Mohlo by vás také zajímat
Invesco: Proč byla nedávná korekce trhu možná přehnanou reakcí
Kristina Hooper 15. srpna 2024Masivní výprodej na akciových trzích, ke kterému došlo minulé pondělí, se do konce týdne podařilo výrazně zvrátit. Zde je několik…
Čtyřdenní pracovní týden není utopií. Generace Z s pomocí AI tomu jde naproti
Libor Akrman 14. června 2024Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu,…
Co vaši personalisté tuší, ale bojí se vám to říct. Jak na bezpečnost lidských zdrojů?
Petr Moroz 8. ledna 2024V posledních třech letech prošel svět personalistiky, lidských zdrojů a náboru radikálními změnami. Tento posun přinesl nové výzvy v oblasti…
- ČLÁNEK
Firmy řeší, jak dostat lidi zpět do kanceláří: peníze na taxi, domácí testy či strava zdarma
V mnoha firmách panuje strach z práce v kanceláři kvůli riziku nakažení covidem-19. Globální společnosti se proto snaží své zaměstnance nalákat zpět různými bonusy.
Strach z nákazy covidem-19 s příchodem podzimu rozhodně neopadá. Firmy na celém světě mají při šíření druhé vlny koronaviru problém přesvědčit své pracovníky, že pracovat z kanceláří je bezpečné.
Nabízejí různé benefity, aby své zaměstnance do kancelářských budov velkých korporací zase dostaly. Týká se to například finančních institucí v Londýně nebo New Yorku.
Lidé se obávají používat veřejnou dopravu. Jako třeba Melissa Cameronová z bostonské investiční firmy Advent International, která má pobočku i v Londýně. Od konce března všichni pracují z domova, proto byl pro ni nezvyk, že se v polovině září vydala do kanceláře. K odvozu použila taxi, i když to je pro ni drahé. Před pandemií jezdila do práce na kole nebo vlakem.
Taxi na porady
Většina ze stovky zaměstnanců londýnské pobočky se zdráhala jezdit do práce hromadnou dopravou, aby se nenakazili. Firma přišla s nabídkou, že bude všem proplácet taxi alespoň ve dnech, kdy se konají týmové porady.
Uber cílí na firmy |
Firma Uber se potýká s obrovským propadem tržeb kvůli covidu-19. Ve druhém kvartálu vykázala firma čistou ztrátu ve výši 1,8 mld. USD. Tržby z předplacených rezervací, tedy zejména od firem, jí meziročně klesly o 73 %. Proto se snaží nabídnout podnikatelům novou službu, která dostane pracovníky do kanceláří. Mělo by jít o možnost, kdy firmy budou moci plánovat cesty pracovníkům prostřednictvím vozů Uber. Základní myšlenkou je to, že lidé raději pojedou s kolegy z práce v jednom voze než hromadnou dopravou s cizími lidmi. Firma si navolí, jak se bude na dojíždění finančně podílet. Společnosti sice v tomto roce rostou tržby z divize Uber Eats, ale ani ty nedokážou dostat hospodaření do černých čísel. |
Až tento bonus Cameronovou a její kolegy přesvědčil. Advent International navíc zaměstnancům poskytuje domácí sady testů na covid-19, aby měli jistotu, že do práce jezdí pouze lidé s negativním testem. Teprve po dvou týdnech negativního testování mohou do kanceláře přijet.
„Snažíme se, aby se do kanceláří vrátilo co nejvíce lidí,“ vysvětlil James Brocklebank, jeden z partnerů firmy. „Jsme investiční firma a vždy je lepší se setkávat s lidmi osobně. Je to ale důležité i pro zaměstnance, pro jejich pracovní morálku a duševní zdraví,“ dodal. I když firma nikoho nenutí, pokud do kanceláře jezdit nechce.
Motivace musí být
Ukazuje se tak, že řada firem musí přijít s dalšími benefity, aby lidé opět začali jezdit do práce, protože si po několika měsících na homeofficu odvykli.
I britská vláda připouští, že se lidé do kanceláří nehrnou a je třeba je motivovat. V Londýně řada lidí raději pracuje z pohodlí domova, než aby jezdili metrem přes celé město.
Faktor brexit: firmy opouštějí Británii |
Z Británie se do EU před brexitem přesunulo více než 7 500 pracovních míst z finančnictví a aktiva v objemu přes bilion liber, uvedla konzultační společnost EY. Banky, pojišťovny a správci aktiv si zřizují nová centra v EU anebo rozšiřují ta stávající, aby mohli po přechodném období, tedy po letošním 31. prosinci, dál obsluhovat klienty. Británie po tomto datu ztratí neomezený přístup na finanční trh EU. |
Na začátku září byl počet pasažérů v ranní špičce v londýnském metru o 69 procent nižší, než tomu bylo o rok dříve. Jet do práce hromadnou dopravou se stále 54 procent zaměstnanců ve Spojeném království obává.
Richard Fox z právní firmy Kinsley Napley tvrdí, že firmy mohou nutit zaměstnance pracovat opět z kanceláří, pokud minimalizují rizika, jež jsou spojená s dojížděním.
Většina společností jim ale dává vybrat. Zejména v době, kdy se počet nakažených koronavirem opět zvyšuje.
75 dolarů od Bloomberga
Globální firma Bloomberg, jež kromě zpravodajství poskytuje i finanční a datové služby, zavedla pro svých 20 tisíc zaměstnanců na celém světě bonus 75 dolarů na den. Tato částka má pokrývat náklady na jejich dopravu do práce, ať už použijí taxi, nebo vlastní vůz.
Globální šéf lidských zdrojů společnosti Ken Cooper to vysvětlil tím, že je třeba zajistit, aby lidé po několika měsících práce z domova začali jezdit pravidelně do kanceláří, protože mají obavy o jejich mentální pohodu.
Jinými slovy, řadě zaměstnanců, kteří byli zvyklí na osobní setkávání s kolegy, začalo z práce doma „hrabat“. „Spala jsem, pracovala, jedla a odpočívala na malém prostoru a potřebuji opět nějakou rutinu ve svém životě,“ svěřila se jedna pětadvacetiletá zaměstnankyně firmy, kterou založil americký miliardář Michael Bloomberg. Dodala, že na sobě začala pociťovat příznaky úzkosti a deprese.
VÍCE K TÉMATU KANCELÁŘÍ:
Kanceláře budoucnosti budou více o uživatelských zážitcích než o technologiích
Pokud by v kanceláři začalo hořet, co byste z ní odnesli? Inspirujte se u jiných
Nový trend pro život v kanceláři? Konec s odpadky a přechod na cirkulární ekonomiku
Snídaně i obědy zdarma, pokud přijdete
Banka Goldman Sachs zase přidává deset dní dovolené lidem, kteří se musí starat o děti nebo o jiné členy rodiny.
Dalším benefitem je, že prestižní newyorská investiční banka začala lidem poskytovat snídaně i obědy zdarma, aby zaměstnance přesvědčila, že se jim vyplatí přijet do práce.
Investiční fond Blackstone proplácí zaměstnancům také taxi a poskytuje testovací sady na koronavirus. Banka JPMorgan zase umožňuje všem zaměstnancům, aby využívali parkoviště, pokud je na něm místo.
Jak odstranit strach?
Odborník na pracovní prostředí u velkých korporací Maciej Markowski ale zpochybnil přístup, že si firmy mohou udržet lidi pouze tím, že jim nabídnou něco zdarma.
Káva ani peníze navíc nemohou nahradit prevenci a minimalizaci zdravotních rizik, která mohou být spojena s cestováním do pobočky firmy nebo setkáváním kolegů v práci.
Firmy se musí zaměřit v prvé řadě na odstranění strachu z toho, že by zaměstnanci museli do kanceláří jezdit.
Podle srpnového průzkumu PR agentury Weber Shandwick se 45 procent amerických zaměstnanců obává, že je budou jejich nadřízení nutit jezdit do práce ještě předtím, než to bude bezpečné.
Omezení kapacity míst v kancelářích
Další možností je zavedení systému rezervací pracovních míst s tím, že se omezí celková kapacita kanceláří, podobně jako je tomu v divadlech nebo na koncertech. Poradenská společnost Price Waterhouse Coopers (PwC) zavedla systém rezervací pracovních míst, aby byl vždy zajištěn dostatečný sociální odstup.
Stejně postupují i v Bloombergu. Technologie navíc umožňují, aby se zaměstnanci v moderních kancelářských budovách co nejméně dotýkali dveří nebo tlačítek výtahů. Vše lze ovládat pomocí kancelářské mobilní aplikace.
Markowski se domnívá, že velké firmy budou muset – i s ohledem na druhou vlnu pandemie covidu – stále více „lákat“ zaměstnance, aby se vraceli do kanceláří. Proplácení taxíků se pravděpodobně stane normou u mnoha firem, zejména ve finančním sektoru.
Individuální bonusy
Pracovní psycholožka Rachel Lewisová je přesvědčena, že firmy budou muset bonusy pro své zaměstnance individualizovat.
Někomu bude stačit proplacení taxíků, někdo ocení proplacení obědů, někomu ale ani tato lákadla nebudou stačit. Lidé totiž mají různé důvody pro to, že zůstávají doma.
Navíc se ukazuje, že řada profesí, zejména v sektoru služeb, se může dělat bez problémů bez pravidelného docházení do kanceláří. Ve Velké Británii se může 43 procent profesí provádět z domova a nenaruší to ekonomiku.
Pokud firmy budou tlačit lidi násilně zpět do kanceláří, může to způsobit vlnu protestů a žádostí o flexibilní práci, upozornila Harriet Calverová z britské advokátní kanceláře Winckworth Sherwood.
V případech pracovních pozic, kde zaměstnanci prokázali, že práce z domova během pandemie neovlivnila jejich výkon a jsou stejně efektivní, bude podle expertky na britské pracovní právo obtížné je nutit být v kancelářích na plný úvazek.
Kanceláře jen občas
Kanceláře se v budoucnu stanou spíše místem pro řešení problémů v rámci týmových skupin, pro schůzky s klienty nebo pro školení pracovníků. A taky pro mladé pracovníky, kteří nemají doma dostatek místa a klidu pro „vlastní“ kancelář.
Úplný zánik kanceláří ale nehrozí. Spíše to bude znamenat, že jen málokdo bude chodit každý den na osm hodin za svůj pracovní stůl, kam musí dojíždět. V Německu už nyní chodí do práce 74 procent zaměstnanců, ale jen půlka z nich pět dní v týdnu.
„Svět se změnil,“ zdůraznila psycholožka Lewisová s tím, že podíl hodin na homeofficu už rostl před pandemií a tento trend bude zesilovat.
Jéje,tak si mohou vzít krumpáče a lopaty a jít s jistým etnikem hákovat do výkopů !!!! Tam covida těžko chytí,spíše něco jiného !!!