dynamiky inflace od příštího roku budou dopady na rodinné rozpočty nadále citelné. Veškeré indicie pak jasně poukazují na nutnost zaopatřit se do důchodového věku z vlastních prostředků.
České domácnosti prochází velmi těžkou dobou. V prvním kvartále sice mzdy meziročně rostly zhruba o 7 procent, ale tato dynamika bude spíše polevovat. Zatímco inflace drtí rodinné rozpočty na výdajové straně v nevídané míře.
Částečnou úlevu pak pociťují důchodci, když se jim díky automatické valorizaci zvýší průměrné penze na víc než osmnáct tisíc. Z dlouhodobého hlediska však žádnou jistotu nemají.
Stát totiž stojí před velkým problémem – během 10 let začnou do starobního důchodu hromadně odcházet silné ročníky ze 70. let. Tyto Husákovy děti budou svým postupným opouštěním produktivního věku vytvářet velké deficity a vláda na to bude muset reagovat.
Ceny za bydlení rostou
Samotné ceny nájemného v Praze poskočily meziročně o 25 procent. Poptávka po nájemním bydlení se totiž za druhé čtvrtletí zvýšila oproti prvnímu o neuvěřitelných 20 procent. Je to logický důsledek nedostupnosti pořízení vlastního bydlení.
V Česku trvá dosažení vlastního bydlení nejdéle z celé Evropy, a to 13 ročních hrubých platů, v Praze pak více jak 15.
Nabídka je navíc výrazně omezena. Velká část vlastníků se totiž i díky nárůstu turismu opět přeorientovává ke krátkodobému nájmu.
Jiní se pak do poskytování pronájmu nevrhají, neboť výnos z nájemného se v Praze velice často nachází pod 3 procenty.
Plyn vyhání ceny elektřiny do neskutečných výšin
Asi nejcitelnější nárůst v rodinných nákladech zaznamenává položka energií. Zajímavé je podívat se na burzu v Lipsku, kde se obchodují energetické komodity mimo jiné právě i pro střední Evropu.
Elektřina i plyn zde zdražily během roku téměř sedmkrát. Cena plynu na klíčové holandské burze TTF navíc aktuálně pokračuje ve strmém růstu v obavách z možného úplného zastavení ruských dodávek.
GRAF: Cena zemního plynu ve virtuálním obchodním místě TTF
Za posledních 12 měsíců k 24. srpnu 2022, v eurech za MWh.
Zdroj: ICE Endex
Ne náhodou se ceny elektřiny a plynu pohybují ve stejných relacích. Výši ceny elektřiny na burze totiž plyn značně ovlivňuje, a to navzdory skutečnosti, že se u nás vyrábí z plynu zhruba 8 procent elektřiny. Cenu elektřiny určuje tzv. závěrná elektrárna, tedy v našem případě elektřina vyrobená z plynu.
Úsporný tarif |
Vláda na svém jednání schválila návrh tzv. úsporného tarifu, který pomůže domácnostem s vysokými cenami energií. Průměrná výše podpory s energiemi bude celkem zhruba 15 000 Kč, letos z toho dostanou domácnosti zhruba 4000 Kč. Úsporný tarif je určený pro domácnosti. Celková výše pomoci kombinuje příspěvek skrze úsporný tarif a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje, který činí 599 Kč za každou megawatthodinu elektřiny. Odpouštění poplatku za obnovitelné zdroje se týká nejenom domácností, ale také firem či organizací. (ČTK) |
V ceně se tak odráží skutečnost, že v paroplynové elektrárně padnou dvě megawatthodiny plynu na jednu megawatthodinu elektřiny a k tomu připočtěte třetinu ceny povolenky.
Citelné dopady na rodinné rozpočty
Pozornost se tak upíná k vládě, jakým způsobem domácnostem s náklady energií pomůže. Zásadní bude tzv. úsporný tarif, který by měl mít podobu dotace ze státního rozpočtu směřující přímo k dodavateli energií.
Částečně tak sníží účet za elektřinu a plyn pro domácnosti. Prozatím se počítá s částkou až 66 miliard korun.
Pohledem na celý spotřebitelský koš nám lehkou naději nabízí vývoj cen v průmyslu. Ten lehce zpomalil meziroční růst cen na 26,8 procenta oproti 28,5 procenta v předchozím měsíci. Tomu napomohly levnější ropné produkty.
GRAF: Vývoj cen v průmyslu
Meziroční srovnání za jednotlivé měsíce v posledních 12 měsících, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Ještě výrazněji ale zvolnily cenové tlaky v zemědělství. Zatímco ještě v červnu rostly ceny zemědělských výrobců meziměsíčně o 4,4 procenta, v červenci došlo k propadu o 3,6 procenta. Zde jde však částečně o sezónní efekt.
Navzdory očekávanému ochlazení dynamiky inflace od příštího roku budou dopady na rodinné rozpočty nadále citelné. Veškeré indicie pak jasně poukazují na nutnost zaopatřit se do důchodového věku z vlastních prostředků.
Tato doba tak jasně varuje, že si musí každý jednoznačně odkládat a zhodnocovat své finance. Dlouhodobě neumí před inflací lépe ochránit žádné jiné aktivum než akcie. Pro domácnosti s nejistým výhledem ohledně nákladů se pak jako dobrá alternativa jeví například Repofond, který nabízí atraktivní zhodnocení při dobré likviditě pro případ neočekávatelných výdajů.
Koruna ve zlých časech
Středoevropské měny, včetně koruny, si prochází také horšími časy. Do významného schodku se propadla naše obchodní bilance z důvodů zdražení dovážených energií a problémů v dodavatelských řetězcích brzdících vývoz.
To nám v jednoduchosti říká, že se zahraniční obchod, který významně ovlivňuje kurz koruny, nenachází v dobré kondici. Na druhou stranu česká koruna oproti regionálním měnám představuje mnohem větší stabilitu, a to díky velkým devizovým rezervám.
GRAF: Vývoj kurzu koruny vůči euru
Za posledních 12 měsíců.
Zdroj: tradingeconomics.com
Česká národní banka v rámci intervencí na obranu české koruny proti znehodnocování odprodala letos více jak 12 procent devizových rezerv. Stále se však jejich výše bude pohybovat někde nad 140 miliardami eur, zůstávají tak s přehledem nejvyšší ve středoevropském regionu.
V našich SICAV fondech nadále preferujeme měnové zajištění, které nám zaručuje lepší forwardový kurz oproti spotovému o 2,7 procenta vůči dolaru a 5,4 procenta vůči euru. To představuje zisk či polštář proti měnovému znehodnocení.