Mohlo by vás také zajímat
Škodovky už umí platit za tankování samy. Díky službě Pay to Fuel
Libor Akrman 16. září 2024Škoda Auto ve spolupráci s Mastercard spustila v Česku službu Pay to Fuel, která umožňuje platit za načerpané palivo přímo…
Sport výnosnější než akcie. Týmy NHL a NBA násobně zhodnocují peníze
Jan Strouhal 15. září 2023Zhodnocení v řádech až vyšších tisíců procent dokážou přinést americké profesionální kluby. A profesionální investoři to moc dobře ví, proto…
Ronaldo i Neymar. Proč Saúdská Arábie utrácí miliardy za fotbalové hvězdy?
Jan Strouhal 12. září 2023Saúdská Arábie utrácí miliardy dolarů ročně za největší světové fotbalové hvězdy. Jedni tvrdí, že tím chce pozvednout úroveň své národní…
- ČLÁNEK
Život bez hotovosti přichází do Česka. Na prvních místech už mince či bankovky nepotřebujete
Centrum Prahy uprostřed Vltavy se promění v první cashless centrum. Kavárna CocoVan, PonTón, Pozemský bar a restaurace Liliovka ve spolupráci s Mastercard spouští kulturně-volnočasový projekt, kdy na omezeném prostoru Střeleckého ostrova nebudete potřebovat fyzické peníze. A nejde o ojedinělý případ.
Jaký je život bez hotovosti? Zatímco některé státy, zejména ty skandinávské, jsou s tímto stylem života jedna ruka, u nás se teprve objevují první pionýrské pokusy. A to i přesto, že Češi jsou v používání platebních karet i mobilů v Evropě na špici.
Podle statistiky Sdružení pro bankovní karty počet platebních karet v Česku dávno převyšuje počet obyvatel a loni počet transakcí poprvé v historii překonal miliardovou hranici.
Průzkum iResearch společnosti Mastercard třeba ukázal, že život bez debetní karty si již vůbec nemohou představit současní čtyřicátníci s dětmi. „V Česku jsou bezkontaktní platby hlavním motorem technologických inovací. Nakupujícím zjednodušují život, obchodníkům zase zefektivňují procesy a zvyšují tržby,“ dodal k tomu šéf Mastercardu Miroslav Lukeš.
A nejsou to ani tři měsíce, co si posilování a podporu bezhotovostní ekonomiky vzal i pod svá křídla stát. V půli února podepsali zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komory, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a Mastercardu memorandum o spolupráci na tomto poli.
První projekty
Jedním z prvních reálných pokusů o bezhotovostní zónu byl pražský projekt Manifesto na místě chystaného developerského projektu vedle Masarykova nádraží. Na něj by měl navázat i bratrský projekt Manifesto II na Smíchově.
A není to tak dlouho, co byla spuštěna v Pražské hromadné dopravě možnost zaplacení jízdného platební kartou přes bezkontaktní terminály.
Nicméně zónou bez hotovosti (a přitom i klidu) má být již v nejbližších dnech i centrum Prahy. Zcela bez mincí a bankovek se obejdete na populárním pražském Střeleckém ostrově.
VÍCE K TÉMATU:
Apple Pay je tu. Začnou Češi ještě více utrácet? Podle zkušeností se službou Alipay zřejmě ano
Riziko zrušení hotovosti? Všechny peníze budou daněny a pod dohledem
Miroslav Lukeš (Mastercard): Fintech přináší pokrok, který ale někdo musí zaplatit
„Střelák nebude jen oázou klidu a odpočinku, ale od letošního léta i místem, kde nebudete hotovost vůbec potřebovat. Lidé si budou moci vybrat z několika podniků tradičního Cocovanu, Pozemského baru, lodi PonTón, která bude jakousi kulturní oázou nebo gruzínské restaurace Liliovky,“ říká jedna z organizátorek projektu Baronka Obozněnko z kavárny CocoVan.
Podle šéfa Malostranské besedy Davida Dvořáka, jehož scéna za Střelákem ve spolupráci s Městskou částí Prahy 1 chystá klidnější kulturní program, který bude více zaměřený na volnočasové aktivity. „Letos bude víceméně vstup na kulturní akce na ostrově zdarma, koncerty – jako byly v minulosti Sto zvířat či Bratři Ebenové – letos nahradí komornější akce, ale i ty budou velmi zajímavé,“ podotýká Dvořák.
Nejen vlastní karta
Bezhotovostní část má na starosti společnost Mastercard. „Bezhotovostního řešení jsme ve spolupráci s lidmi ze Střeláku udělali tak, aby si jak zákazníci, tak obchodníci místo přepočítávání hotovosti mohli užívat bezstarostné placení kartami a soustředit se na jen zážitky,“ uvedl ředitel obchodu a rozvoje Mastercard Martin Dolejš.
I když lidé budou mít u sebe jen hotovost, tak součástí se stane kiosek, kde si zájemci pak za mírný poplatek mohou koupit a nabít speciální kartu, která bude fungovat pouze na Střeleckém ostrově. A nebudou k tomu potřebovat ani speciální účet, půjde o zcela jednoúčelovou záležitost.
„Předpokládáme, že půjde o velmi ojedinělé případy. Většina lidí už je zvyklá minimálně na karty a v řadě případů si při placení vystačí už jen s mobilem,“ dodal Dolejš.
Speciální platební karty v tuto chvíli dokončuje partner Mastercardu – banka ČSOB, která se touto cestou podílí na technické realizaci projektu, neboť v minulosti již něco podobného dělala pro Harley Davidson. Jejich uvedení na „trh“ pro návštěvníky Střeleckého ostrova, kteří s bezhotovostí nepočítají, by mělo být během pár týdnů.
Projekt na Střeláku je dalším bezhotovostním projektem. „První bylo Manifesto, nyní Střelák. Vyjednáváme s pořadateli několika kulturních akcí, mimo jiné jsme partnery Metronomu, kde bude podobná bezhotovostní zóna, nebo slovenského festivalu Pohoda,“ dodal pro Peak.cz Dolejš.
Konec hotovosti?
Odborníci se shodují, že Češi si oblíbili platební inovace. Důvodem je větší pohodlí i bezpečí, což potvrzuje nejen obliba bezkontaktních karet, ale také rychlý start mobilního placení přes Android Pay a nedávno i Apple Pay.
Celkový objem bezhotovostních plateb podle nich bude i nadále růst i s tím, jak se rozšiřují možnosti přijímání karet. I malé obchody a někteří řemeslníci si totiž uvědomují, že akceptace karet je otázkou komfortu pro zákazníka.
„Trend dalšího rozšíření bezhotovostních transakcí nabírá na tempu,“ prohlásil nedávno předseda Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán.
Osobně už jinak než bezhotovostně neplatím. Hotovost u sebe nosím málokdy. Jen bych potřebovala, aby i Equa bank spustila aplikaci Apple pay.