Ačkoliv na začátku nového týdne britská libra část ztrát smazala, v posledních dnech se ocitá pod dlouho nevídaným tlakem.
Výrazně ztrácí na frontě s eurem, ale ještě dramatičtější propad se odehrává vůči americkému dolaru. Vůči němu se britská měna ocitla na nejslabších úrovních od poloviny osmdesátých let minulého století.
GRAF: Srovnání vývoje britské libry proti euru a dolaru za poslední tři měsíce
GRAF: Srovnání vývoje britské libry proti euru a dolaru za posledních 50 let
Zdroj: tradingeconomics.com
U úrokových sazeb přitom pozorujeme opak, tedy jejich výrazný nárůst. Desetiletý dluhopis nese nejvíce od roku 2010.
Vina nové vlády?
Jedná se o zřídka viditelné pohyby, které však mají jasnou příčinu. Zdá se, že se nová vláda ve fiskální politice nechává tak trochu inspirovat kroky (nejen) českých kabinetů. A sice alespoň v tom, že tváří v tvář rostoucím výdajům zároveň škrtá příjmy.
Plánuje například zrušení nejvyššího daňového pásma a snížení základní sazby daně z 20 procent na 19.
Do toho vláda nedávno zrušila plánované zvýšení daní pro podniky a zároveň snížila registrační poplatky při nákupu nemovitostí. Nejradikálnější fiskální reforma od sedmdesátých let minulého století tak bude ve výsledku asi stát desítky miliard liber (hovoří se o 45 mld.).
A ministr financí Kwarteng v rozhovoru pro BBC minulou neděli poznamenal, že toto je teprve začátek.
Tlak vnějších faktorů neustává
Vnější podmínky jsou přitom v Británii nepříznivé stejně jako i jinde v Evropě a i za průlivem se samozřejmě potýkají s energetickou krizí, jejíž zmírnění jednoduše znamená velké rozpočtové výdaje.
Nová vláda tedy plánuje financovat výdaje novým dluhem. Trhy se proto obávají nevyhnutelných deficitů rozpočtu a běžného účtu (který již dosáhl 70letého rekordu) a rizikové přirážky u všeho britského tak rychle rostou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Zombie firmy ohrožují globální ekonomiku
Ženou slábnoucí ekonomika a blízké volby Erdogana do konfliktu s Řeky? Hrozí svár mezi státy NATO?
České veřejné finance vykazují znepokojivé trendy. Náprava bude bolet
Fidelity International: Euro prochází zkouškou důvěry, přičemž ECB je téměř bezmocná
Zasáhne centrální banka?
Pohyby trhu z posledních dní tyto pochybnosti jasně dokumentují a zvyšují poptávku po zásahu centrální banky (BoE). Ta sice tváří v tvář prudce oslabující měně nedávno uvedla, že v zájmu zachování kontroly nad inflací se nebude zdráhat změnit sazby (a ministerstvo financí dodalo, že zrychlí přípravu plánu na fiskální konsolidaci), ale s plným vyhodnocením důsledků vládních politik plánuje BoE vyčkat až na listopadové zasedání (proběhne 3. listopadu, pozn. red.).
To ale není úplně za rohem a uvidíme, zda se to BoE vzhledem k celkově problematické hospodářské situaci v Evropě (viz čerstvý propad německého indexu Ifo) podaří.