Mohlo by vás také zajímat
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
- ČLÁNEK
Amazon čeká život po Jeffovi. Šéfovat mu bude „sekáč“ Andy Jassy
Amazon se připravuje na svěží vítr. Kormidla internetového kolosu se po třiceti letech s kapitánem Jeffem Bezosem ujme Andy Jassy, dosavadní šéf cloudových služeb Amazonu. Bezos na něj bude "dohlížet" z pozice předsedy správní rady.
Druhý únor 2021 byl pro technologickou společnost Amazon, která je největším internetovým obchodem světa, důležitý. Firma totiž oznamovala čtvrtletní výsledky, které potvrdily, že se firmě nebývale daří. Čtvrtletní tržby totiž poprvé v historii firmy překonaly hranici 100 miliard dolarů.
Ve čtvrtém čtvrtletí firma zvýšila tržby meziročně o 44 procent na 125,6 miliardy dolarů. Čtvrtletní čistý zisk se více než zdvojnásobil na 7,2 miliardy dolarů. V důsledku pandemie covidu, která byla výrazným motorem růstu celosvětové e-commerce, tak Amazon za celý loňský rok vydělal rekordních 21,3 miliardy dolarů.
A přesto se rekordní výsledky staly jen „plochou historkou okresního formátu,“ kterou zastínilo oznámení zakladatele firmy Jeffa Bezose, že letos po bezmála 30 letech opustí pozici výkonného ředitele.
Z garáže až na vrchol
Bezos založil Amazon v roce 1994, z garážového online knihkupectví časem vytvořil největší internetový obchod na světě. Amazon je za Applem druhou nejhodnotnější značkou světa a ještě donedávna byl Bezos nejbohatším mužem planety, než ho loni přeskočil Elon Musk, zakladatel automobilky Tesla a vesmírné společnosti SpaceX.
Bezos bude v Amazonu nadále působit, ale už jako výkonný předseda správní rady podniku. „Budu se nadále účastnit důležitých aktivit Amazonu,“ vzkázal sedmapadesátiletý Bezos.
Podle jeho slov mu tato pozice umožní „být i nadále zapojen do důležitých oblastí podnikání Amazonu.“ Zároveň však bude mít čas na jeho další zájmy a aktivity – především jeho vesmírný byznys Blue Origin, boj s klimatickými změnami a také list Washington Post, který koupil v roce 2013.
Místo Jeffa Andy
V pozici šéfa ho nahradí dlouholetý spolupracovník Andy Jassy, který vybudoval a řídil cloudovou divizi Amazon Web Services (AWS), což je nejprofitabilnější divize celého Amazonu, 60 procent zisku Amazonu generují jeho cloudové služby.
Jassy přebírá kormidlo a Amazon v té nejlepší kondici. Tržní hodnota Amazonu přesahuje 1,7 bilionu dolarů, firma zaměstnává 1,22 miliony zaměstnanců a působí ve více než 130 zemích světa. A Jassy má Bezosovu plnou důvěru. „Andy je v rámci společnosti dobře známý a je v Amazonu téměř stejně dlouho jako já. Bude to výborný lídr,“ uvedl na adresu svého nástupce Bezos.
Do marketingového oddělení Amazonu Jassy nastoupil v roce 1997. O pět let později již byl viceprezidentem internetového kolosu, který radil Bezosovi. Právě on stojí za vstupem Amazonu do cloudového byznysu a vznikem divize AWS. Právě růst cloudové sekce i manažerská blízkost s Bezosem stála podle serveru Business Insider za volbou Jassyho do čela koncernu.
Sekáč Andy
Na jedné straně je Jassy považován za nejpřívětivějšího člena vedení, přesto jednání s ním není hračkou a jak dodává server s odvoláním na zkušenosti lidí z Amazonu. S tím, kdo není dostatečně připraven, nemá údajně trpělivost a slitování.
53letý manažer pro jednání používá konferenční místnost jíž se přezdívá Chop – sekačka. Právě v ní probíhají klíčová jednání o sekci, která Amazonu přináší tržby přes 40 miliard dolarů.
„Chop je místo, kde se nápady a myšlenky, a někdy i zaměstnanci, osekávají do nejmenších detailů,“ podotýká server Bloomberg. Dodává, ale že poněkud hrozivě znějící název není v reálu zas tak hrozný, ale svým způsobem dobře popisuje Jassyho manažerský styl.
„Pokud nejste na schůzku v diskusní místnosti Chop připraveni a zvlášť, pokud se pokoušíte zamaskovat nepřipravenost prázdnými řečmi, tak to pozná a dá vám to najevo. Ti, kdo při schůzce nepředvedou to nejlepší, už podruhé nedostanou šanci, nebo aspoň po dlouhou dobu,“ citoval Business Insider Scotta Chancellora, bývalého ředitele AWS, který je nyní manažerem v softwarové firmě Apptio.
VÍCE K TÉMATU:
Jeff Bezos po skalpu Microsoftu dal na frak i Googlu
Jak vydělávají Microsoft, Apple, Alphabet, Facebook a Amazon?
Kdo má šanci šlapat na paty Amazonu? Tradice maloobchodu jménem Walmart
Strůjce retailové apokalypsy Amazon možná změní i kinoprůmysl
Sázka na cloud
Myšlenka v roce 2002 byla jednoduchá – proč by cloudová datacentra, která používá Amazon, nemohly používat i další firmy, jimž by je Amazon pronajímal. Ukázalo se, že jde o obrovský obchodní potenciál, který „ukázal“ cloudovou cestu i dalším gigantům jako Microsoft či Google.
Podle údajů analytické společnosti Synergy Research Group měla AWS na konci roku 2020 třetinový podíl na trhu, jehož celosvětový objem odhadla na zhruba 130 miliard dolarů. Z něj Amazon loni inkasoval více než 45 miliard.
Amazon a Microsoft dominují cloudovému trhu. „Podíl Amazonu se pohybuje stále nad úrovní 30 procent, nicméně Microsoft jej pomalu dotahuje, když během čtyř let zdvojnásobil svůj podíl na úroveň 20 procent. Pokud se podíváme na zbytek trhu bez těchto dvou gigantů, je však vidět, že roste celý trh více než 30procentním tempem za rok,“ komentoval vývoj trhu John Dinsdale, hlavní analytik Synergy Research Group.
GRAF: Vývoj tržeb poskytovatelů cloudu ve světě
Od roku 2017 do konce roku 2020, jde o podíl na celosvětových tržbách v procentech.
Zdroj: Synergy Research Group
Bezos do důchodu nejde
Ke změně na nejvyšším postu Amazonu by mělo dojít během třetího čtvrtletí letošního roku. Jak už bylo řečeno Bezos však zůstane v čele správní rady. Podle amerických médií však změna znamená konec jedné éry. Podobně jako třeba v minulosti Steve Jobs v Applu, nebo nyní Elon Musk v Tesle a SpaceX, je Bezos zosobním úspěchu a růstu společnosti.
Z start-upu, který v 90. letech minulého století začínal s online prodejem knih, vybudoval e-shopový kolos prodávající všechno možné. Záběr Amazonu přesahuje do logistiky, zmíněných cloudových služeb nebo třeba do showbyznysu a streamovaného videoobsahu.
Za vším stojí prostá firemní filozofie, ač firma bobtná do obřích rozměrů, nahlíží na ni její management stále jako na start-up. Je velmi pravděpodobné, že tuto filozofii uplatní Bezos i při svých „nových“ aktivitách.
Mezi nimi bude zcela jistě dominovat vesmír, který ho fascinuje od mládí. V 18 letech prohlásil, že jednou vybuduje vesmírné hotely, zábavní parky a kolonie pro dva až tři miliony lidí, kteří by žili na oběžné dráze. V roce 2000 se mu jeho sny začaly částečně plnit. Založil totiž společnost Blue Origin, jejíž název je odvozen od planety Země a která podniká v oblasti vesmírné turistiky.
Mezi Bezosovy další aktivity patří i Bezos Expeditions, jejímž prostřednictvím podnikatel realizuje různé projekty. Mimo jiné v rámci ní podpořil například začínající technologickou firmu Chipper Cash zaměřenou na Afriku. V roce 2013 vložil 42 milionů dolarů do projektu Clock of the Long Now, který má za cíl výrobu hodin s životností minimálně 10 000 let.
Na cokoli nyní Bezos zaměří svou pozornost, bude úspěšný, míní odborníci. Vychází přitom z jeho dvou neoddiskutovatených vlastností, díky nimž vybudoval internetový kolos, a to z jeho vytrvalosti a schopnosti se obklopit těmi nejlepšími.