Mohlo by vás také zajímat
Dřív kopírovala Čína světové výrobce. Dnes kopírují evropské a japonské automobilky Čínu a EU zavádí cla
Jan Staněk 11. listopadu 2024Od konce října platí v zemích Evropské unie vyrovnávací cla až 35,3 procenta na dovoz bateriových elektromobilů z Číny. Brusel…
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Další otřesná čísla. Německo prohlubuje dál svůj ekonomický propad
Kryštof Míšek 25. září 2024Ekonomika našeho souseda si již delší dobu prochází složitým obdobím. Můžeme s jistotou říci, že tamní ekonomika je nemocná, a…
- Článek
Telefonní revoluce je tady! Přehledně a jasně, co přináší konec roamingu
V zemích Evropské unie se od půlky letošního června ruší roamingové poplatky. Pojďte si projít přehled toho, co to znamená pro běžného telefonujícího uživatele i pro operátory.
Telefonní revoluce, obří změna, konec jedné éry. Podobnými přízvisky média častovala zrušení roamingových poplatků v zemích Evropské unie (včetně autora tohoto textu).
V podstatě jde o to, že běžný spotřebitel při letních dovolených nebo i při běžném cestování v rámci Evropské unie v podstatě nepozná, že nějakým způsobem připlácí. Je možné, že se setkáte s „roam like at home“, což v podstatě vystihuje princip, že v zahraničí voláte jako ve své domovské zemi podle podmínek nastavených tarifem uživatele.
Nicméně pozor na to, že pokud volá uživatel z domovské země do zahraničí, potom volá podle cen určených operátorem, které budou vyšší než v rámci Česka. Výjimkou budou české SIM karty v zahraničí, na ně budou uživatelé volat jako doma.
Pojďte si projít některá fakta, jež s „roamingovou revolucí“ souvisejí.
Operátoři tratí?
Je jednoznačné, že zavedení roamingu přináší na jedné straně užitek uživatelům, ale na druhé straně to znamená také dopad na operátory, potažmo i jejich tržby a zisky. Zejména v těch evropských zemích, z nichž lidé více cestují do zahraničí. Tyto zisky se budou snažit buď nějak kompenzovat, nebo budou muset snížit investice do infrastruktury.
Jednou z možností je zavedení tzv. bezroamingových balíčků určených „necestovatelům“.
Někteří operátoři také již využili oficiální cesty a požádali příslušný regulační orgán (u nás ČTÚ, pozn. red.), jemuž prokázali, že po přijetí pravidel nebudou moci kompenzovat skutečné či předpokládané náklady na poskytování roamingových služeb.
Server New Europe uvedl, že žádosti o výjimku přijalo již deset národních regulačních úřadů v Evropě, mezi nimi také Český telekomunikační úřad.
„Český telekomunikační úřad v současné době analyzuje několik žádostí od českých mobilních virtuálních operátorů,“ citoval reakci úřadu server Info.cz. Konečná rozhodnutí o schválení nebo odmítnutí výjimek se žadatelé dozvědí v následujících týdnech.
VIDEO: Co znamená zrušení roamingů pro operátory? Odpovídá Jiří Grund, výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS).
Zdroj: APMS
Podraží domácí tarify?
Ještě před startem nových pravidel pro roaming ale varovali někteří experti, že fakt, že si operátoři „odepřou“ část svých zisků, bude kompenzován růsty domácích tarifů.
Například podle Innocenza Geny, italského experta v oblasti internetu a telekomunikací pro EU, právě velkoobchodní stropy povedou k růstu tarifů v domovském státě. Operátoři by podle něj vlastně mohli zavést tzv. roamingové příplatky. Někde dojde i k úpravě „datových přídělů“ pro zahraničí.
A na další úskalí upozornil server Mobilmania.cz, podle nějž se některým operátorům nebude líbit ani sezonnost volání. Tedy to, že hlavně v létě budou více vytížené linky v přímořských oblastech, což sice „letní“ státy vítají, ale ty ostatní, respektive tamní operátoři budou tratit.
Jak ale podotýká analytik serveru Patria.cz Ondřej Koňák, finanční dopad na operátory velký nebude. „Ukončení roamingu dopadne na jednotlivé operátory různě, a to v závislosti na výši ceny domácího volání a celkové regionální expozici dané společnosti. Případný propad by se měl pohybovat na úrovni dvou až tří procent na úrovni EBITDA společností,“ dodává.
UŽ JSTE SI HO OBJEDNALI? – Přihlaste se k odběru newsletteru – NEVÁHEJTE!!!
Cizí SIMka problém neřeší
Již delší dobu je terčem kritiky výše tarifů českých operátorů, když například ve Francii či nedávno v Polsku tamní operátoři stlačili cenu několikanásobně níže než v Česku. Začaly se proto rojit spekulace, že by klienti ze zemí s dražšími tarify mohli využít právě cenové politiky jiných států a pořídit si zahraniční levnější tarif, za který by volali doma.
Nicméně i na to Evropská komise pamatovala a stanovila tzv. politiku přiměřeného využívání. „Tato politika dává operátorům celou škálu nástrojů pro to, aby se bránili. Například mají právo účtovat k roamingu příplatky v případě, kdy vyhodnotí, že SIM karta je převážně využívána v roamingu,“ uvedl Martin Drtina, mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.
A dodal, že postihnuta může být také dlouhodobá neaktivita dané SIM karty spojená s převládajícím, nebo dokonce výhradním využíváním pro roaming. „Aby se zamezilo nepatřičnému užívání regulovaných služeb, operátoři mohou zavést férové a odůvodněné kontrolní mechanismy,“ uvádí článek 26 roamingové regulace.
Co dál?
Nedávno si posteskla mluvčí českého T-Mobile Martina Kemrová: „Oblast telekomunikací je jedním z nejvíce regulovaných oborů.“
Do jisté míry má pravdu, a navíc není všem změnám konec. Brusel již totiž finalizuje evropský kodex elektronických komunikací, který by měl sjednotit různorodost legislativy a také reagovat na zavádění vysokorychlostního internetu.
Také by měl regulovaně zlevnit tarify například pro zdravotně postižené, důchodce a lidi na sociálních dávkách. Na tento kodex si ale Evropa bude muset ještě počkat, neboť samotný návrh podléhá schválení europarlamentu i Rady Evropy.
Nějak mi to příjde jako podvědomý tah abychom byli pro evropskou unii když to je všude na spadnutí skrze ekonomie a uprchlíky…jen takové malé zamyšlení…