Mohlo by vás také zajímat
Proč se objevují „klacky“ pod korejskými nohami v jaderném tendru?
Radek Škoda 2. září 2024Zhruba před měsícem Česko vyhlásilo, že tendr na nové reaktory vyhráli Korejci, když nabídka korejské společnosti KHNP předčila nabídku francouzské…
Jaderný tendr pro Korejce; EU dál povede von der Leyenová a BMW jde do Mošnova aneb souhrn ekonomických událostí 29. týdne 2024
Libor Akrman 19. července 2024Svět postihl obří IT výpadek; nový majitel Vítkovických sléváren na obzoru; tištěné Lidové noviny končí; Electro World se už sune…
Půl bilionu korun jde do akce. Nové jádro v Dukovanech budou stavět Korejci
Libor Akrman 18. července 2024Vítězem jaderného tendru v ČR se stala korejská společnost KHNP, která postaví dva jaderné bloky v Dukovanech na Třebíčsku. Stát…
- KOMENTÁŘ
Stalinova pomsta z Jaltské konference: uhelný důl Turow – rostoucí vřed u česko-polské hranice
Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044, a proto plánuje jeho rozšíření, hlavně směrem k českým hranicím. Jak by bylo možné využít tuto negativní externalitu, která historicky sahá až k výsledkům Jaltské konference mocností v roce 1945, reší komentář odborníka na jadernou energetiku Radka Škody.
Hnědouhelná elektrárna Turow, kolos výkonem srovnatelný s Temelínem (přes 2 100 MWe), leží 20 kilometrů od Liberce, mezi českým Frýdlantem a německou Žitavou u polského městečka Bogatynia.
Turow je největší producent CO2 v okruhu 150 kilometrů od Prahy. Uhlí bere z hnědouhelného povrchového dolu, který se dnes doslova podvrtává pod českou krajinu a německé koryto Lužické Nisy. Tento povrchový důl je velmi zřetelný i ze satelitních snímků, dnes je 225 metrů hluboký.
Prádlo černá
Gigantická jáma bere podzemní vodu z Čech, prach z dolu zamořuje ovzduší, přilehlé skleníky svítí tak, že je můžete vidět až z Ještědu či vzdálených Jizerských hor. Místní lidé to znají: když fouká vítr od Polska, nemohou ani věšet prádlo: zčerná.
Důl i elektrárna měly letos skončit, ale Poláci ho chtějí provozovat další čtvrtstoletí, kutat až pod hladinu moře, a to směrem k českému území.
Před týdnem si doma schválili studii EIA (vliv na životní prostředí). Standardně „o nás bez nás“: Polsku to vadit nebude, bude to vadit nám a Němcům.
Liberecký kraj a Ministerstvo životního prostředí se brání, ale jen na papíře, elektrárna a důl jedou dál.
Dědictví poválečného rozdělení
Zvláštní poloha dolu i elektrárny, kdy tyto leží více v Německu a Česku než v Polsku, je dána poválečným rozdělením Německa na Jaltské konferenci, jejíž 75. výročí si nyní připomínáme (konference probíhala od 4. do 11. února 1945, pozn. red.).
Tam si Stalin „vybojoval“, že hranicí mezi Německem a Polskem bude řeka Nisa. To Polsku nechalo tento výběžek, který mu nikdy předtím nepatřil.
Před druhou světovou válkou tam už byl německý uhelný důl a zásoboval německou elektrárnu Hirschfelde. Po válce si Poláci postavili u dolu vlastní elektrárnu (mimo letecký snímek vlevo).
Vzorná negativní externalita
Ta dnes může sloužit studentům ekonomie jako příklad negativních externalit (tedy příklad díla, které mimo finanční příjmy produkuje mnoho zatěžujících a škodlivých dopadů).
Tyto dopady ovšem Polákům nevadí, protože vinou polohy Turowa si je „užíváme“ my a Němci. Němci jsou ale při vyjednávání s Poláky úspěšnější než my.
Kutání bude probíhat dalších 24 let, do hloubky až 330 metrů pod povrch, a to hlavně směrem do Česka. Důl se má rozšířit o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně, přičemž celková plocha dolu by se měla zvětšit až na 30 kilometrů čtverečních.
Postup těžby směrem k Česku tedy půjde na snímku „doprava dolů“ směrem pod českou obec trefně pojmenovanou Uhelná…
Dvě možnosti řešení
Situace má dvě elegantní řešení.
A/ Mimo negativních externalit produkuje Turow i externality pozitivní. Třeba teplo. Hodně tepla. Přes 2 000 MWt. Toto teplo, letící dnes chladicími věžemi do vzduchu, nikomu v Česku nepomáhá. A přitom by mohlo.
Přibližně 20 kilometrů vzdálený Liberec má problémy s teplárnou (rozvrtané město při přestavbě z parovodů na horkovody), další velké město, 30 kilometrů vzdálený Jablonec, teplárnu před několika lety odstavil.
Reálně lze teplo z Turowa dopravovat 50 km daleko – v úvahu připadají česká města (mimo Jablonce a Liberce) Děčín, Varnsdorf, Česká Lípa, Budyšín, Zhořelec, Žitava.
Proč Poláci na Čechy v tomto zapomínají? Nebo že by Češi byli horší vyjednávači než Němci?
Že to je velmi reálná a realizovatelná varianta, ukazuje dnes stavěný horkovod z Temelína do Českých Budějovic. Z utržených peněz by šlo kompenzovat tisíce lidí nad jámou, kteří z polské elektřiny mimo útrap nic nemají.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Vybrat či „vybírat“ nový jaderný zdroj? Hlavně že miliony korun už tečou
Reinkarnace uhelných dolů. Mění se v solární elektrárny
Německá Energiewende v dnešní praxi? Opětovné využívání uhelných zdrojů
Obří jezero?
B/ Druhé řešení je více asertivní. Ovšem v případě, kdy vám někdo podkopává vesnice s vašimi lidmi, je velmi adekvátní.
Tepelná elektrárna (stejně jako jaderná) potřebuje pro provoz vodu, hodně vody. Tu berou Poláci z Lužické Nisy. Ta teče od nás. Ale už několikrát hrozilo, že zatopí tu hroznou jámu, kterou naši severní sousedé vedle ní kutají.
Nakonec by při rekultivaci (a to jsem opravdu zvědav, jak synové Poláků, kteří dnes důl rozšiřují, k rekultivaci chtějí přistoupit – počítám, že nechají společnost PGE zkrachovat a jáma tam zůstane dál) mohlo z tohoto dolu vzniknout jezero.
Pokud my Češi tuto „rekultivaci“ urychlíme, Polákům nezbude nic jiného než důl i elektrárnu zavřít.
Zatopený důl a vyschlá řeka, to by měl být pádný argument proti vyschlým studnám a podkopaným vesnicím.
Tento článek je privátním názorem autora a NEREPREZENTUJE postoj institucí, na kterých autor působí či s nimi spolupracuje (např. CIIRC ČVUT či FEL ZČU) a ani s těmito institucemi nebyl předem konzultován.
Ona Nisa uz jim tam parkrat do dolu prosakovala; blbci kopou jen par set metru vedle. Takze by to takove prekvapeni nebylo. Ale protoze hranice jde stredem reky, Nemecko by zabralo pul dolu, kdyby tama tekla 🙂 Tvrde na ne, Psonky!
Poláci vždy byli a jsou i nadále brutálne bezohlední ke svému i cizímu životnímu prostredí,bez jakychkoli vyčitek bychom je meli o vodu pripravit…
Né že jsme horší vyjednávači, stát je totální vyjednávací neschopnej kretén. Stát, úředníci, politici, to je vše sebranka, která umí něco podniknout, jen když by jim z toho něco káplo. JInak nejsou schopný ničeho. Viz výkupy pozemků pro metro a dálnice…
Prosím, když píšete, ověřte si aktuální údaje o elektrárně:
1. Nemá výkon 2.100 MWe, ale jen 1.498,8 MWe
2. Není zastaralá, má fluidní kotle s odsířením z roku 2005, starou část již odstavili a
probíhá demolice
3. Poláci ji rozhodně tento rok nemínili odstavit, jen jim končilo povolení k těžbě
4. Před dokončením je nový blok 496 MWe
5. Němci brali z dolu hnědé uhlí do elektrárny Hirschfelde až do roku 1992
Díky za komentáře. Asi jsem to napsal neobratně, a ne tak přesně na desetinky jako Vy:
1/ Psal jsem, že má podobný výkon jako ETE. Což bude pro Turow po připojení nového kotle těsně pod 2 000 MWe. ETE má 2 164 MWe.
2/ Jasně: kotle a elektrárna je modení, problém je „jen“ ten povrchový důl.
3/ Pokud by neměli prodloužený důl, tak odstavují (anebo kupují od Křetinského). Je pravda, že počítali s prodloužením jaksi automaticky (proto si stavěli ten nový blok).
5/ Máte pravdu: Hirsfelde byla původní elektrárna pro důl Turow, to už takových 100 let… Ale co Stalin „dal“ důl Polákům, Poláci si postavili vlastní.
A to chtěli „naši“ politici Polsku vratit nějakych 560h pudy z rovna v teto oblasti. Největši trapas byl že Polaci oto ani nestali.
Poláci jsou vředem ve střední Evropě, plní svou historickou úlohu – Evropu zlikvidovat!
Kolaboranti se všemi režimy. Jediná možnost – rozparcelovat je.
Zdá se, že to má všechny rysy středověkého zvěrstva.Kdo to přežije, tak lze přžedpokládat, že to opět bude mírové snahy uvnitř EU.
Nedávno jsem jel kolem té Bogatyně a je to opravdu kolos, který mi hned evokoval moje návštěvy Ruska potažmo SSSR, kde jsou podobně obludné stavby v krajině celkem běžné. Do našeho nádherného pohraničí to jaksi nezapadá celé…… Prostě je to takové sovětské.
Zdravím všechny z Frýdlantska…mám veliké obavy že se na nás náš stát vysere…bio
V Jablonci už centrálně teplo nevyrabime….celá síť je decentralizovana a plynova s kogeneracnima jednotkama na vyrobu elektriny
nepustit jim tam vodu z řeky a nemaj čím chladit
kde je polak okamžitě nastane problém. Divní to lidé!!
kdyby Andrej nemusel věnovat čas odrážením ataků opozice, určitě by to už vyřešil
Konečně šance pro dělostřelectvo ACR potrenovati mimo Afghánistán.
ShKH vz. 77 má dostřel 18km. Zaparkovat Dany ve Frýdlantě a pokropit elektrárnu 152mm granáty. Za den je po problému.
Přesně tak! A ještě podminovat nisu a ono se jim to za noc zalije.