Mohlo by vás také zajímat
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
Nejlepší čas investovat už byl, ale nejhorší je, neinvestovat vůbec
Patrik Novotný 3. září 2024Investice, jako vše v životě, s sebou nesou příležitosti i rizika, a výsledky naší snahy nemusí skončit v zelených číslech. Na…
Proč se objevují „klacky“ pod korejskými nohami v jaderném tendru?
Radek Škoda 2. září 2024Zhruba před měsícem Česko vyhlásilo, že tendr na nové reaktory vyhráli Korejci, když nabídka korejské společnosti KHNP předčila nabídku francouzské…
- ČLÁNEK
Bublina splaskla? Zelené akcie pro čisté energie netáhnou, investoři jim nevěří
Americké akcie do projektů čisté energie přestávají zajímat investory, a proto jejich cena padá o desítky procent. Ani stovky miliard dolarů, které Bílý dům plánuje napumpovat do obnovitelných zdrojů a dalších udržitelných technologií, nepřesvědčily investory o zdraví tohoto sektoru. Obavy vzbuzují vysoké úrokové míry i stále menší ochota různých subjektů „bojovat“ s klimatem.
I když se téma čisté energie a nulových emisí skloňuje ve společnosti po celém světě v posledních letech horem dolem a mají být budoucností energetiky i průmyslu, samotné akciové indexy, které investují do tohoto průmyslového sektoru, nemají u investorů moc velký úspěch. Naopak.
Ukazuje se to u burzovně obchodovaného fondu (ETF – exchange-traded fund) iShares Global Clean Energy, jenž se obchoduje na americké burze technologických společností Nasdaq.
Co je Nasdaq? |
NASDAQ (zkratka z National Association of Securities Dealers Automated Quotations) je největší ryze elektronický burzovní trh ve Spojených státech amerických s více než 3300 kótovanými společnostmi z několika desítek zemí celého světa. Na tomto trhu lze obchodovat akcie, opce a futures kontrakty. Založila ho roku 1971 americká Asociace národních obchodníků s cennými papíry. Jde o druhou největší burzu na světě měřeno dle tržní kapitalizace kótovaných akciových společností. Burzovní platforma je vlastněna společností Nasdaq, Inc. Zdroj: Wikipedia |
Zelené technologie vycházejí z módy
Fond sleduje výkonnost odvětví od výrobců elektřiny z obnovitelných zdrojů přes producenty polovodičů až po výrobce fotovoltaických panelů.
Letos se ale propadl do minusu 28 procent a dosahuje ztráty už třetím rokem v řadě, napsal zpravodajský web televize CNN.
Je to dáno hlavně tím, že celý sektor už u investorů „vychází z módy“. A odvětví je stíháno řadou pomyslných „morových“ ran.
Počínaje vysokými úroky pro úvěrování nových projektů, přes nedostatek kvalifikovaných pracovních sil a růstu nákladů, až po obecnou skepsi v úsilí boje proti změně klimatu. Od roku 2020 globální ekonomiku nejprve sužovala pandemie covidu-19. A víceméně hned poté narušila zavedené energetické pořádky na celém světě zásadním způsobem ruská invaze na Ukrajinu.
Jednotlivé státy a investoři spíše začali řešit (ne)dostatek fosilních zdrojů energie než samotné investice do nových zelených řešení.
A jak připomíná CNN, tyto překážky ani v následujícím období nezmizí. Dokládá to špatnou výkonností dalších akcií: cenné papíry americké firmy Plug Power, která vyvíjí vodíkové palivové články, klesly letos o 63 procent. Jiný titul Enphase Energy, jež vyrábí měniče pro solární panely a bateriová úložiště, odepsal od začátku roku 60 procent. O desítky procent propadly také akcie společností SolarEdge Technologies nebo NextEra Energy.
Zájem neprobudily ani Bidenovy dotace
Zájem investorů neprobudil ani Bidenův zákon z loňského srpna o snižování inflace. Ten počítá s masivními dotacemi a podporou nových zelených technologií v energetice a dopravě. Celkem má jít na financování nových nápadů 750 miliard dolarů.
Jedná se o největší investici, která má řešit produkci skleníkových plynů a boj proti oteplování, v americké ekonomice. Od jeho schválení bylo oznámeno přes 270 nových projektů se soukromými investicemi ve výši 132 miliard dolarů. Ani to ale akciím v tomto sektoru ekonomiky nepomohlo.
Manažeři investičních fondů z toho viní hlavně vysoké úrokové sazby, které jsou v USA na 22letých maximech. Největší dopad to má na rostoucí společnosti, které musí z velké míry spoléhat na bankovní úvěry. Naplno se to ukazuje v sektoru offshore větrných parků.
GRAF: Úrokové míry Fedu na nejvyšších hodnotách za posledních 22 let
Za posledních 25 let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Akcie jsou nadhodnocené
Ceny akcií řady firem, které nabízejí čistou energii, jsou podle investičního ředitele společnosti Gratus Capital Todda Jonese dlouhodobě nadhodnocené, a proto dochází ke korekci jejich hodnoty. Investoři často počítají s budoucími výdělky, které v současnosti nevypadají tak růžově, jako před několika lety.
Některé investiční fondy proto své pozice v těchto fondech (případně akciích) ukončují a tím tlačí ceny dále dolů. Potvrdil to také senior portfolio manager GYL Financial Synergies Jean Rosenbaum. Obor zelených energií bude zřejmě hlásit nižší zisky, než se předpokládalo. Také proto zájem o akcie těchto firem mezi institucionálními investory klesá.
Nadšení z obnovitelných zdrojů vyprchalo
Částečně za to rovněž může ochladnutí nadšení z globálního přechodu na udržitelné energie. Od schválení Pařížské dohody (ideálně se Země nemá oteplit o více než 1,5 stupně Celsia), už uplynulo osm let. Ale pokroky v dosažení klimatických plánů výrazně nepokročily.
Aktuálně to dokládá i konference o klimatu v Dubaji, která nestanovila jasné datum, od kdy by se neměly fosilní zdroje využívat.
VÍCE K TÉMATU:
Arabský sultán zpochybnil oteplování. Datum ukončení těžby ropy je stále v nedohlednu
Německá posedlost umělými palivy není nová. Na e-paliva sázel už Hitler
Německo má problém s klimatickými závazky. Bez jádra to bude extrémně obtížné
Arabské země odmítají argumentaci, že fosilní zdroje jednoznačně přispívají k oteplování. Dva největší znečišťovatelé na planetě – Indie a Čína – se nechtějí zase vázat slibem, že ztrojnásobí výkon obnovitelných zdrojů do roku 2030.
AI jede
Letošním investičním hitem jsou naopak firmy, které investují do vývoje umělé inteligence (AI). Naplno se to ukazuje u akcií společnosti Nvidia, jež nabízí nejvýkonnější čipy pro projekty spojené s AI. Letos akcie amerického výrobce stouply o 220 procent. Umělá inteligence se navíc projeví zásadním vlivem i v sektoru čistých energií.
„Mnoho lidí má dojem, že udržitelné investování znamená nákup solární nebo větrné energie. Je to ale spíše o systémech, které můžeme zlepšit,“ vysvětlil investiční manažer Peter Krull z Earth Equity Advisors.