6 Shares 2492 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Seznamte se! Ne Nasdaq, nejdůležitější indexy světa sestavuje MSCI

Finanční trhy málokdy zažívají skutečně velkou premiéru globálního rozsahu (i když záleží na úhlu pohledu). Nedávné zařazení čínských akciových titulů do globálního indexu americké společnosti MSCI Emerging Markets však takovou událostí bylo. Pojďme si blíže představit právě indexy MSCI.

Indexy slouží ke sledování trhů jako celku. Ať už se jedná o globální akciový trh, nebo o jednotlivá odvětví či regiony. Indexy se také rozlišují podle aktiv, tržní kapitalizace atd.

Možností rozdělení je obrovské množství a díky tomu také počet akciových indexů každý rok roste.

Jedna z nejdůležitějších společností sestavujících právě indexy je MSCI Inc. (MSCI je zkratka pro Morgan Stanley Capital International). Jejich nejznámější a nejdůležitější index je MSCI World, který v sobě zahrnuje přes 1 600 společností z 23 rozvinutých zemí.


GRAF: Srovnání výkonnosti MSCI World a MSCI Emerging Markets
Jde o relativní výkonnost indexu MSCI Emerging Markets vůči indexu MSCI World v letech 1988–2003 (modrá linie, pravá osa) a od roku 2004 do současnosti (oranžová linie, levá osa).
Je patrný cyklický vývoj, když v letech 1988–1994 a pak od roku 2004 do roku 2010 rozvíjející se trhy překonávaly ty rozvinuté poměrně výrazně. Také je vidět obrat trendu mezi lety 1994 a 2001 a od roku 2010 do současnosti.

Zdroj: Bloomberg, Charles Schwab


Čínské tituly poprvé v indexu

Společnost MSCI v červnu rozhodla, že během příštího roku ve dvou fázích zařadí do svého akciového indexu MSCI Emerging Markets 222 společností pevninské Číny.

Tento index přitom sleduje téměř 850 společností ze zemí, které jsou označeny jako rozvíjející se trhy. Ke konci června činila tržní kapitalizace tohoto indexu přibližně 4,68 bilionu dolarů a mezi nejvýznamnější společnosti v indexu patří například Samsung, Tencent Holding či Alibaba.

Pro Čínu se jedná o významný milník, protože společnosti z pevninské Číny budou do tohoto indexu zařazeny vůbec poprvé (mimochodem, dle MSCI patří mezi rozvíjející se trhy také Česká republika).


TABULKA: Státy zahrnuté do MSCI Emerging Markets


Úspěch čínských komunistů

Čínská vláda se snaží o větší spojení svých domácích trhů s globálními finančními trhy. To však zatím bylo znemožněno také tím, že zahraniční investoři neměli z velké části přístup na čínské trhy.

Složení MSCI Emerging Markets podle zemí

Zdroj: MSCI

To se nyní povedlo a postupná otevřenost může Číně přinést významné mezinárodní investory.

Společnost MSCI o zařazení čínských firem rozhodovala již celkem čtyři roky v řadě. Přičemž právě omezený přístup na tamní trhy pro jiné než čínské subjekty byl důvodem, proč k tomuto zařazení nedošlo již dříve.

Dvě pětiny indexu z Číny

Čínské společnosti tvoří již nyní velkou část indexu MSCI Emerging Markets a po zařazení dalších 222 společností z pevninské části Číny stoupne podíl čínských společností na více než 40 procent.

Je to jeden z důsledků další postupné transformace čínské ekonomiky, která se snaží změnit z ekonomiky založené na investicích na ekonomiku založenou hlavně na spotřebě.

Zařazení společností pevninské Číny (v Číně jsou nazývány A Shares), které jsou obchodovány na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, se bude dle očekávání týkat pouze tzv. velkých titulů (large cap). Tržní kapitalizace indexů obou těchto burz je přibližně šest bilionů dolarů.

Mezi nové nejvýznamnější společnosti v indexu budou patřit také finanční giganti jako Bank of China, China Merchants Bank, Guotai Junan nebo Ping An Insurance.

Z ostatních odvětví stojí za zmínku oblíbený pivovar Tsingtao, AIC Motor, Suning Commerce či Spring Airlines.

Přísun mezinárodních investorů bude citelně znát prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF), které jsou většinou navázány na určitý index.

Neznámé ETF fondy?

I když u nás se jedná o poměrně neznámý typ investice, světově největší podílové fondy jsou právě tyto ETF.

Mezi největší ETF navázané na index MSCI Emerging Markets patří například iShares MSCI Emerging Markets, spadající pod investiční společnost BlackRock, která je zároveň jedním z největších správců aktiv na světě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tady se točí stamiliardy dolarů. Seznamte se s největšími globálními fondy

V budoucnu se dá očekávat větší role čínských akcií také v nejširším akciovém indexu MSCI All Country World Index. V něm zaujímají čínské společnosti podíl necelých tří procent.


GRAF: Vývoj hlavních indexů MSCI
Od roku 1990 do současnosti, v bodech

Zdroj: MSCI


Dle tržní kapitalizace však ve skutečnosti čínské akcie dosahují téměř 17 procent celosvětového podílu. Jak už bylo řečeno, jen indexy burz v Šen-čenu a Šanghaji dosahují tržní kapitalizace přibližně šesti bilionů dolarů, což odpovídá přibližně desetině světového podílu.

Největší akciový trh však nadále zůstane ve Spojených státech s tržní kapitalizací 28 bilionů dolarů.

 

Mohlo by vás také zajímat

Komentář
0 shares57166 views

Ticho před bouří: Proč ČNB před srpnovým zasedáním tolik mlčí?

Jan Bureš - 24. července 2017

Sice ještě pár dnů zbývá do zahájení oficiálního týdne mlčení ČNB, avšak tentokrát to vypadá, jako by se tak už dávno stalo. Proč a co za tím stojí, vysvětluje v…

Článek
0 shares7845 views

Čína jako trhák pro Hollywood. Američané kvůli tomu upravují scénáře i herce

Redakce - 24. července 2017

Mnozí velcí hráči globálního filmového průmyslu, jehož centrem je stále ještě Hollywood, v poslední době přiznávají to, na co někteří pozorovatelé upozorňují již několik let – Hollywood už prakticky nedokáže…

Článek
0 shares1375 views

Souhrn událostí 29. týdne aneb co vám možná uniklo

Libor Akrman - 22. července 2017

Jak moc rostou ceny bytů v Česku oproti EU, co vyvolalo poprask v BBC, jaký měla půlrok Škoda Auto, v čem (také) chtějí dominovat Číňané, proč žijeme v době plastové,…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.