Mohlo by vás také zajímat
Dostavba Dukovan je šancí pro celý region. Přitáhne pracovníky, zájem o investice do bydlení je patrný již nyní
Libor Akrman 22. března 2023Do sedmi let by měla začít výstavba pátého bloku elektrárny Dukovany. I proto region již nyní připravuje plány na rozvoj…
Svět zasáhla bankovní panika, valorizace důchodů se sníží a ChatGPT bude chytřejší aneb souhrn událostí 11. týdne 2023
Libor Akrman 17. března 2023Velké problémy bankovního světa, kvůli bankám v USA i Credit Suisse; Pavel podepsal snížení valorizace penzí; Microsoft vylepší Office 365…
Lidé velmi výrazně šetří. Už se ale oklepeme z nejhoršího
Vladimír Pikora 15. března 2023Pokles maloobchodu trvá již devět měsíců v řadě, jak vyplývá z čerstvých dat Českého statistického úřadu o maloobchodu. Reálné tržby se…
- KOMENTÁŘ
Užívejme, dokud je čas. Ještě pár měsíců budou sazby nízké, naznačila ČNB
První letošní zasedání ČNB přineslo revidovanou makroekonomickou prognózu, ale žádnou revoluci do uvažování centrálních bankéřů. Nová prognóza počítá letos s kosmeticky rychlejším růstem, silnější korunou a nižší inflací. Dál ovšem po centrální bance chce, aby začala v tomto roce zvyšovat úrokové sazby...

ČNB (na snímku budouva banky) v únorové prognóze zlepšila odhad vývoje ekonomiky. Nově letos počítá s růstem ekonomiky o 2,2 procenta a pro rok 2022 rok s růstem o 3,8 procenta. Zdroj: archiv Peak.cz
Podle očekávání bankovní rada na svém letošním prvním zasedání jednohlasně ponechala úrokové sazby beze změny a současně představila svoji novou prognózu.
Stabilní sazby |
Bankovní rada ČNB na jednání 4.2. 2021 jednomyslně ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1 %.. |
I s ní „je konzistentní nejprve stabilita tržních úrokových sazeb následovaná jejich postupným nárůstem zhruba od poloviny letošního roku“.
Oproti listopadové prognóze se tedy v tomto směru příliš nezměnilo. Už v posledním čtvrtletí by měl průměrný tříměsíční PRIBOR dosáhnout 1,16 procent, nicméně už v příštím roce by růst sazeb měl být svižnější, než doposud centrální banka předpokládala a už ve třetím kvartále by se měl PRIBOR vyšplhat na téměř 1,6 procent.
Porosteme o fous rychleji
ČNB rovněž přehodnotila očekávaný růst české ekonomiky pro letošní rok lehce nahoru, pro rok 2022 mírně dolů.
GRAF: Prognóza ČNB (z února 2021) pro vývoj HDP
Vývoj od roku 2019 do roku 2022 (roky 2021 a 2022 jsou odhady), v procentech.
Zdroj: ČNB
Současně výrazně snížila letošní výhled inflace, která se už v úvodu letošního roku podle ní dostane pod dvouprocentní cíl. Zásadní změny doznala i prognóza devizového kurzu koruny, která by měla do konce roku i díky rozšiřujícímu se úrokovému diferenciálu téměř lineárně posilovat až na 25,40 EUR/CZK.
GRAF: Prognóza ČNB (z února 2021) ohledně vývoje kurzu koruny vůči euru
Vývoj od roku 2019 do roku 2022 (roky 2021 a 2022 jsou odhady).
Zdroj: ČNB
Bankovní rada však vyhodnotila rizika této prognózy „jako výrazné a vychýlené ve směru pomalejšího odeznívání pandemie, než jaké očekává prognóza.“ Proto je evidentní, že se zpřísňováním měnové politiky to nemusí být tak žhavé, jak model centrální banky „napovídá“.
Už proto, že zatím není vůbec jasné, jak se bude dařit Česku v boji s pandemií, respektive zda už na jaře skončí veškeré restrikce omezující podnikání i běžný život, jak právě nová prognóza předpokládá. A nakonec nejde vzhledem k exportní orientaci země jen o vývoj na domácím hřišti.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Stříbro či GameStop jako symbol nové bubliny. Sociální sítě už manipulují i finanční trhy
Češi měli loni chuť se zadlužovat, i proto jsou hypotéky na historickém rekordu
Vše záleží na padnemii
Jak si výsledek únorového zasedání bankovní rady tedy přebrat? Vše se bude i nadále odvíjet od vývoje pandemie, respektive jejích dopadů do ekonomiky. Tvrdé podmínky na začátku roku a pomalejší rozjezd očkování pravděpodobně ekonomice nedopřejí do jarních měsíců příliš příliš oddechu a jsou dobrým argumentem, proč zatím o růstu sazeb neuvažovat.
Nicméně bankovní rada dává jasně najevo, že úrokové sazby chce zvyšovat (normalizovat) a učiní tak ve chvíli, kdy to podmínky dovolí. Svým výrazně změněným výhledem kurzu si v tomto směru vytváří i prostor.
Vzhledem k aktuálnímu vývoji pandemie a blízkým vyhlídkám je pravděpodobnější, že ke startu utahovacího cyklu dojde později. Mohlo by tomu být podle našeho názoru někdy na přelomu roku.

každý pátek ve vašem e-mailu.