Mohlo by vás také zajímat
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
Německá recese už má oběti. Stále více firem krachuje, roste objem fúzí a akvizic
František Novák 25. října 2024Německá ekonomika se stále nemůže postavit na nohy a vybřednout z ekonomické recese. Pro německé firmy to znamená pohromu, množí…
Ekonomická opatření Joe Bidena americkému hospodářství pomohou, shodují se ekonomové
S nástupem nového amerického prezidenta Joea Bidena přicházejí i nová opatření na podporu ekonomiky Spojených států. Biden již nastínil, že chystá bezmála dvoubilionový balík opatření. Peníze mají směřovat na boj s pandemií covidu-19, mají ulevit domácnostem i nastartovat hospodářský růst. Asi bilion dolarů půjde na přímou pomoc domácnostem a zhruba 440 miliard dolarů je určeno pro malé podniky, jež byly pandemií nejvíce zasaženy. Část analytiků oslovených agenturou Reuters znepokojuje způsob, jakým chce Biden své záměry financovat, uvedla agentura Reuters. Zeptali jsme se tedy, co si o Bidenových plánech myslí odborníci v Česku.
ANKETA PEAK VOICE
Přinesou fiskální stimuly Joea Bidena zotavení a posílení americké ekonomiky?
Martin Pohl, makroekonomický analytik Generali Investments CEE
Bidenovo prezidentství přinese více růstu, na němž se budou podílet širší vrstvy společnosti, než by tomu bylo za Donalda Trumpa a republikánského Kongresu.
Verdikt? |
ANO |
V nejbližší době Joe Biden navrhne další balíček na podporu ekonomiky. Výchozí návrh dosahuje úctyhodné velikosti 1,9 bilionu dolarů, což odpovídá 8,6 procenta HDP USA. Pro tento návrh by však museli hlasovat i senátoři za Republikánskou stranu, neboť jeho schválení by vyžadovalo kvalifikovanou většinu v Senátu kvůli proceduře „filibuster“.
Velikost a některá opatření jako zvýšená podpora zdravotního pojištění však budou pro republikány nepřijatelné. Za realistický se proto považuje menší balíček o velikosti 1–1,2 bilionu dolarů, který ve své většině naváže na balíček o velikosti 900 miliard dolarů schválený koncem minulého roku.
Většina peněz by se měla v ekonomice projevit rychle a podpořit ji zejména v druhém čtvrtletí letošního roku, kdy už bude utracena většina prvního balíčku. Ačkoliv lze v tomto období očekávat již „normalizaci“ podmínek v ekonomice, balíček pojistí sílu oživení pro případ nastalých komplikací, například kvůli pomalé či neúčinné vakcinaci.
Daňové změny
Biden plánuje také zásadní daňové změny, které částečně zvrátí velké snížení daní prosazené za Trumpa už v roce 2017. Firmy a bohatí sice přijdou o peníze, ale naopak získají Američané se středními a nižšími příjmy. U nich lze předpokládat, že takto získané prostředky skutečně utratí.
To je zásadní rozdíl oproti „Trumpovu“ snížení daní, které se do růstu přelilo poměrně málo a peníze skončily v úsporách a investicích. Daňové změny budou navíc dle příslibu Bidena a ministryně financí Janet Yellenové implementovány postupně, aby neohrozily letošní oživení ekonomiky.
Jednoznačně prorůstový efekt bude mít i program rozvoje infrastruktury, který bude zaměřen primárně na zelené investice. Lze očekávat, že dosáhne taktéž velikosti v řádu jednotek procent amerického HDP a bude rozprostřen do několika následujících let.
Regulace velkých
Rozporuplný dopad mohou mít regulatorní změny. Biden bude prosazovat přísnější regulaci technologických gigantů, energetiky, špinavých odvětví a finančního sektoru. V rozletu ho však bude brzdit Senát a výše zmíněné pravidlo „filibuster“.
Zpřísnění regulace tak bude spíše omezené a bude se realizovat hlavně prostřednictvím tvrdšího postupu vládních agentur vůči regulovaným odvětvím. To naznačují navrhované personální změny v jejich vedení, kdy Biden navrhuje progresivní kandidáty známé kritickými postoji k moci velkých korporací a podporou větší ochrany běžných Američanů.
V neposlední řadě by v ekonomice měla prospěch větší predikovatelnost a respektování pravidel v oblasti zahraničního obchodu, do níž vnesl Trump prostřednictvím sankcí a obchodních válek nejistotu, která negativně poznamenala mezinárodní obchod a investice.
Patrik Rožumberský, analytik UniCredit Bank
Bidenova opatření přinesou vzpruhu pro americkou ekonomiku prostřednictvím dvou kanálů. Prvním z nich by měla být agresivní a dobře koordinovaná politika vakcinace obyvatel, díky které se ekonomika vyhne dalšímu šíření nemoci a bude se moci co nejdříve plně otevřít.
Verdikt? |
ANO |
Druhý kanál bude představovat napumpování peněz do ekonomiky přes masivní vládní výdaje. Vedle nově oznámeného fiskálního balíčku ve výši 1,9 bilionu dolarů, který představuje úctyhodných devět procent amerického HDP, má Biden v úmyslu přijít v únoru s obšírnějším plánem na obnovu ekonomiky, jenž bude zahrnovat investice do infrastruktury.
Rychlé zvládnutí pandemie a správně cílená fiskální podpora jsou v prvořadém zájmu nově zvoleného prezidenta a jeho Demokratické strany. I s ohledem na to, aby neztratili křehkou většinu v Kongresu v průběžných volbách v roce 2022.
Díky Bidenovým opatřením existují slušné vyhlídky na to, že se americké HDP vrátí na úrovně před pandemií ještě letos. Současný obrovský fiskální stimul ovšem vede k navýšení tzv. dvojího deficitu v americké ekonomice (veřejných financí a běžného účtu).
Takovéto prohloubení makroekonomické nerovnováhy může v budoucnu představovat problém, který bude nutné řešit formou restriktivní ekonomické politiky, a tedy za cenu slabšího ekonomického růstu.
VÍCE K TÉMATU:
Biden je pro burzy vzpruhou. Klíčové však budou stimulační balíčky a boj s pandemií
Když začne do boje o Bílý dům mluvit byznys. Těžaři se bojí, že jim Biden zničí sektor
Ve světle Trump. Výsledkem jeho vlády je narušení demokracie v USA
Michal Skořepa, ekonom České spořitelny
Krátkodobě Bidenův balík opatření americké ekonomice určitě pomůže: přímá pomoc do rozpočtů covidem postižených rodin a firem by měla posílit chuť utrácet.
Výdaje na nákup vakcíny by měly pomoci brzkému proočkování dostatečně velké části americké populace tak, aby bylo možno brzo uvolnit protipandemické restrikce.
Je otázka, jak rychle se americká ekonomika následně dokáže vyrovnat s navýšeným veřejným zadlužením. A také zda výsledkem tohoto masivního balíku v součtu s již zavedenými podpůrnými opatřeními nebude přehřátí americké ekonomiky.