325 Shares 2685 Views 2 Comments
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Elektropokrok nezastavíš. Gigafactory už chrlí nejvíc baterií na světě

Kolem Elona Muska a Tesly je zase živo. Americký vizionář oznámil nový obří projekt v Austrálii, rozjíždí výrobu „levného“ Modelu 3 a vydal dluhopisy za 1,5 miliardy dolarů. To vše v rámci rozvoje elektromobility.

Čeká nás peklo, prohlásil před nedávnem Elon Musk při ukázce prvních kusů vozů Tesla Model 3, jejichž sériová výroba se nyní rozjíždí naplno. K prezentaci zvolil zeď svého dalšího výrobního majstrštyku – Gigafactory. Tedy továrny, která má chrlit baterie právě pro elektromobily.

Obří továrna podle slov „otce zakladatele“ nyní vyrábí více baterií než kterýkoli jiný podnik na světě. Letos v lednu začala výrobou baterií pro domácí úložiště Powerpack a Powerwall, v červnu se rozjela výroba baterií pro Model 3.


VIDEO: Jak roste Gigafactory v 15 vteřinách

Zdroj: YouTube.com


Jen třetina stavby

Dluhopisy za 1,5 miliardy
Automobilka Tesla v těchto dnech oznámila, že plánuje navýšit svůj dluh o 1,5 miliardy dolarů formou dluhopisů. Hotovost potřebuje pro plné rozběhnutí výroby nového Modelu 3.

Je ale třeba si uvědomit, že Gigafactory je stále ještě „under construction“ a současná plocha, kde se vyrábí, zabírá podle serveru Electrek.co zhruba 30 procent plánované plochy.

Produkční kapacita se tak neustále navyšuje, i když Elon Musk na přímý dotaz médií při uvádění nových dluhopisů firmy na trh (viz box) odmítl objem kapacity upřesnit. Řekl jen, že je větší než u jakékoli jiné továrny.

Electrek se proto podíval, kolik by to asi mohlo být. Podle serveru některé továrny ve světě vyrobí ročně baterie s celkovou kapacitou okolo 4 GWh (pro srovnání – Temelín loni vyrobil 12,1 TWh, tedy 12 100 GWh, pozn. red.). Roční produkce Gigafactory by tedy měla být na této úrovni, alespoň co se týká roční kapacity.


VIDEO: Jak vypadá Gigafactory ze vzduchu
Video natočené dronem je ze začátku srpna 2017.

Zdroj: Duncan Sinfield, YouTube.com


Plánovaná plná kapacita, které by mělo být dosaženo už příští rok, má nicméně být na úrovni 35 GWh. Před Muskem a spol. je tedy ještě hezký kus cesty. I kvůli masové produkci Modelu 3 potřebuje Gigafactory chrlit baterie, jejichž celková kapacita bude alespoň na polovině plánované celkové výkonnosti.

Stále to však bude ještě rozestavěný projekt. Cílová plná kapacita pro rok 2020 je totiž stanovena na 105 GWh.

Ambiciózní projekt v Austrálii

Podobně tajemný zůstává Musk i u toho, jak velké jsou náklady na jednotlivé baterie pro Modely S, X a 3, upozorňuje server Electrek. Americký vizionář však tvrdí, že Tesla je v tomto směru před konkurencí napřed.

A i když Tesla musí zatím neustále investovat, Musk uvedl, že stran hospodaření zůstává optimistou. Podle něj divize Tesla Energy, která vyrábí baterie pro auta i pro domácnosti, začne do konce roku generovat pozitivní cash flow.

I přes to, že nedávno mimo jiné oznámil gigantický projekt v Austrálii na bateriové úložiště. Jižní část země se má stát domovem největšího lithium-iontového akumulátoru na světě. Jeho kapacita by měla být 129 MWh, přičemž by měl skladovat energii z větrných elektráren francouzské společnosti Neoen (doposud největší podobné úložiště je v Kalifornii, také s bateriemi od Tesly a má kapacitu 80 MWh).

Na celý projekt si Musk stanovil sto dní od podepsání smlouvy. Pokud termín nestihne, náklady na projekt uhradí sám. „Jestli je Jižní Austrálie ochotna riskovat, potom my taky,“ citovala Muska australská stanice ABC. Podle odborníků by se náklady měly pohybovat kolem 50 milionů dolarů.

Bateriové Česko?

Server Electrek také nedávno napsal, že obří továrna na baterie poroste i v Evropě. Jde o projekt společnosti TerraE Holding, který chce primárně stavět v Německu. Je to ale také šance pro okolní země včetně Česka.

O tom se již jako o možném místě pro výrobu baterií hovořilo v souvislosti s Muskovým záměrem postavit nové Gigafactory v dalších částech světa.

Aktuálně by však Česko mohlo mít továrnu od TerraE Holding. Podle agentury Bloomberg by k výběru lokality mělo dojít do září. Pro Česko v obou případech hovoří zásoby lithia, které skrývají Krušné hory.

Mohlo by vás také zajímat

Analýza
1 shares2953 views

Nová hračka pro finanční spekulanty: bitcoin vstoupil na derivátové burzy

David Bohuněk - 13. prosince 2017

Obchodníci a investoři dostali nový prostředek, jak využít cen bitcoinů. Na amerických burzách se začaly obchodovat bitcoinové futures. Převládají však obavy, že jde o další krůček zvyšující riziko investic do…

Rozhovor
4 shares1281 views

Ondřej Beránek (Bohemia Sekt): Bublinky odrážejí stav ekonomiky a Čechům letos chutnají

Libor Akrman - 13. prosince 2017

Největší vinařská firma v Česku má napilno, právě nyní se v podstatě rozhoduje o tom, jak letos dopadne. I když se snaží posouvat trendy, stále tvoří prodeje před Vánocemi u…

Komentář
4 shares2410 views

Mění inflace čekání na zvýšení sazeb ze strany ČNB v čekání na Godota?

Petr Dufek - 12. prosince 2017

Otazníky, zda ČNB ještě před koncem roku zvedne základní úrokovou sazbu, zkracuje statistika o inflaci. A ta dopadla podle očekávání, a tedy i ke spokojenosti centrální banky, domnívá se analytik…

2 Odpovědi

  1. Pingback: Jak to je u Muska? | ok52 Blog

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.