6 Shares 3206 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Seznamte se! Ne Nasdaq, nejdůležitější indexy světa sestavuje MSCI

Finanční trhy málokdy zažívají skutečně velkou premiéru globálního rozsahu (i když záleží na úhlu pohledu). Nedávné zařazení čínských akciových titulů do globálního indexu americké společnosti MSCI Emerging Markets však takovou událostí bylo. Pojďme si blíže představit právě indexy MSCI.

Indexy slouží ke sledování trhů jako celku. Ať už se jedná o globální akciový trh, nebo o jednotlivá odvětví či regiony. Indexy se také rozlišují podle aktiv, tržní kapitalizace atd.

Možností rozdělení je obrovské množství a díky tomu také počet akciových indexů každý rok roste.

Jedna z nejdůležitějších společností sestavujících právě indexy je MSCI Inc. (MSCI je zkratka pro Morgan Stanley Capital International). Jejich nejznámější a nejdůležitější index je MSCI World, který v sobě zahrnuje přes 1 600 společností z 23 rozvinutých zemí.


GRAF: Srovnání výkonnosti MSCI World a MSCI Emerging Markets
Jde o relativní výkonnost indexu MSCI Emerging Markets vůči indexu MSCI World v letech 1988–2003 (modrá linie, pravá osa) a od roku 2004 do současnosti (oranžová linie, levá osa).
Je patrný cyklický vývoj, když v letech 1988–1994 a pak od roku 2004 do roku 2010 rozvíjející se trhy překonávaly ty rozvinuté poměrně výrazně. Také je vidět obrat trendu mezi lety 1994 a 2001 a od roku 2010 do současnosti.

Zdroj: Bloomberg, Charles Schwab


Čínské tituly poprvé v indexu

Společnost MSCI v červnu rozhodla, že během příštího roku ve dvou fázích zařadí do svého akciového indexu MSCI Emerging Markets 222 společností pevninské Číny.

Tento index přitom sleduje téměř 850 společností ze zemí, které jsou označeny jako rozvíjející se trhy. Ke konci června činila tržní kapitalizace tohoto indexu přibližně 4,68 bilionu dolarů a mezi nejvýznamnější společnosti v indexu patří například Samsung, Tencent Holding či Alibaba.

Pro Čínu se jedná o významný milník, protože společnosti z pevninské Číny budou do tohoto indexu zařazeny vůbec poprvé (mimochodem, dle MSCI patří mezi rozvíjející se trhy také Česká republika).


TABULKA: Státy zahrnuté do MSCI Emerging Markets


Úspěch čínských komunistů

Čínská vláda se snaží o větší spojení svých domácích trhů s globálními finančními trhy. To však zatím bylo znemožněno také tím, že zahraniční investoři neměli z velké části přístup na čínské trhy.

Složení MSCI Emerging Markets podle zemí

Zdroj: MSCI

To se nyní povedlo a postupná otevřenost může Číně přinést významné mezinárodní investory.

Společnost MSCI o zařazení čínských firem rozhodovala již celkem čtyři roky v řadě. Přičemž právě omezený přístup na tamní trhy pro jiné než čínské subjekty byl důvodem, proč k tomuto zařazení nedošlo již dříve.

Dvě pětiny indexu z Číny

Čínské společnosti tvoří již nyní velkou část indexu MSCI Emerging Markets a po zařazení dalších 222 společností z pevninské části Číny stoupne podíl čínských společností na více než 40 procent.

Je to jeden z důsledků další postupné transformace čínské ekonomiky, která se snaží změnit z ekonomiky založené na investicích na ekonomiku založenou hlavně na spotřebě.

Zařazení společností pevninské Číny (v Číně jsou nazývány A Shares), které jsou obchodovány na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, se bude dle očekávání týkat pouze tzv. velkých titulů (large cap). Tržní kapitalizace indexů obou těchto burz je přibližně šest bilionů dolarů.

Mezi nové nejvýznamnější společnosti v indexu budou patřit také finanční giganti jako Bank of China, China Merchants Bank, Guotai Junan nebo Ping An Insurance.

Z ostatních odvětví stojí za zmínku oblíbený pivovar Tsingtao, AIC Motor, Suning Commerce či Spring Airlines.

Přísun mezinárodních investorů bude citelně znát prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF), které jsou většinou navázány na určitý index.

Neznámé ETF fondy?

I když u nás se jedná o poměrně neznámý typ investice, světově největší podílové fondy jsou právě tyto ETF.

Mezi největší ETF navázané na index MSCI Emerging Markets patří například iShares MSCI Emerging Markets, spadající pod investiční společnost BlackRock, která je zároveň jedním z největších správců aktiv na světě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tady se točí stamiliardy dolarů. Seznamte se s největšími globálními fondy

V budoucnu se dá očekávat větší role čínských akcií také v nejširším akciovém indexu MSCI All Country World Index. V něm zaujímají čínské společnosti podíl necelých tří procent.


GRAF: Vývoj hlavních indexů MSCI
Od roku 1990 do současnosti, v bodech

Zdroj: MSCI


Dle tržní kapitalizace však ve skutečnosti čínské akcie dosahují téměř 17 procent celosvětového podílu. Jak už bylo řečeno, jen indexy burz v Šen-čenu a Šanghaji dosahují tržní kapitalizace přibližně šesti bilionů dolarů, což odpovídá přibližně desetině světového podílu.

Největší akciový trh však nadále zůstane ve Spojených státech s tržní kapitalizací 28 bilionů dolarů.

 

Mohlo by vás také zajímat

Komentář
0 shares1027 views

Dočkáme se do Vánoc eura za méně než 25 korun?

Jan Bureš - 23. listopadu 2017

Česká koruna pokračuje ve spanilé jízdě a drží se pod klíčovou hodnotou 25,50 CZK/EUR. Proč přes vysokou překoupenost rozšiřuje své zisky a co čekat dál? Nad tím se v komentáři…

Článek
1 shares1006 views

Stane se Start živou vodou pro pražský burzovní parket?

Martin Sklenský - 21. listopadu 2017

Pražská burza chce dát opět šanci malým a středním podnikům, jejichž tržby překračují jeden milion eur. Nový trh Start slibuje jednodušší pravidla obchodování a menší bariéry vstupu společností na burzu.…

Článek
61 shares9707 views

Přiložte mobil. Zaplaťte. Do Česka vstoupil Android Pay

Libor Akrman - 21. listopadu 2017

INFOGRAFIKA UVNITŘ. Operační systém Android je celosvětově přítomný v každých čtyřech mobilech z pěti, celkem je ve více než dvou miliardách telefonů. Jeho mobilní peněženka Android Pay si však cestičku…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.