Mohlo by vás také zajímat
Inflace v eurozóně spadla pod dvojku, což dává ECB munici na snížení sazeb
Dominik Rusinko 2. října 2024Poprvé od poloviny roku 2021 se inflace v eurozóně dostala pod inflační cíl Evropské centrální banky. Meziroční růst spotřebitelských cen…
Síkela eurokomisařem „proti Číně“; Fed výrazně srazil sazby a ČEZ chce jít na malé reaktory s Brity aneb souhrn ekonomických událostí 38. týdne 2024
Libor Akrman 20. září 2024Povodně se podepíší na změně rozpočtu, část škod půjde uhradit z fondů EU; pojišťovna zatím hlásí škody kolem 20 mld.…
Fed agresivně srazil sazby, bojí se nezaměstnanosti
Jan Čermák 19. září 2024Americká centrální banka (Fed) po dvoudenním zasedání svého měnového výboru snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do rozpětí…
- ČLÁNEK
Zombie firmy ohrožují globální ekonomiku
Stále větší počet firem, které se obchodují na burzách, přežívá jako "zombie" společnosti, i když by za normálních podmínek měly zkrachovat zejména kvůli vysokým cenám energií a úrokům. Analytická společnost Kearney hovoří o dvou tisících společností, jež nebudou schopné splácet úvěry.
Po celém světě je ohroženo bankrotem na 2000 veřejně obchodovaných firem, uvedla poradenská společnost Kearney.
Zdůvodňuje to tím, jak si vysoké úroky úvěrů spojené s extrémními cenami energií vybírají svou daň u řady společností, jež jsou kótované na světových burzách.
Pro globální ekonomiku to představuje významné riziko, uvedl tým vedený analytiky Nilsem Kuhlweinem von Rathenow a Christianem Feldmannem z německé pobočky Kearney.
Výrobce papíru končí
Už nyní jsou hlášeny první oběti vysokých cen energií a úvěrů. V Německu vyhlásil insolvenci výrobce toaletního papíru Hakle, který ještě v roce 2020 utržil přes 80 milionů eur. Důvodem jsou právě vysoké ceny energií i surovin pro výrobu papíru.
Energetická krize dopadá i na české firmy |
Energetická krize ovlivňuje přes 80 %českých firem. Téměř dvě třetiny podnikatelů aktuálně považují energetickou krizi společně s inflací za největší bariéru v jejich podnikání. Nejvíce zasaženými jsou společnosti nad 500 zaměstnanců a průmyslové firmy. Vyplývá to z červencového průzkumu, který pro společnosti The Ship uskutečnila agentura Ipsos mezi 300 podniky. V průzkumu dále vyplynulo, že momentální situace, nejen s ohledem na energetickou krizi, může ovlivnit i míru nezaměstnanosti v ČR. (Zdroj: ČTK) |
„Celý papírenský průmysl je pod enormním tlakem na straně nákladů,“ uvedl šéf odvětvového svazu Die Papierindustrie Gregor Geiger. Situace v oblasti hygienických papírových produktů je podle něj obzvlášť náročná, a to kvůli vysoké spotřebě plynu při výrobě toaletního papíru, papírových kapesníků či kuchyňských utěrek.
Ředitel firmy Volker Jung navíc obvinil německý stát, že měl firmě rychle podat pomocnou ruku, aby tradiční výrobce nezkrachoval. Zejména formou dotací na vysoké ceny energií.
Hakle ale není jedinou firmou, která musela vyhlásit insolvenci. Další je prodejce obuvi Görtz a dodavatel pro automotive sektor Dr. Schneider.
Další firmy v ohrožení
A vlna bankrotů postihne i další střední firmy v Německu, napsal německý týdeník Wirtschaftswoche s tím, že se finanční tlak na německé firmy zvyšuje. Kromě vysokých cen energií a omezování utrácení německých domácností k tomu přispívají i vysoké náklady na obsluhu úvěrů.
Poradenská firma Kearney hovoří o takzvaných zombie společnostech, jež působí na trhu minimálně deset let, ale přesto nejsou schopny po dobu tří let splácet úroky se svých úvěrů.
Analytici Kuhlwein a Feldmann analyzovali roční účetní závěrky u 70 tisíc firem, jež jsou obchodovány na burzách. „Počet zombie společností se celosvětově neustále zvyšuje, o deset procent ve srovnání s rokem 2021 vzrostl na téměř 2 000 společností,“ zdůraznil Kuhlwein von Rathenow.
Nejen Evropa, i Amerika
A platí to pro všechny světové regiony. Nemocných firem je mezi čtyřmi až šesti procenty.
V severní Americe takové firmy stoupl v období 2010 až 2020 podíl těchto firem z 3,5 procenta na 5,4 všech kótovaných společností. V Evropě to podle Kearney bylo v roce 2020 5,1 procenta, ale loni už 5,7 procenta.
GRAF: Zombiefikace firem na vzestupu
Podíl zombie firem kótovaných na burze od roku 2010 stoupá, v procentech.
Zdroj: Kearney
V Německu bude tento ukazatel ještě vyšší. „Mnoho německých středně velkých společností není obchodováno na burze, a proto nemohly být ve výsledcích studie zohledněny,“ doplnil Kuhlwein von Rathenow.
Dluhy za stovky miliard dolarů
Zombifikace byznysu představuje riziko pro celý finanční systém. Analýza vypočítala, že zombie firmy mají 108 miliard dolarů nevyužitého vlastního kapitálu a dalších 400 miliard dolarů v celkových dluzích.
Pokud by začaly tyto firmy lavinovitě bankrotovat, v bezprostředním ohrožení je 500 miliard dolarů. „Selhání jednotlivých zombie firem by mohlo vést k tomu, že zbankrotují další zombie a dojde k ‚efektu přelití‘,“ varoval Feldmann.
Tento černý scénář ale zatím podle něj ani v Německu nehrozí. Bankrot zatím vyhlásilo jen několik firem, i když dlouhodobě nemají udržitelně nastavený obchodní model.
Problémy ale mohou nastat, pokud se sníží na trhu dostupnost kapitálu ve firemním sektoru, pak se zvýší počet insolvencí.
Komplikace pro realitní sektor
Rostoucí úrokovou zátěž firem vnímá Feldmann jako velké riziko. Loni firmy platily v průměru úroky ve výši 1,5 procenta, pokud se zvýší na 2,25 procenta, počet zombie společností se zvýší na 17 procentních bodů. Už nyní mají problémy firmy v realitním sektoru, nestabilních firem ohrožených krachem je v případě realitních developerů devět procent.
„Pokud budou úrokové sazby nadále růst, každé sedmé kotované společnosti v realitním sektoru hrozí, že bude klasifikována jako zombie společnost,“ zdůraznil Kuhlwein.
Realitní bublina podle něj představuje značné riziko pro globální ekonomiku stejně jako v letech 2008 až 2009. Dalšími sektory, jež mohou mít problémy, jsou výrobci zemědělské a lesnické techniky, provozovatelé hotelů a výletních lodí nebo letecké společnosti.
O fenoménu zombie firem se delší dobu hovoří ve Spojených státech. Zvyšování úrokových měr amerického Fedu na 2,5 procenta bude znamenat nárůst společností, jež nedokáží splácet své úvěry.
GRAF: Jak FED zvyšoval úrokové sazby
Od roku 2018, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Boeing, Delta, American Airlines
Problémy mohou mít dokonce i ikonické americké značky jako je Boeing, Delta Air Lines nebo American Airlines. Tyto firmy poslední roky využívaly levné peníze a úvěry s minimálními úroky.
„Jakékoli zvýšení sazeb tyto společnosti tvrdě zasáhne,“ prohlásil profesor ekonomie na univerzitě v Buenos Aires Juan M. Grana ještě před zvýšením sazeb o 75 bazických bodů na 2,5 procenta na konci července.
Pro firmy se mohou totiž stát problematické další investice do provozu a rozvoje podnikání. Nezdravé firmy nepřímo dále škodí ekonomice tím, že váží na sebe kvalifikované pracovníky, kteří by mohli odejít do zdravějších společností.
A větší vlna bankrotů pak může v celé ekonomice přispět k vyvolání recese.
Až pětina firem není zdravá
Analytici banky Morgan Stanley odhadují, že zombie firem je na americkém trhu až 16 procent. Agentura Bloomberg dokonce uvádí, že pětinu ze tří tisíc amerických firem, které se obchodují veřejně, lze považovat za „zombíky“. Jejich dluhy dosahují 900 miliard dolarů.
Firmy se samozřejmě špatnou finanční situací nechlubí, proto je obtížné stanovit jejich podíl v ekonomice. Mají nízkou produktivitu, často zaměstnance platí hůře než konkurence, doplnil Grana.
V minulých letech spadal do této kategorie i těžařský gigant ExxonMobil. Nyní se ale firmě opět daří zejména kvůli vysokým cenám ropy v prvním pololetí tohoto roku.
Levné peníze jsou hloupé
Řada amerických firem balancuje na pokraji přežití už od finanční krize v roce 2008 a politika zvyšování úrokových sazeb v USA znamená i konce éry „levných peněz“. Platí to i pro řadu evropských společností, připomenul profesor ekonomie a financí z Curyšské univerzity Karl Schmedders.
Opakuje svým studentům, že levné peníze jsou často ve finančním světě „hloupé peníze“, protože udržují nezdravé firmy stále na trhu. Dalším problémem je i to, že laciné úvěry tyto firmy používají ke zpětnému odkupu svých akcií. Zejména to dělají letecké společnosti, jež budou mít kvůli růstu úroků v následujících měsících problémy.
Ekonom Joseph Gagnon z amerického Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku se domnívá, že současná situace vyšších úroků a vyšších cen energií může mít i pozitivní dopad na pročištění trhu.
„Pokud některé zombie firmy skončí, protože si nemohou dovolit vyšší mzdy, nebo vysoké účty za energii, pak to v tuto chvíli není špatné,“ uvedl. Pokud nedojde k výraznější vlně bankrotů, americká ekonomika dokáže tento otřes vstřebat.