Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání sazby nezměnila. Ty podle Rady guvernérů zůstanou na současných nebo nižších úrovních minimálně do poloviny příštího roku. Guvernér banky Mario Draghi však během tiskové konference přiznal frustraci ECB z toho, že inflace je delší dobu příliš nízko, a signalizoval připravenost měnové autority k dalšímu uvolnění politiky, pokud si to situace vyžádá.
Právě přiznání této frustrace je hlavní změnou v komunikaci ECB. Reakcí je nový otevřený závazek ECB držet „vysoce uvolněnou“ měnovou politiku po výrazně delší období.
A pokud se inflační výhled nebude zvyšovat, je ECB připravena použít veškeré dostupné nástroje včetně snížení sazeb, agresivnějších verbálních závazků (forward guidance) i nového kola QE. Odborníci v rámci ECB již podle doprovodného komentáře ladí, jak přesně zbrojní arzenál v budoucnu nasadit.
Protiinflační rizika
V dodatečných komentářích Mario Draghi na tiskové konferenci upozorňoval zejména na protiinflační rizika. Ta se podle ECB v tuto chvíli hodně odvíjejí od globálních rizik brzdících světový obchod a průmysl, což zhoršuje ekonomické výhledy a drží nízko inflační očekávání. V tuto chvíli tak vše ukazuje na první akci ECB již na zářijovém zasedání.
Otázka je, zda to bude stačit na další propad eurodolaru směrem pod klíčové technické úrovně na 1,11 EUR/USD.
GRAF: Vývoj kurzu eura vůči dolaru
Za posledních 12 měsíců
Zdroj: tradingeconomics.com
Názorové rozdíly v radě ECB
Mario Draghi zdůrazňoval, že ECB se nelíbí nízká inflace a je připravena rychle nasadit některé nástroje pravděpodobně již v září.
Na druhé straně ale přiznal, že mezi členy bankovní rady jsou rozdíly v názorech na to, které nástroje nasadit dříve, které později a v jaké intenzitě.
My považujeme za pravděpodobnější, že v září dojde k mírnému snížení úrokových sazeb (o 10 bps) a k protažení závazku držet sazby na stávajících nebo nižších hodnotách do konce roku 2020.
VÍCE K TÉMATU:
Z čela MMF do čela ECB. Co čekat od Lagardeové, která nahradí Draghiho?
Co si myslí o jmenování Christine Lagardeové do čela ECB odborníci?
Máme se bát? Podle MMF i ECB bude Česko první na ráně kvůli obchodním válkám
Pokud to nezabere a dlouhodobá inflační očekávání zůstanou hluboko pod cílem ECB, může následovat další pokles sazeb a rozjezd QE (pravděpodobně v prosinci).
Názorové rozdíly uvnitř bankovní rady však zatím mohou eurodolar odrazovat od dalšího pádu pod 1,11 EUR/USD. Měnový pár si také určitě rád počká s výraznější reakcí na zasedání Fedu příští týden.
Pokud se potom ukáže, že v rámci Fedu neexistuje silný konsenzus na potřebě agresivního a trhy očekávaného uvolňování americké měnové politiky, může to nastartovat nové kolo ztrát eura na frontě s dolarem.