Mohlo by vás také zajímat
Fed agresivně srazil sazby, bojí se nezaměstnanosti
Jan Čermák 19. září 2024Americká centrální banka (Fed) po dvoudenním zasedání svého měnového výboru snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do rozpětí…
Výkonnost české ekonomiky povodně neovlivní, shodují se ekonomové
Libor Akrman 17. září 2024Aktuální povodně ze střednědobého pohledu podle ekonomů výkonnost české ekonomiky neovlivní. V nejbližších dnech se sice na hrubém domácím produktu…
Jak mohou povodně ovlivnit české hospodářství?
Jan Bureš 16. září 2024Po víkendu spojeném s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je ve východní polovině Česka. V…
Vysychající Panamský průplav, VW odtajnil změny a Musk se asi porve s Zuckerbergem aneb souhrn ekonomických událostí 25. týdne 2023
Rozpočet na rok 2024: první nástřel vláda má; koupí stát Net4Gas?; AI dopingem pro světovou ekonomiku; další vroubek Amazonu; Pilulka nakonec na burze vytěžila méně; Poláci chystají zbrusu nové obří letiště; Primoco naváže spolupráci s Airbusem; Philip Morris rozšíří výrobu v Kutné Hoře; Alibaba překvapivě mění vedení; první kvartál českých bank: zisk 21 miliard; rekordní zakázka pro Airbus je z Indie.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
máme za sebou letní slunovrat, tedy nejdelší den v roce a zároveň nástup léta. Tento den byl vždy považován za magický, uctívali ho naši pohanští předkové a svým způsobem mu vzdávají hold i křesťané oslavou narození Jana Křtitele. Nám se letos slunovrat připomněl silnými bouřkami. Někdo bohužel jejich důsledky odstraňuje ještě nyní a s obavami sleduje další předpověď počasí. Naštěstí dvoudenní hromy blesky neznamenaly tolik škody a nebezpečí, před nimiž varovali meteorologové. Ti nyní přiznávají, že bouření (naštěstí) nebylo tak silné, tornáda se nekonala a vše se obešlo v podstatě jen s popadanými stromy. Jejich slovy: „Iniciace konvekce (přenos energie proděním) je při předpovědi bouřek největším oříškem. Bohužel/bohudíky příroda bude vždy o krok před námi.“ Ostatně už slavný španělský malíř Pablo Picasso říkal: Ať se to člověku líbí, nebo ne, je jen nástrojem přírody…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
VW čeká obroda s důrazem na kvalitu
Kvalita má přednost před kvantitou, marže na prvním místě a akutní potřeba zlepšit software. Tak by se daly shrnout záměry německého automobilového koncernu Volkswagen, které představil veřejnosti jeho šéf Oliver Blume. Do roku 2030 podnik hodlá zvýšit rentabilitu tržeb na 9–11 %. Od letoška do roku 2027 chce skupina dosahovat průměrného růstu prodejů o 5–7 %. Zveřejněné změny se budou týkat také Škody Auto.
Panamský průplav na suchu?
Globální obchod může zpomalit a prodražit nízký stav vody v Panamském průplavu, způsobený velkým suchem v oblasti. Hladina Gatúnského jezera, přes které vodní cesta vede, v červenci zřejmě dosáhne historického minima. Pokud budou nepříznivé podmínky přetrvávat, mohl by si svět zopakovat potíže z dob pandemie, kdy se dodávky zboží značně prodlužovaly. Už nyní je v průplavu omezen ponor a přepravci tak zvedají sazby za transport kontejnerů o stovky dolarů.
ČNB na sazby opět nesáhla
Bankovní rada ČNB také na červnovém měnověpolitickém jednání ponechala základní úrokovou sazbu na 7 %. Na stejné úrovni je sazba od loňského června. Bankovní rada rovněž zopakovala, že bude nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Analytici tento krok centrálních bankéřů očekávali. Lombardní sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů, zůstala na osmi procentech. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, je nadále šest procent.
GRAF: Vývoj základní úrokové sazby ČNB
Za poslední tři roky, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Rozpočet na 2024: první nástřel je tu
Vláda ve středu schválila předběžný návrh státního rozpočtu na rok 2024. Počítá se schodkem ve výši 235 mld. Kč. Příjmy by měly být 1,899 bil. Kč a výdaje 2,134 bil. Kč. Po jednání vlády to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Premiér Petr Fiala (ODS) doplnil, že dohodnutá výše schodku není konečná, bude se pohybovat mezi schválenými 235 mld. a 270 mld. Kč, které vláda minulý týden stanovila jako strop pro výši deficitu.
Koupí stát Net4Gas?
Provozovatel sítě plynovodů Net4Gas by mohl přejít do státních rukou. O jeho koupi podle dvou na sobě nezávislých zdrojů usiluje ministerstvo průmyslu a obchodu. Byla by to jedna z nejvýznamnějších transakcí na domácím energetickém trhu v letošním roce. Net4Gas, kterou vlastní německá pojišťovna Allianz a kanadská investiční firma Borealis v rukou penzijního fondu OMERS, se dostala do potíží na začátku roku, když jí přestaly chodit platby od největšího obchodního partnera, ruské společnosti Gazprom.
AI dopingem pro světovou ekonomiku
Umělá inteligence stále více ovlivňuje světovou ekonomiku. Do roku 2030 pomůže díky vyšší produktivitě zvýšit světový HDP o 14 %. Její ekonomické přínosy mohou dosáhnout 15,7 bil. USD. Hlavní benefity většího rozvoje umělé inteligence jsou ve zvýšení produktivity i vyšší spotřebě, vyplývá z aktuální studie společnosti PwC. Vyšší produktivita by světové ekonomice měla přinést 6,6 bil. USD. Dalších více než 9 bil. výnosů bude souviset s vedlejšími efekty zavádění umělé inteligence vedoucími především ke zvýšené poptávce a spotřebě.
Další vroubek Amazonu
Americká Federální obchodní komise (FTC) ve středu podala žalobu na společnost Amazon. Internetový prodejce podle ní zapsal miliony uživatelů bez jejich souhlasu do své placené služby Amazon Prime a ztížil jim zrušení služby. FTC o tom informovala na svém webu. Amazon na žádost o komentář zatím nereagoval. FTC vyšetřuje procesy registrace a zrušení služby Prime od března 2021. Regulátor požaduje finanční postih a soudní zákaz, aby se zabránilo budoucímu porušování předpisů.
Turecká centrální banka razantně mění kurz
Turecká centrální banka ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu o 6,5 procentního bodu na 15 %. Naznačila tím posun k tradičnějším hospodářským opatřením proti nebývale vysoké inflaci. Kvůli tlaku prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana banka úroky dříve snižovala. Obrat v přístupu nastal poté, co Erdoğan jmenoval do čela banky a ministerstva financí dva mezinárodně uznávané odborníky.
Pilulka nakonec na burze vytěžila méně
Ve čtvrtek byl ukončen sekundární úpis akcií společnosti Pilulka Lékárny na trhu START pražské burzy. Společnost ve dvou kolech upsala nové akcie v celkové hodnotě 67,36 mil. Kč. V prvním kole, které bylo určeno výhradně pro stávající akcionáře společnosti a probíhalo od 23. května do 6. června, byly upsány nové cenné papíry za 49,62 mil. Kč při ceně 450 Kč za kus. V druhém kole, které bylo určeno všem investorům a probíhalo od 8. do 22. června, byly upsány nové akcie za 17,73 mil. Kč rovněž při stejné ceně. Firma chtěla celkově získat až 250 mil. Kč úpisem až 500 tisíc nových akcií, nakonec prodala 149 668 akcií.
Poláci chystají obří letiště
Polské ministerstvo infrastruktury schválilo obří projekt letiště Solidarita, které má vyrůst mezi Varšavou a Lodží. Součástí vedle velkého letiště má být i budování vysokorychlostní železnice a silničních příjezdových tras. Letiště Centralny Port Komunikacyjny (CPK) se má otevřít už v roce 2028. Schválený generální plán počítá v první fázi s výstavbou dvou vzletových drah vedle sebe a kapacitou 40 milionů cestujících ročně. Do roku 2060 má vyrůst třetí ranvej a kapacita stoupnout na 65 milionů pasažérů za rok. Polská vláda přepokládá celkové náklady 8 mld. eur, stát si v podniku má udržet většinu.
Fed zřejmě znovu zvýší sazby
Šéf americké centrální banky Jerome Powell ve středu před sněmovním výborem pro finanční služby naznačil další zvyšování úrokových sazeb. Banka podle něj však bude postupovat mírnějším tempem než loni. Připravené vystoupení podle agentury Bloomberg připomínalo Powellovu tiskovou konferenci po zasedání Fedu minulý týden. Šéf Fedu varoval, že ke zkrocení inflace bude třeba vyšších úrokových sazeb. Oslabil tak názor investorů, že centrální banka se blíží ke konci cyklu zpřísňování měnové politiky. Americké akciové indexy reagovaly poklesem.
Maďaři získali obří investici z Číny
Čínská společnost Zhejiang Huayou Cobalt plánuje investovat v Maďarsku 520 mld. forintů (asi 33,4 mld. Kč) do výstavby závodu na katody pro baterie do elektromobilů. Je to nejnovější velká investice, která podle vlády učiní ze země centrum elektromobilového průmyslu. Závod bude mít kapacitu přibližně 100 000 tun katod pro baterie do elektromobilů. Vzniknout má 900 pracovních míst. Výroba by mohla být zahájena v roce 2026. Pro čínskou firmu Huayou je to první investice v EU.
Primoco naváže spolupráci s Airbusem
Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV bude spolupracovat s evropským výrobcem letecké techniky Airbus na bezpilotních leteckých systémech. Firmy k tomu podepsaly memorandum o porozumění. Primoco UAV vyvíjí a vyrábí civilní a vojenské bezpilotní letouny, které dokážou létat zcela samostatně podle naprogramovaných letových plánů.
Philip Morris rozšíří výrobu v Kutné Hoře
Tabáková společnost Philip Morris International investuje více než miliardu korun do rozšíření závodu v Kutné Hoře. Vybuduje nové kapacity pro výrobu náplní do bezdýmných produktů, oznámila v tiskové zprávě. V náplních se na rozdíl od obvyklých cigaret tabák zahřívá. Úroveň škodlivých a potenciálně škodlivých látek je podle firmy v těchto produktech výrazně nižší.
Alibaba mění vedení
Čínský internetový prodejce Alibaba oznámil zásadní změny ve vedení. Novým šéfem firmy bude osmačtyřicetiletý Eddie Wu, který na pozici vystřídá Daniela Zhanga. Wu dříve působil jako předseda představenstva divize internetového prodeje. Jednapadesátiletý Zhang bude řídit divizi Alibaba Cloud Intelligence, která se věnuje cloudovým službám a umělé inteligenci. Cílem změn je podle agentury AP urychlit růst v oblasti internetového obchodu v době, kdy čínská ekonomika zpomaluje navzdory uvolnění protipandemických opatření.
Velcí těžaři zas tak zelenat nebudou
Velké evropské těžební společnosti Shell, BP či TotalEnergies revidují své plány na odklon od fosilních paliv a příklon k obnovitelným zdrojům. K přehodnocení záměrů je přiměly válka na Ukrajině, obavy o dostatek ropy a plynu a lákavé zisky z nich. Shell kupříkladu upouští od záměru snižovat v nejbližších letech objem produkce ropy. Tento vývoj vyvolal ostrou kritiku ze stran ekologických aktivistů.
Továrna na čipoauta
Nadnárodní automobilka Stellantis a tchajwanský smluvní výrobce Foxconn, který se řadí mezi významné dodavatele společnosti Apple, založili společný podnik na výrobu polovodičů pro automobilový průmysl. Ve společném prohlášení o tom informovala dvojice firem. Zúčastněné strany neuvedly žádné finanční podrobnosti dohody. Podnik SiliconAuto, který bude polovodiče i navrhovat, začne tyto nedostatkové součástky dodávat v roce 2026. Dvojice firem už založila jeden společný podnik nazvaný Mobile Drive, který se zabývá technologiemi pro vybavení vozu a připojená auta.
První kvartál českých bank: zisk 21 miliard
Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním čtvrtletí klesl meziročně souhrnný čistý zisk o 2,4 mld. Kč na 21,12 mld. Kč. Vyplývá to z dat, která zveřejnila ČNB. Aktiva bank podle nich činila ke konci března 9,745 bil. Kč, což je o 840 mld. Kč více než na konci roku. Šesti největších bank se od letoška týká takzvaná windfall tax, kterou schválila vláda jako 60% daňovou přirážku na nadměrný zisk.
Rekordní zakázka pro Airbus je z Indie
Evropský výrobce letecké techniky Airbus získal od indických nízkonákladových aerolinek IndiGo zakázku na 500 letadel. Airbus v pondělí na aerosalonu u Paříže oznámil, že jde o největší samostatnou objednávku na letadla v historii komerčního letectví. Podle katalogových cen činí hodnota objednávky asi 55 mld. USD, uvedla agentura AFP. Při takto velkých zakázkách nicméně výrobci letadel obvykle poskytují značné slevy. Zakázku tvoří letadla řady A320, která by měl Airbus firmě IndiGo dodat v letech 2030 až 2035.
Hyundai v Česku navýšila zisk
Automobilce Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku loni stoupl zisk o 2,05 mld.na 10,96 mld. Kč. Tržby jí vzrostly o 27,31 mld. na 167,73 mld. Kč. Nárůst zisku představuje 23 %, u tržeb jde o 19,4 %. Prezident firmy Changki Lee uvedl, že chod firmy loni negativně ovlivňovaly vysoké ceny energií a materiálu, zvýšené náklady na logistiku a nejistota v dodávkách dílů. Dařilo se jí však pružně upravovat výrobní program podle aktuálně dostupných komponentů.
Německá fabrika Intelu za 30 miliard
Americká společnost Intel investuje do továrny na čipy v německém Magdeburku přes 30 mld. eur. Firma to oznámila v prohlášení po podpisu dohody o společném záměru s německou vládou. Ta podle dřívějších informací ekonomických médií podpoří výstavbu zhruba 10 mld. eur. Prohlášení přesnou výši podpory nezmiňuje, konkrétní sumu německá vláda zatím oficiálně neoznámila. Intel uvedl, že produkce polovodičů začne v rozmezí čtyř až pěti let. Nezbytný je ale souhlas Evropské komise s německou státní podporou. Intel nedávno také oznámil investici 25 mld. USD do výstavby továrny v Izraeli.
Coca-Cola HBC koupí vlastníka Finlandie
Stáčírna nápojů Coca-Cola HBC koupí od firmy Brown-Forman Netherlands za 220 milionů dolarů vlastníka značky vodky Finlandia, společnost Brown-Forman Finland. Akvizicí chce Coca-Cola HBC rozšířit své podnikání na trhu prémiových lihovin, uvádí se ve sdělení firmy.
Český Solek dostane injekci od BlackRocku
Největší správce finančních aktiv na světě BlackRock podle E15 znovu investuje do českého solárního developera Solek. Na výstavbu dalších solárních elektráren mu americká skupina poskytne financování ve výši 75 mil. USD, v přepočtu zhruba 1,65 mld. Kč. Jedná se už o druhou transakci po závazku společnosti Solek vybudovat pro BlackRock až 200 MW fotovoltaických projektů. Od roku 2010 Solek zprovoznil celkem 53 fotovoltaických elektráren, z toho 18 v Evropě a 35 v Chile. V letech 2023 a 2024 má společnost v plánu postavit v Chile dalších více než 38 projektů.
Vítek jde do elektromobility
Radovan Vítek se svou společností CPI, která je je jedním z největších vlastníků nemovitostí v Evropě, posiluje na poli energetiky. CPI oznámila akvizici čtvrtinového podílu ve společnosti CleverPower zaměřující se na energetickou soběstačnost firem a elektromobilitu. Společnost současně provozuje dobíjecí platformu Chargee.
Mýtné v Česku podraží
Mýtné na českých dálnicích by se od příštího března mohlo zvýšit o 10 až 15 %. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce České televize to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Uvedl, že zvýšení umožňuje změna evropské směrnice a mýtné lze navýšit o poplatky za emise. Zvýšení je podle něj potřeba i kvůli investicím do dopravní infrastruktury. V příštím roce by se mělo otevřít přes 100 kilometrů dálnic. Zvýšení mýtného by podle Kupky mělo přinést 1,4 až dvě mld. Kč navíc do státního rozpočtu, nyní se vybere ročně 14 mld. Kč.
Trikaya hlásí splaceno
Realitní skupina Trikaya úspěšně splatila první veřejnou emisi dluhopisů za více než čtvrt miliardy korun. Čtyřletou emisi dluhopisů v celkovém objemu 263,5 milionu korun vydala v roce 2019 s ročním úrokovým výnosem 6,0 % vypláceným každoročně. Finance byly využity na rekonstrukci OC Futurum a OC Řepy a na přípravu projektu Čtvrť Pod Hády. Pro zájem investorů plánuje v letošním roce vydat novou nabídku.
VW Financial Services spouští půjčovnu elektromobilů
Společnost Volkswagen Financial Services podporuje rozšiřování elektromobility a pro svou firemní klientelu připravila novou půjčovnu elektromobilů. Zákazníci si tak mohou za výhodných podmínek vyzkoušet plně elektrické vozy v reálných podmínkách. Vozový park půjčovny zahrnuje i zcela nové elektromobily Volkswagen ID. Buzz a ID. Buzz Cargo.
Bude rvačka technomiliardářů?
Dva z nejvýznamnějších technologických miliardářů světa, šéf Twitteru a Tesly Elon Musk a zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, se dohodli na zápasu v kleci. S výzvou přišel Musk, když na twitteru napsal, že je „připravený na klecový zápas“ s Zuckerbergem. Šéf firmy Meta, mateřské společnosti Facebooku a Instagramu, pak zveřejnil snímek obrazovky Muskova tweetu se slovy: „Pošli mi adresu.“ „Vegas Octagon,“ reagoval Musk.