Mohlo by vás také zajímat
Výhled Fidelity International: Globální ekonomika k recesi nemíří, ale čeká ji i nadále hrbolatá cesta
Veronika Kudrnová 8. října 2024Jaká jsou tržní očekávání pro zbytek roku 2024? Základním scénářem zůstává měkké přistání, ale vyšší volatilita pokračuje. Případné výkyvy v ekonomice…
České zdravotnictví není připraveno na další krize ani na stárnutí populace, ukazuje analýza
Pavlína Zítková 13. září 2024Český zdravotnický systém je na 10. místě zemí nejhůře připravených na stárnutí populace, možné další epidemie, nárůst chronických chorob a…
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
- ANALÝZA
Fidelity: Proč je Asie motorem globálního ekonomického růstu
V posledních dvou desetiletích se Asie stala hnacím motorem globálního růstu a podle analytiků Fidelity International bude tuto roli hrát dlouhodobě.
V posledních dvou desetiletích se Asie stala hnacím motorem globálního růstu. Demografická situace a digitalizace podpořily ekonomickou a obchodní expanzi. To v roce 2020 sehrálo důležitou úlohu při zvládání krize vyvolané koronavirovou pandemií.
Svou roli sehrála i odolná ekonomika regionu. Analytici Fidelity International při pohledu do budoucnosti na postpandemický svět věří, že převládne nový ekonomický řád. Zároveň však dlouhodobá role Asie jako motoru globálního růstu podle nich bude i nadále pokračovat.
Důvod pro investování
Je již zřejmé, že se objeví noví vítězové díky příležitostem vzniklým z měnících se geografických podmínek a nových trendů.
Asijské země s mladší populací a rostoucí střední třídou budou mít v oblasti spotřeby „vítr v zádech.“ To z nich dělá jedny z nejlepších růstových příležitostí, především v oblasti technologií, a také v oblasti volného času a cestování. Ekonomiky se posunou od globalizace k regionalizaci, z čehož budou v daných regionech profitovat země s vysokou populací.
Investoři usilující o dlouhodobý růst a diverzifikaci mají nyní více než kdykoli předtím pádný důvod pro investování v Asii. Avšak vzhledem k očekávané větší volatilitě a rostoucímu škatulkování na vítěze a poražené na úrovni zemí, odvětví i společností bude v příštím desetiletí rozhodující lokální odbornost a selektivní přístup.
V první pětce největších světových ekonomik budou do roku 2024 pravděpodobně čtyři asijské země – Čína, Indie, Japonsko a Indonésie.
Demografické a technologické faktory
Asie je místem, kde žije 60 procent světové populace, v absolutním počtu zhruba 4,5 miliardy lidí. S tím, jak se stále více lidí vymaňuje z chudoby, se také zvyšuje úroveň příjmů v celé Asii.
Očekává se, že tento nárůst populace střední třídy způsobí v regionu v následujících třech desetiletích značnou poptávku po zboží a službách. Alespoň to uvádí Brookings Institution ve své studii „The Unprecedented Expansion of the Global Middle Class” z roku 2017 o expanzi střední třídy .
Díky tomu, že region je v čele technologického sektoru, vnesla digitální revoluce do asijských ekonomik ještě větší dynamiku.
Na vlně digitální revoluce
V posledních 20 letech stály podle studie MMF týkající se digitální revoluce v Asii technologické inovace téměř za třetinou růstu HDP Asie na hlavu.
„Asijské firmy těží ze současného pokroku v oblasti umělé inteligence (AI), robotiky, kryptografie a velkých dat. Rozvoj slibuje přetvoření globální ekonomiky a zásadní změnu způsobu, jakým žijeme a pracujeme, stejně jako to v minulých stoletích změnil parní stroj a elektřina,“ říká Tahsin Saadi Sedik, senior ekonom MMF pro oblast Asie a Tichomoří.
„V Asii, stejně jako jinde, digitální revoluce probíhá napříč průmyslovými sektory, od maloobchodu a bankovnictví až po výrobu a dopravu,“ dodává.
GRAF: Odhadované spotřebitelské výdaje střední třídy v asijsko-pacifickém regionu
V období 2015 až 2030 v paritě kupní síly z roku 2011, v bilionech USD.
Pozn.: Vnitřní kruh představuje data pro rok 2015 a vnější kruh představuje data pro rok 2030.
Zdroj: Fidelity International/OECD Development Centre
Rušivé síly urychlily růst
V roce 2020 celosvětový lockdown kvůli nemoci covid-19 urychlil poptávku po různých službách a široce prospěl firmám se spolehlivou on-line nabídkou.
Mnoho z těchto firem je z Asie, stejně jako mnoho akciových titulů z celé řady sektorů, u nichž se očekává, že budou profitovat z přijetí technologie 5G.
Fidelity v Asii |
Fidelity působí v Asii lokálně již více než 50 let. Hluboká znalost asijských trhů a ponoření se do místní kultury poskytuje společnosti Fidelity jedinečný pohled na faktory, které formují výnosy na tomto dynamickém trhu. Společnost Fidelity čerpá informace od více než 40 analytiků z celého regionu a pro objevení investičně zajímavých firem používá přístup založený na výzkumu. |
V Číně zvýšila práce z domova potřebu cloudových služeb, které jsou stále v plenkách a zralé pro expanzi. Používání mobilního telefonu vzrostlo na více než pět hodin denně a čas strávený např. hraním her Honor of Kings a Game for Peace od společnosti Tencent vzrostl v porovnání s předchozími měsíci na dvojnásobek až trojnásobek.
Vzhledem k tomu, že v mnoha zemích se už nějakou dobu uplatňuje „sociální distanc“, je pravděpodobné, že tyto trendy dále zrychlí.
„Očekáváme, že tato situace postaví Asii do čela digitální revoluce a díky výhodě velkého množství mladší domácí populace povede k oživení a podpoře globálního ekonomického růstu,“ podotýká Dhananjay Phadnis, manažer fondů Fidelity International.
Odolnost dodavatelského řetězce
Covid-19 také urychlil již rozvíjející se trendy napříč všemi dodavatelskými řetězci. Z krátkodobého hlediska akceleruje vnitroasijský obchod. Jde o důsledek obchodní a ekonomické aktivity v regionu, který se zotavuje ze svého dna z počátku roku.
Vzhledem k tomu, že odvětví a vládu ovlivňují poznatky o pandemii, snazší dostupnost se bude stávat rozhodujícím faktorem pro překonání omezení v cestování a dopravě v dodavatelských řetězcích.
„Z dlouhodobého hlediska věříme, že narušení dodavatelských řetězců během pandemie covid-19 spolu s geopolitickým napětím povede k více regionálnímu obchodnímu přístupu. Očekáváme vzestup regionálních ekonomických center. Rostoucí poptávka z velkých ekonomik, jako jsou Čína nebo Indie, bude navíc podporovat růst v dalších okolních rozvíjejících se zemích. Tento posun v dodavatelských řetězcích bude přínosem pro asijské země s velkými domácími i sousedními ekonomikami a rostoucí střední třídou,“ podotýká Phadnis.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Proč se jihovýchodní Asie stává rájem fintechu?
Revoluční transformaci energetiky ve prospěch obnovitelných zdrojů řídí Asie
Západ nemá šanci. Budoucnost nakupování a maloobchodu je „souzená“ Asii
Neustále se měnící ekonomické prostředí
Na akciové a sektorové úrovni jsme zaznamenali vzestup digitálních inovací v Asii, kde čínští internetoví giganti Baidu, Alibaba a Tencent šlapou na paty svým protějškům FAANG (Facebook, Apple, Alphabet, Netflix, Google) z USA. Tito hráči s velkou kapitalizací jsou součástí asijského trendu technologických firem.
Nedávno došlo k prudkému nárůstu nových digitálních firem, které se však dosud neobjevily v širších tržních indexech. Investoři, kteří chtějí profitovat z technologických inovací a růstu v regionu, musí hledat nad rámec zavedených akciových titulů a indexů.
Tři z deseti největších pozic v indexu MSCI AC Asia ex Japan pocházejí ze sektoru informačních technologií.
Věnují investoři dostatečnou pozornost Asii?
Navzdory silným ekonomickým a demografickým trendům v tomto regionu jsou asijské společnosti nedostatečně zastoupeny v globálních akciových indexech.
V indexu MSCI AC Asia (ex-Japan) tvořily na konci července asijské akcie (bez Japonska) pouze 10,3 procenta indexu.
Když vezmeme v úvahu, že takovéto indexy jsou používány jako benchmarky, mnoho investorů se může dočkat nedostatečně vyvážené alokace do asijských akcií.
Je potřeba aktivní přístup
„Pokud své investice alokujete do Asie prostřednictvím tržního indexu, kterému dominují komoditní a průmyslové společnosti, můžete přijít o budoucí faktory růstu. Zdravotní péče, spotřební zboží a služby jsou v indexech vážených tržní kapitalizací nedostatečně zastoupeny. A velká část indexu je stále zatížená státními podniky a společnostmi „staré ekonomiky,“ vysvětluje Dhananjay Phadnis.
„Aktivní správci, kteří se nemusí držet indexu, mohou uchopit tyto příležitosti, protože k alokaci kapitálu přistupují s výhledem do budoucnosti. Snaží se totiž investovat do společností, které mají předpoklady k tomu, aby mohly těžit z dlouhodobého strukturálního vývoje,“ dodává Dhananjay Phadnis.
Ještě před pandemií covid-19 se očekávalo, že sektor čínské zdravotní péče bude mít do roku 2030 hodnotu 2,4 bilionu dolarů, jak vyplývá z výroční zpráva TSMC za rok 2018.
Zatímco zdravotní péče v USA je podle tržní kapitalizace druhým největším sektorem, v Číně je na osmém místě. To naznačuje, že tento sektor je zde stále v rané fázi svého vývoje a je připraven vykázat silný budoucí růst, což hovoří o důležitosti tohoto sektoru v kontextu asijského růstu.