Mohlo by vás také zajímat
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
Nejlepší čas investovat už byl, ale nejhorší je, neinvestovat vůbec
Patrik Novotný 3. září 2024Investice, jako vše v životě, s sebou nesou příležitosti i rizika, a výsledky naší snahy nemusí skončit v zelených číslech. Na…
Více než desetina Česka je zabetonovaná. Proč se vyplatí investovat do půdy?
Vladimír Brůna 26. srpna 2024Orné půdy už nikdy nebude více, vždy jen méně. Proč se vyplatí investovat do půdy? Třeba i proto, že orná…
- Analýza
Smír ve sporu J&T versus CEFC: Hrozba česko-čínské obchodní války zažehnána?
AKTUALIZOVÁNO Finanční skupina J&T přistoupila v půli května v Česku k mimořádnému kroku - jako věřitel "nepřátelsky" převzala řízení evropské pobočky čínské skupiny CEFC. Navíc převzala řízení i v několika dceřiných firmách této skupiny. Po celé řadě jednání však opět našly během několika dní obě strany "společnou řeč." Pojďte si projít pozadí celé kauzy.
Skoro dva týdny trvalo veliké nepřátelství mezi skupinou J&T a čínskou skupinou CEFC Europe. Spory o neuhrazené pohledávky vedly až k nepřátelskému převzetí části aktivit CEFC československou investiční skupinou. (o pozadí celého sporu píšeme níže)
Po celé řadě jednání nyní obě strany oznamují smír. „Po konstruktivních jednáních zástupců J&T Private Investments, J&T Finance Group SE (dále jen J&T) a Rainbow Wisdom, společnosti řízené čínskou skupinou CITIC Group (dále jen CITIC) se strany dohodly na strategické spolupráci,“ uvádí J&T na svých stránkách.
Kromě toho v rámci dohody Rainbow Wisdom odkoupí od J&T veškeré pohledávky za společnostmi ze skupiny CEFC, na oplátku J&T stáhne krizový management, který v důsledku sporu do některých společností CEFC dosadila. „V průběhu dne budou vyplaceny všechny pujčky CEFC China u J&T a uvolněny veškeré zástavy,“ uvedl v pátek ráno Jaroslav Tvrdík na Twittru.
„Po dokončení všech navazujících transakcí se společnost Rainbow Wisdom stane 9,9% akcionářem a držitelem perpetuitních certifikátů J&T Finance Group,“ uvádí také investiční skupina. Zároveň obě strany nevylučují další jednání o možném rozvoji spolupráce a investicích do společných projektů.
„Prvním krokem v tomto směru bude, po získání souhlasu regulátora, reciproční nominace zástupce každé strany do vrcholných orgánů J&T Finance Group a CEFC Europe,“ stojí na konci prohlášení.
Hříšník Jie Ťie-ming?
Mateřská společnost „české“ CEFC Europe, kterou je CEFC China Energy, se dostala do problémů, když začal být před pár měsíci „vyšetřován“ její hlavní akcionář Jie Ťie-ming. To přineslo neblahé důsledky i do Česka.
Negativní dopad to mělo právě na vztahy s československou skupinou J&T. Její podskupina J&T Private Investments proto v půli května uplatnila své právo věřitele kvůli nesplacenému úvěru ve výši 11,5 miliardy korun, odvolala management v čele s Jaroslavem Tvrdíkem a převzala v CEFC Europe vedení. To pochopitelně dostalo CEFC Europe pod tlak.
Pozastavme se ještě u zmíněných více než 11 miliard korun, neboť jde o poměrně velkou sumu vzhledem k velikosti samotné J&T Banky. Řádově se jedná o částku okolo 8 procent bilanční sumy této banky.
Prozíravá ČNB?
Co vlastní CEFC v Česku |
Mateřská společnost CEFC China Energy je přitom minoritním spolumajitelem skupiny J&T Finance Group (JTFG). Číňané aspirovali na to, aby se její minoritní podíl ve výši 9,9 procent navýšil až na 50 procent. Zaplatit za to měla 26,3 miliardy korun.
Nicméně ČNB začátkem letošního roku tuto transakci nepovolila. Centrální bance se nelíbilo, že čínská strana dostatečně neprokázala původ peněz, které měly do J&T připlout.
Záhy se objevil skandál s Jie Ťien-mingem a do CEFC vstoupil čínský polostátní kolos CITIC.
ČNB tak zřejmě byla poměrně prozíravá, když zmíněnou transakci nepovolila, protože by touto dobou byla spolumajitelem české banky nepřímo čínská vláda.
Jarda proti Patrikovi
Odvolaný člen představenstva Jaroslav Tvrdík v reakci na kroky J&T vydal tiskové prohlášení, kde celou situaci označil za nepřátelské převzetí. A tvrdil, že akcionář společnost CITIC byl připraven uhradit za CEFC Europe 450 milionů eur (tedy zmíněných 11,5 mld. Kč) k zaplacení dluhů, které firma vůči bance má.
Na toto prohlášení reagoval Patrik Tkáč, který je jedním z klíčových vlastníků J&T a hlavní tváří banky. Tvrdíka označil za lháře a vzkázal, že firmu mu banka ráda vrátí, až zaplatí.
VÍCE K TÉMATU:
Zatčení Zemanova poradce z CEFC může přerůst v globální korupční skandál
Trable čínské CEFC a jejich dopad na J&T Finance Group
Nicméně spor mezi J&T a CEFC pokračoval i nadále, takže se „pod palbu“ dostaly i další firmy, které spadaly pod čínskou firmu. Šlo například o projekt Florentinum, hotel Mandarin Oriental, budovu bývalé Živnobanky v ulici Na Příkopě nebo fond Tradiční čínské medicíny.
Stejně jako v samotné CEFC Europe, tak i u nich usedli do čela manažeři J&T Dušan Palcr a Peter Kubík. Podpis prvního z nich pod notářským zápisem minulý týden právně znamenal, že řízení CEFC Europe přechází do rukou J&T.
Celá kauza pokračovala vyjednávání s vyjednávacím týme CITICu, která měla výše uvedené dluhy uhradit. A jak bylo uvedeno na začátku, skončila dohodou.
Čínské problémy s úvěry rostou globálně
Problémy s úvěry však nezasahují jen aktivity skupiny CEFC v Česku. Podle agentury Bloomberg totiž společnost CEFC Shanghai International Group, která je součástí CEFC China Energy, nezvládla věřitelům splatit dluhopisy za dvě miliardy jüanů – tedy přes 7 miliard korun.
Agentura doplnila, že firma slíbila, že se pokusí vše splatit do půl roku. Vše je údajně důsledek vyšetřování Jie Ťien-minga a také změny v čínské úvěrové politice.
28Vedení země v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem totiž bojuje proti odlivu kapitálu ze země, a proto před nedávnem zpřísnilo podmínky pro vydávání rizikových úvěrů a růstu předlužení. Tyto vládní kroky tak podle Bloombergu nezasáhly jen CEFC Shanghai IG, ale i další společnosti, které nedokázaly splatit své dluhopisy.
Znepokojí se ČNB
Otázkou ovšem je, jak se k celé situaci staví ČNB. Nepochybně by ji mělo znepokojovat, že takový úvěrový vztah mezi CEFC a J&T vůbec vznikl.
Navíc J&T je dlouhodobě známá tím, že půjčuje spřáteleným firmám mnohem více než fyzickým osobám. S takovou úvěrovou politikou je potíž, že default každého dlužníka je pro banku velmi bolestivý.
V tomto případě by navíc šlo o dlužníka, který je spolumajitelem mateřské společnosti banky a který má v zádech čínskou vládu.
Pokazí se česko-čínské vztahy?
PEAK.cz ke kauze J&T vs. CEFC v reportáži ČT24 |
Tématu Situace mezi CEFC a J&T se také věnoval v pondělí 22.5. 2018 pořad ČT24 Devadesátka, kde jako experti vystupovala profesorka Olga Lomová, sinoložka, ředitelka Úsatvu Dálného východu a ekonomičtí novináři Libor Akrman a Miroslav Motejlek. |
Celá situace okolo CEFC navíc mohla mít širší přesah a mohla dokonce přinést velmi negativní dopady na česko-čínské vztahy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Rusko a Čína: Jak na tom jsou oblíbené destinace našeho prezidenta ekonomicky?
Zatím nejvýraznější čínská investice v Česku: Travel Service
Kdo v Česku investuje nejvíc? Číňané to rozhodně nejsou, vedou Němci
Stran čínských investic v Česku se asi nějaký čas ničeho výraznějšího nedočkáme (ne, že by v posledních letech čínské aktivity v Česku vyjma zmíněného CEFC nějak výrazně sílily).
O to zajímavější bude sledovat vývoj aktivit českých firem v Číně. To se týká zejména byznysmena blízkého skupině J&T – Petra Kellnera a jeho PPF, který má se svou společností Home Credit v čínském finančním sektoru rozsáhlé aktivity a plány.