Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Ráj pro kapitalisty a investory: Jihoamerická Guyana se chce stát novým Kuvajtem
František Novák 30. července 2024Jihoamerická Guyana se stává oblíbenou zemí pro západní investory. Nabízí řadu možností pro investice. Od těžby ropy až po celou…
Britské odbory jdou proti labouristům: Zachovejte práci těžařů v Severním moři
František Novák 28. května 2024Odbory, tradiční spojenec Labour Party, se obávají, že budoucí levicový kabinet bude rušit pracovní místa související s těžbou ropy a…
- ČLÁNEK
Arabský sultán zpochybnil oteplování. Datum ukončení těžby ropy je stále v nedohlednu
Šéf poslední klimatické konference v Dubaji Sultán Džábir zpochybnil vliv fosilních zdrojů na oteplování planety. Dokazuje to, že arabské země těžící ropu a plyn nechtějí v dohledné době ukončit éru spalování fosilních zdrojů. Rozzlobily tím řadu západních vědců, politiků i ekologů.
O velký rozruch v západních médiích se postaral hostitel poslední klimatické konference v Dubaji. Sultán Džábir, který konferenci předsedal (konala se v termínu od 30. listopadu do 12. prosince, pozn. red.), zpochybnil západní vědecký konsenzus, že spalování fosilních zdrojů přispívá k oteplování planety.
Jeho pozice je svým způsobem logická. Zastává zároveň pozici ministra průmyslu Spojených arabských emirátů a také šéfa státní ropné společnosti ADNOC. I proto nechce – stejně jako například Saúdská Arábie – stanovit termín, odkdy by se ropa a zemní plyn měly přestat v globální ekonomice používat.
Jak dopadla konference COP28? |
Předseda konference COP28 Sultán Džábir oznámil na závěr jednání dosažení dohody. Zástupci téměř 200 zemí se poprvé v historii shodli na potřebě odklonu od fosilních paliv. Závěrečný text vyzval k „odklonu od fosilních paliv v energetických systémech, a to spravedlivým, řádným a rovnocenným způsobem, abychom do roku 2050 dosáhli uhlíkové neutrality v souladu s vědeckými poznatky“. Ropa, plyn a uhlí v současné době zajišťují přibližně 80 procent světové energie. Deklarace ale explicitně nevyzývá k ukončení používání fosilních zdrojů. Obsahuje nicméně apel ke ztrojnásobení kapacity obnovitelné energie na celém světě do roku 2030 a k urychlení technologií, jako je zachycování a ukládání uhlíku, které mohou pomoci vyčistit průmyslová odvětví. Výsledný text dohody je podle BBC potřeba vnímat jako vítězství Džábira a zemí, které těží ropu a plyn. |
Proto Džábir interpretuje fakta o klimatu jinak, než se líbí většině vědců na obou stranách Atlantiku.
Vlnu nesouhlasných reakcí odstartovalo prohlášení, které zaznamenal britský deník Guardian. Ten naopak obhajuje tezi, že je nutné rychle snižovat produkci skleníkových plynů, aby se planeta dále neoteplovala.
„Neexistuje žádná věda ani žádný scénář, který by říkal, že postupné vyřazování fosilních paliv bude znamenat, že dosáhneme oteplení do 1,5 stupně Celsia,“ řekl šéf poslední klimatické konference, jež se každoročně koná pod hlavičkou OSN.
Džábir je přesvědčen, že by konec používání fosilních paliv pro lidstvo znamenal, že se obrazně řečeno musí vrátit zpět do jeskyní.
Střet zájmů: klima vs. ropa
I když sultán později své vyjádření mírnil s tím, že bylo vytrženo z kontextu, je jasné, jaké ředitel ropné společnosti a představitel země, která na černém zlatu pohádkově zbohatla, zastává názory na další těžbu ropy. Jako předseda klimatické konference je nicméně v jasném střetu zájmů.
Zástupci ekologických organizací si stěžují, že pouhý závazek ke snižování spotřeby ropy a plynu nebude stačit. Aby se oteplování Země podařilo udržet alespoň v určitých mezích, je nezbytné už nyní rychle snižovat používání fosilních energetických surovin, tvrdí.
Bývalá prezidentka Irska Mary Robinsonová zdůraznila, že musí být přijat konkrétní termín, odkdy lidstvo přestane fosilní paliva používat.
Džábir naopak trvá na tom, že se musí najít řešení, které zajistí i „udržitelný socioekonomický rozvoj“.
Popírači oteplování
Šéf německé nevládní organizace Climate Analytics Bill Hare označil slova i argumentaci arabského sultána za velmi znepokojující. Podle něj vyjádření o tom, že se bez spalování ropy lidstvo vrátí zpět do jeskyní, hraničí s popíráním oteplování Země.
Ropná lobby bojuje za technologii zachytávání uhlíku |
Technologie zachytávání a ukládání uhlíku (CCS) je překlenovací metodou, která by umožnila těžařům fosilních surovin prodloužit jejich používání. I proto se v Dubaji dařilo lobbistům, kteří CCS prosazují ve velkém. Mělo jich být podle deníku Guardian nejméně 475. List zdůraznil, že je tato technologie zatím v průmyslovém měřítku neozkoušená a někteří vědci namítají, že v konečném důsledku nepovede k omezení produkce skleníkových plynů. Je to hlavně zdržovací taktika, jak oddálit ukončení spalování uhlí, ropy a plynu. |
„Věda hovoří naprosto jasně. Znamená to postupné ukončení využívání uhlíkových zdrojů do poloviny století, což povede ke zlepšení kvality života celého lidstva,“ zdůraznil. Také britský profesor fyzikální chemie a šéf Climate Crisis Advisory Group David King prohlásil, že je třeba ukončit používání fosilních paliv nejpozději do roku 2035.
Jak interpretovat vědecké závěry?
Agentura Bloomberg ve svém komentáři k poslední klimatické roztržce v Dubaji připomíná, že vědecké závěry ke globálnímu oteplování i cesty k tomu, jak tomu zabránit, zahrnují pouze jeden pohled na věc.
Druhým je ale samotná interpretace a následné politické kroky. Řešení se liší podle toho, jak se rozhodnou jednotliví politici a jak moc chtějí riskovat.
Západní klimatologové se každopádně shodují na tom, že nejprve se musí přestat se spalováním fosilních zdrojů. Jen tak může dojít ke snižování koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře. Mezi zastánce této teorie se řadí i Myles Allen z Oxfordské univerzity.
VÍCE K TÉMATU:
Německo nezvládá své klimatické závazky. Bez jádra to bude extrémně obtížné
Mráz přichází z Kremlu v praxi: ruští vědci odmítají „západní“ koncept oteplování Země
Biden má problém s arabskými spojenci. Nechtějí pomáhat s bojkotem ruské ropy
Komentář britského Guardianu zase připomíná to, že lobbisté ropného a plynárenského průmyslu dokázali zpochybnit některá vědecká fakta. A podle deníku ani „neplánují odejít potichu“ ze scény. Tedy že ukončení používání uhlí, ropy a plynu nebude vůbec lehké prosadit na politické úrovni.
Boj o klima „v péči“ lobbistů?
Podle odhadů se v Dubaji během konference pohybovalo téměř 2500 těchto lobbistů, což je čtyřnásobek oproti loňskému summitu v Egyptě.
Boj o „klima“ se očividně dále vyostřuje a bude stále složitější dosáhnout shody a pokroku k dosažení cílů z Paříže z roku 2015. Tedy tak, aby se podařilo udržet oteplení Země pod 1,5 stupni Celsia oproti éře před průmyslovou revolucí, která začala masivním spalováním uhlí.
Někteří politici argumentují i tím, že bez jasného závazku přestat spalovat fosilní zdroje dojde k „rozsudku smrti“ pro ostrovní státy. Ty totiž podle nich nemají možnost se bránit před zvyšováním hladiny oceánů. Před tímto scénářem varovali zástupci Spojených států, Británie, Kanady, Japonska nebo Austrálie.
I proto závěrečnou deklaraci kritizovali zástupci právě malých ostrovních států, protože neobsahuje jasný termín, od kterého se přestanou využívat fosilní zdroje.