Mohlo by vás také zajímat
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
Pražský DPP mění vedení; MMF věří české ekonomice a pokuta ČD a ÖBB za újmu RegioJetu aneb souhrn ekonomických událostí 42.týdne 2024
Libor Akrman 25. října 2024ČEZ koupí menší podíl v Rolls Royce; firem v insolvenci bude letos víc; světový trh M&A ožívá; v Česku AI…
ČNB zase přikoupila zlato; Google Play se musí otevřít a EDF si stěžuje na jaderný supertendr i v Bruselu aneb souhrn ekonomických událostí 41. týdne 2024
Libor Akrman 11. října 2024Čína uvalí clo na brandy z EU; účet pojišťoven za povodně: 2 mld. Kč; příval českých makrodat; CSG kupuje startup…
- ČLÁNEK
Silicon Valley zostřuje nátlak, jak dostat lidi do kanceláří. Reakce jsou spíše odmítavé
Technologické firmy mají problém. Lidé už nechtějí trávit své pracovní dny v kancelářích jako v dobách před covidem. Po třech letech od začátku pandemie se nicméně Silicon Valley snaží vyostřit snahu sledovat docházku svých lidí. Google například žádá minimálně tři dny v týdnu na pracovišti.
Pandemie covidu měla zásadní dopad na dosavadní způsoby práce. Přísné lockdowny, které zasáhly většinu zemí světa, vedly k tomu, že zaměstnavatelé začali ve velké míře podporovat práci z domova, alespoň v těch profesích, ve kterých to je možné.
Víceméně u všech profesí, které používají počítače, bylo dovoleno po celé měsíce dělat z domova a nemuset navštěvovat kancelář. Došlo k zásadnímu omezení osobního kontaktu s nadřízenými i kolegy.
Odpadlo často zdlouhavé dojíždění, úmorné a mnohdy málo produktivní společné porady „vyřešily“ videokonference. Lidé si zkrátka zvykli na mnohem větší flexibilitu pracovní doby.
Nastává utahování šroubů
Po více než třech letech od vypuknutí „čínské chřipky“ se ale ukazuje, že firmy, které v minulých letech vybudovaly drahé kancelářské komplexy, začínají „utahovat šrouby“. Nutí zaměstnance, aby do kanceláří jezdili mnohem častěji.
Týká se to třeba i technologického obra Alphabet (dříve Google). Jeho zaměstnanci mají trávit v kancelářích v kalifornském Mountain View minimálně tři dny v týdnu. Přitom právě Alphabet je globálním technologickým lídrem, který také určuje trendy na pracovišti, připomenul web americké CNN.
Tlak na zaměstnance gigantu Alphabet roste s požadavkem zdvojnásobení osobní účasti v prostorách firmy. Vedení argumentuje tím, že osobní setkání nemůže nahradit žádná jiná forma „účasti“. Prezence ovlivní i hodnocení výkonu, a tudíž i výši pohyblivé složky platu. U zaměstnanců změna pracovní politiky vyvolala značnou frustraci, uvedla televize CNBC.
Dojde ke zbytečným zmatkům?
Že se bude docházka velmi pečlivě sledovat a potenciálně i ovlivňovat výši platu, se nelíbí softwarovému inženýrovi firmy Chrisu Schmidtovi, jenž je také členem odborové skupiny Alphabet Workers Union. Novým požadavkem vzroste tlak na zaměstnance a také tím dojde ke zbytečným zmatkům ve firmě, míní.
Mluvčí společnosti Google Ryan Lamont naopak zdůraznil, že se zavádění politiky tří dnů v kanceláři daří. Práce „na dálku“ má sloužit spíše jako výjimka: „Chceme, aby se zaměstnanci společnosti Google setkávali a spolupracovali osobně.“ Docházka jednotlivých pracovních týmů je pak monitorována nadřízenými.
Změna firemní politiky se netýká jen Googlu. Konec benevolentního přístupu naráží na odpor také u pracovníků dalších zástupců technologického sektoru. Flexibility práce se nechtějí „dobrovolně“ vzdát. K tomu se přidává i fakt, že část firem musela v posledním roce propouštět a zbývající zaměstnanci si chtějí tento benefit udržet.
Big Tech na začátku roku rekordně propouštěl |
Americký technologický sektor si prošel velkou vlnou propouštění na začátku tohoto roku. Přeplácení a velkorysé zaměstnanecké benefity jsou minulostí. Zatímco během covidu technologické firmy hledaly nové zaměstnance, v roce 2023 se části snaží naopak zbavit také kvůli nejistému globálnímu ekonomickému růstu. Navíc je třeba počítat s tím, že prvky umělé inteligence mohou některým zaměstnancům sebrat práci. U velkých a zavedených hráčů se jednalo o propuštění v jednotkách tisíc lidí, většinou mezi pěti až deseti procenty z celkového počtu zaměstnanců. |
Zaměstnanci Amazonu protestovali na ulici
Společnost Amazon Jeffa Bezose v květnu rovněž přistoupila k zavedení tří dnů na pracovišti týdně.
Také v této korporaci, jež má sídlo v Seattlu ve státě Washington, stovky zaměstnanců vystoupily s veřejnou kritikou, že ztrácí důvěru ve vedení firmy.
Podle jedné z pracovnic, která si na demonstraci před sídlem firmy říkala Pamela, se k protestu proti povinnému chození do kanceláře vyslovilo na 33 tisíc zaměstnanců. Jedná se tak o největší projev nesouhlasu v dějinách firmy, kterou Bezos založil v začátcích éry internetu už v roce 1994.
Tlak na zaměstnance zvyšuje i další gigant, společnost Meta (dříve Facebook). Tři dny na pracovišti bude vyžadovat od letošního září.
Káva a fotbálek už nezabírají
Firmy si ještě před pandemií covidu zakládaly na tom, že dokážou zpříjemnit pobyt lidí ve firemních prostorách budováním neformálních místností, občerstvením, kávou, a místností pro hry, jako je stolní fotbal, šipky a další.
Technologické společnosti se předháněly v tom, kdo nabídne „šílenější“ benefit. Streamovací společnost Spotify dokonce v roce 2021 začala proplácet zaměstnancům možnost zmrazit vajíčka při léčbě neplodnosti.
V době globálního ekonomického zpomalení ale technologické firmy začínají šetřit a vracet se k rigidnějším pracovním podmínkách, což obnáší i pravidelnou docházku do práce. Slibují si od toho zvýšení efektivity práce a posílení týmovosti zaměstnanců, která byla během pandemie zásadně oslabena.
Mírnější přístup k motivaci návratu ke kancelářským stolům zaujala cloudová softwarová společnost Salesforce ze San Francisca. Za každého zaměstnance, který přijde mezi 12. a 23. červnem do práce, zaplatí za den deset dolarů místním charitativním organizacím. Cílem je vybrat na dobročinnost milion dolarů.
Budete mít ještě své místo?
ANKETA JAK JSTE NA TOM VY? |
NAPIŠTE NÁM V KOMENTÁŘI: Kolik dní trávíte v kanceláři? Jak se změnilo vaše pracovní schéma? Nutí vás ve firmě chodit do kanceláře? |
Od lidí, kteří se jen neradi vrací do „staré dobré kanceláře“, zaznívá nicméně i další námitka. Poslední roky ukázaly, že firmy lidem nedrží jejich konkrétní místo v rámci velkých kancelářských budov. Není pak záruka, že v případě, že do práce přijdete, budete obklopeni lidmi z vašeho týmu nebo oddělení.
„Mnoho týmů je roztříštěno po různých místech. Pro některé z nás nemusí být v kancelářích nikdo, s kým bychom mohli spolupracovat,“ řekl Schmidt z Googlu. Není možné jednou politikou v rámci firmy upokojit všechny zaměstnance, když je v praxi každý jiný a má jiné potřeby a požadavky (například malé děti).