Česká (nejen) byznysová média obletěla zpráva o úmrtí nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ten zahynul s několika dalšími lidmi při nehodě vrtulníku na Aljašce, jak informoval americký deník The New York Times.
Šestapadesátiletý podnikatel, který byl jen zřídka k vidění na veřejnosti, postupně od začátku devadesátých let vybudoval byznysové impérium, které bylo rozkročené po celém světě. Praúspěch Kellnerova byznysu se opíral o to, být na správném místě v pravý čas, tedy při kuponové privatizaci.
Úspěch z kuponové privatizace
Po studiu na Střední ekonomické škole v Liberci a VŠE v Praze začínal kariéru v podniku zahraničního obchodu Strojimport Praha. Pomáhal i jako asistent produkce a produkční v tehdejším zprivatizovaném Filmovém studiu Barrandov.
Rozběhnutá kuponová privatizace ho ale přitáhla spolu s dalšími do opravdového byznysu. V roce 1991 tak vznikla PPF investiční společnost, která se o pár let později transformovala do společnosti PPF.
Klíčovou roli pro další růst PPF hrálo zprivatizování České pojišťovny. Dalšími byznysovými majstrštyky na domácí scéně bylo i ovládnutí televize Nova, respektive za ní stojící společnosti CME.
Odchod stratéga a vizionáře, reaguje ekonom Lukáš Kovanda |
Skupina PPF v Petru Kellnerovi ztrácí zejména stratéga a vizionáře, který je pro svoji autoritu, jíž z titulu svého zakladatelství disponoval, v podstatě nenahraditelný.
To však neznamená, že se skupina nemůže dále úspěšně rozvíjet. Úmrtí zakladatele, který ji rozvíjel de facto od samého počátku, vlastně od porevolučních let v Československu, respektive České republice, je však nepochybně největší výzvou, které skupina ve své třicetileté historii čelí.
Situaci lze přirovnat ke stavu, v němž se ocitla společnost Apple po úmrtí svého spoluzakladatele Steva Jobse. Přišla o nenahraditelného vizionáře s nezastupitelnou zakladatelskou autoritou, avšak navázala na svůj úspěšný rozvoj z doby jeho života. I proto, že kontinuitu zajistili klíčoví pracovníci Applu, kteří byli s to alespoň částečně vycházet z Jobsova know-how, a to díky letité blízké spolupráci s ním. Stejně tak i ve skupině PPF jsou lidé, kteří mají potenciál zajistit kontinuitu a její další rozvoj. |
Česko však bylo pro Kellnera a spol. malé tím, jak jeho byznysové aktivity narůstaly. PPF se postupně stala nejvýznamnější investiční skupinou ve střední a východní Evropě a nejen tam, působí i v Rusku, Asii či USA.
Skupina PPF investuje do řady odvětví, od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti, maloobchodní služby (e-commerce), pojišťovnictví až po zemědělství.
Široké pole působení
Významnou roli v její mezinárodní expanzi hraje Home Credit, poskytující spotřebitelské půjčky, pro jehož hlavní aktivity představuje klíčový trh Čína.
I přes snahu se více uchytit na asijských trzích je v posledních letech patrné, že se PPF soustředí více na trh v Evropě i v Česku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Khalid Husseini (EmbedIT): Komfort klienta je motorem současného technologického vývoje všech aplikací a služeb
Vlastníkem TV Nova bude PPF. Stačilo ale málo a mohli ji mít v rukou Číňané s Pentou
Skupina před pár lety ovládla například telekomunikačního operátora O2, od nějž odštěpila firmu Cetin, poskytující telekomunikační infrastrukturu a spravující pevné a mobilní sítě. V únoru 2019 skupina tuto telco větev významně rozšířila o balkánské aktivity norského Telenoru. Do portfolia tak přibyli mobilní operátoři v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku.
Agentura ČTK shrnula tuzemské portfolio PPF:
- bankovnictví: Home Credit, PPF banka, Air Bank, Benxy se značkou Zonky;
- telekomunikace: Cetin, O2;
- reality: PPF Real Estate Holding;
- aktivity v oblasti kultury a umění: PPF Art nebo Bestsport (vlastník pražské O2 areny);
- ostatní: Sotio (biotechnologie), Škoda Transportation (dopravní strojírenství), PPF Life Insurance (pojišťovnictví), Polymetal International (těžba zlata a stříbra), RAV Agro (zemědělství).
PPF také spoluvlastní konsorcium společností CzechToll/SkyToll, provozující v Česku mýtný systém.
GRAFIKA: Pavučina byznysu Petra Kellnera
Z března 2019 podle serveru HlídacíPes.org
Zdroj: Robert Břešťan, HlídacíPes.org
Aktuálně se PPF pokouší více rozšířit své působení na tuzemském bankovním trhu, když se snaží propojit Air Bank a Moneta Money Bank.
Ve stovce Forbesu
Celková aktiva ve správě PPF dosahují hodnoty zhruba bilionu korun. Osobní majetek samotného Kellnera, otce čtyř dětí, odhadl nedávno americký časopis Forbes na 15,5 miliardy dolarů (necelých 300 miliard korun), což jej řadí do první světové stovky dolarových miliardářů.
Nutno dodat, že Petr Kellner byl i filantrop, prostřednictvím své nadace podporoval hlavně vzdělávací a kulturní projekty.
naučte se psát česky, tedy správným pravopisem