Mohlo by vás také zajímat
Wall Street je vůči kryptoměnám opatrná, jak naznačuje dilema spotových fondů ETF
Dmytro Spilka 9. září 2024Kryptoměny jsou stále relativně novým a vyvíjejícím se trhem. Spuštění ETF Ethereum bylo označeno za významný milník pro svět kryptoměn.…
Kryptoměny ovládl býčí trh, proč se tedy cena bitcoinu drží na nižších hodnotách?
Dmytro Spilka 11. července 2024Bitcoin je dobře známý svou volatilitou a prudkými cenovými pohyby, které přitahují mnoho investorů a spekulantů. Nedávná výkonnost bitcoinu však…
Utažené podmínky v Rusku dělají z rublu nejvíc posilující měnu světa
Lukáš Kovanda 2. července 2024Klíčovým důvodem zpevňování rublu jsou nadále utažené finanční podmínky v Rusku. Takové podmínky – jež se tedy ve výhledu ještě…
- Analýza
Proč bitcoin nemá budoucnost? V několika jasných argumentech
Podlehli jste bitcoinovému šílenství? I když cena bitcoinu stoupá do astronomických výšin, dali jsme dohromady konkrétní argumenty, proč tomu tak je. A pak jsme se zamysleli nad tím, proč bitcoin nemá do budoucna šanci.
Bitcoin v posledních týdnech lámal cenové rekordy. O tom, kolik vydělala tato příležitost, se napsalo mnohé.
Stejně tak jsme si přečetli spoustu rozumných doporučení o tom, že je to příliš tržně volatilní investice, jejíž cena kolísá značným způsobem. A že to tedy není nic pro konzervativní hráče.
GRAF: Vývoj ceny bitcoinu
Za poslední tři měsíce, v USD
Zdroj: TradingView
Podléhají i Češi – obvykle se za každou cenu vyhýbající tržnímu riziku – a najednou se tváří, že jsou progresívní dlouhodobí investoři, kterým nějaká ta volatilita v desítkách procent nevadí. Proč?
Osudová přitažlivost?
Protože Bitcoin a další kryptoměny nabízí něco, na co mnoho lidí slyší:
1. Snadný a velký zisk
Stačí se podívat na to, kolik Bitcoin vydělal za poslední měsíc. A pro spoustu lidí je to něco, co vnímají jako svou životní příležitost zbohatnout.
2. Rádoby důvěryhodnost
Bitcoin má na své straně řadu celebrit, které ho podporují. Na stránce coinmarketcap se zveřejňuje, jaká je tržní kapitalizace bitcoinu.
A lidé vidí částku okolo 300 miliard dolarů a domnívají se, že když je v něčem tolik peněz, tak to musí mít reálný základ.
3. Smysluplná ekonomická teorie
Co jsou fiat money? |
Jde o měnu s nuceným oběhem, fungující jako hlavní státní měna. Označují se tak peníze vytvořené mocí úřední, tedy takové peníze, jejichž hodnota je stanovena zákonem. Jde tedy v podstatě o všechny národní či nadnárodní (euro, USD) měny. Slovo fiat je ve významu rozkaz či nařízení (z angl.) nebo budiž tak (z lat.). |
Bitcoin se krásně trefil do doby, kdy centrální bankéři jsou kritizováni za to, že generují stále nové a nové peníze. Tzv. fiat money se staly symbolem nefunkčního systému.
Proti tomu přichází měna, která má limitovanou zásobu. To se samozřejmě některým ekonomům a velké části obyvatel zamlouvá.
Logiku limitovat peněžní zásobu samozřejmě má. V tomto směru je bitcoin na správné cestě. A díky tomu si získává celou řadu odborně argumentujících příznivců.
4. Technické vychytávky kryptoměn
Mnozí technologičtí geekové vidí v kryptoměnách i jiný potenciál. V mnoha ohledech nabízí kryptoměny různé vychytávky, které jsou technickým pokrokem, především blockchain.
5. Na vlně bitcoinu se chtějí svézt i některé firmy
Pokud nějaký retailový obchodník chce být „cool,“ umožní svým zákazníkům platit bitcoinem. To nepochybně přispívá k jeho popularitě.
Zvlášť pokud jde o nadnárodní korporace s kapitalizací násobně větší než bitcoin (ano, stále ještě takové firmy existují).
Výše uvedeným argumentům tedy rozumím, ale myslím, že pro úspěch bitcoinu je to málo.
VÍCE O BITCOINECH:
Nová hračka pro finanční spekulanty: bitcoin vstoupil na derivátové burzy
Bitcoin je, když… aneb proč jeho kurz stále roste?
Realita, nebo utopická vize? Pět let a bitcoin může stát přes 20 tisíc dolarů
Slepá vývojová větev
K bitcoinu jsem skeptický. Myslím si, že je to slepá vývojová větev měnových systémů. Pojďme si projít argumenty, které mě k tomu vedou?
1. Anonymita vlastnictví
Pro někoho možná výhoda. Pro státní orgány a věřitele subjektů, které bitcoin vlastní, rozhodně špatně. A to přesto, že transakce lze jednoznačně dohledat.
2. Absence legislativy
Co je bitcoin z hlediska práva a zákonů? Vzhledem k tomu, že zatím chybí podrobnější zákonné úpravy pro tzv. virtuální měny, jakými pravidly se tedy mohu řídit, když jsou mi bitcoiny ukradeny? Na koho se můžu obrátit?
3. Problematické zachycení v účetnictví
Pokud bitcoin drží fyzická osoba, tak budiž. Ale co právnická osoba? Zachycení tohoto majetku v účetnictví se řídí nějakými pravidly? Je to komodita? Je to finanční nehmotný majetek? Podle mého názoru to není ani jedno.
Je to pohledávka? Za kým? Takže asi také ne. Co to tedy účetně vlastně je?
4. Problematické ověření vlastnictví bitcoinu
Když z bitcoinu máte platit daně nebo třeba reportovat akcionářům a věřitelům, že vlastníte tento de facto jen virtuální majetek, tak by mělo být možné ho ověřit. Jak dokážete, že jste v danou chvíli vlastnili příslušné množství bitcoinů? Kdo to ověří? Jaká autorita?
Řeknete, že jste majitelem jistého účtu, ovšem jak to doložíte? Dá vám na to razítko auditor? Řekl bych, že se tak nestane.
5. Legalizace výnosů z trestné činnosti
Aby mohl bitcoin přežít, tak potřebuje legislativní rámec. A dají státy legislativní rámec něčemu, kde existují anonymní vlastníci účtů? Ve světě, kde jednou z priorit států je zamezit legalizaci výnosů z trestné činnosti?
A jak se bude zkoumat, že lidé si pořídili bitcoiny za řádně vydělané a zdaněné peníze? Na legalizaci něčeho takového nemohou státy nikdy přistoupit. Jinak by popřely svou snahu o boj s legalizací výnosů z trestné činnosti během posledních desítek let.
6. Bitcoin nelze nijak fundamentálně ocenit
Bitcoin neplní žádnou užitečnou funkci jako komodita. Takže jaká je jeho praktická užitečnost? Odpověď zní žádná.
Zlato mělo průmyslové i šperkařské využití. Stříbro a další drahé kovy stejně tak. Dokonce i měď je užitečnou komoditou. Ale i když hodnota tohoto materiálu je fundamentálně nula, ačkoliv ho můžeme označit za vzácný, protože se k němu dostaneme obtížnou cestou.
Namítnete jistě, že to samé platí o penězích. Ovšem pozor. Peníze jsou pohledávkou. Jsou pohledávkou za státem, který tyto peníze uznává jako platební prostředek.
Státem, který má moc brát si daně od svých obyvatel za to, že plní roli státu. Můžete státu zaplatit daně bitcoinem? To by ho musel nejdříve uznat. Takže bitcoin není NIC.
Je to zkrátka jen digitální jednotka víry ve zhroucení současného systému světového uspořádání.
Oběť bitcoinové manipulace
Laikovi by se mohlo zdát, že veřejnost je ohledně bitcoinů dost rozdělená. Mezi lidmi zabývajícími se profesionálně investičními analýzami, správou majetku v kolektivním investování nebo v bankovnictví však převládá celkem jednoznačně názor, že bitcoin není cestou budoucnosti.
Jistě se najde spoustu lidí, kteří budou tvrdit, že je to právě díky tomu, že chceme s nimi nadále manipulovat pomocí současných peněz.
UŽ JSTE SI OBJEDNALI? |
Týdenní newsletter Peak.cz
|
Takže aby bylo jasno, jestli je někdo „bitý jako žito“ na současném systému, tak jsou to právě lidé, kteří mají hodně peněz. A nejvíce z této situace profitují ti, kteří sekají jeden dluh za druhým.
Růst peněžní zásoby totiž vede k tomu, že peníze ztrácejí hodnotu. Většina obyvatel má dluhy převyšující majetek, kterým disponují. Takže většině vyhovuje současná situace, kdy peníze ztrácejí na hodnotě.
A druhá věc. Agentura Bloomberg nedávno zveřejnila, že 40 procent všech bitcoinů vlastní 1000 lidí na této planetě. Takže se ptám vás příznivců bitcoinu. Nestali jste se náhodou obětí manipulace vy?
A překvapivě k věci existuje řešení – nařídit centrálním bankám aby vytvořili oficiální BEZINFLAČNÍ investiční ekvivalent….
Prostě něco co bude mít cenu fixní a zcela nezávislou na jejich tištění běžných peněz a bude dostupné individuálnímu investorovi jako jedinci…
v tu chvíli Bitcoin zcela ztratí jednu ze svých výhod.
Ovšem vážně nevím jak se vyrovnat s další výhodou a tou je právě anonymita a nedohledatelsnost… upřímně – státu ani bance vážně není vůbec nic do toho kolik majetku mám. (ještě bych to pochopil ve chvíli kdy by stát garantoval absolutní nedotknutelnost takového registrovaného majetku a za všech okolností byl povinnen udržovat jeho hodnotu – tjn – neničil jí inflací…
centrálním bankám nejde nic „nařizovat,“ je to jedna z výsad CB.
Bitcoin litcoin etherum a dalsi miliony co se legislativy týče neni a je to dobre kdyz obchodujete s touto kryptoměnou na burze je tam velke riziko jako u ostatni komodity a pozor legislativa je paragraf 10 ods. 1 pism. B dava jasne najevo že jakykoliv čisty přijem se musi danit 15% čisteho přijmu z burzy se da jasne dohledat jake byli naklady na ziskani realnych financi. Dale kryptomena ma budoucnost stejne jako binarni opce o kterych tady nikdo nepise ale vztahuje se na ne stejny zakon tady pan redaktor opet jen pouzil hit ktery ted leti ale o tom ze existuje dalsich x stovek druhu krypteny už nic nevy. Ja se zacinam trochu pohybovat v tomto svete. Precetl jsem nejmene 20 clanku tady a dalsoch 30 v anglictine a už jsem za 14 dni vydelal jen 7000 tisic a vklad byl 1000 chce to stale sledovat jak se graf hybe jako u binarni opce a podle toho vybrat vlozit nebo drzet. Snad po precteni meho komentaře lide pochopi ze nejde o danovy unik ci obohaceni bez prace jen nase cnb nechce nic mit s ktyptomenou spolecneho protoue v roce 2009 kdyz vznikl bitcoin a.mel hodnotu 19 centu tak si kazdy rekl to nema budoucnost ted se cnb chxta za hlavu ze do toho nesli stat by na tomhle vydelal miliardy penez. Ve Venezuele kde jsou tovarny na bitcoiny se stat rozhodl zdanit vyrobu bitcoinu a tak korporace zaplati a stat se ma jako prase v zite
Hodnota každé měny je dána důvěrou jejích uživatelů – ať už je to cenný kov, bankovky, mořské škeble, nebo elektronické transakce (jedno jestli ve státem certifikované bance, nebo blockchainu). Vyjmenované důvody proti bitcoinu jsou ale právě ty důvody, proč pro spoustu lidí bude bitcoin důvěryhodný.
až na to, že peníze drží proti vymizení jejich hodnoty státní ekonomika a příslušná CB, takže jejich hodnotu brání poměrně solidní základy, není to jen vachrlatá „důvěra“.
Jak článek správně říká, je to pohledávka za fungující mašinou, která chrlí auta, domy, zem. produkty, atd., všechno denominováno ve měně, kryptoměna není nic,
dokud v ní nebude masivně denominováno něco reálného (a teď nemluvím o několika kryptokavárnách a eshopech). A ta denominace nepřijde, na to jsou tyhle měny moc volatilní a nejisté,
nikdo by nechtěl přijmout platbu za auto, když za týden může být hodnota té platby klidně poloviční. Tady je začarovaný kruh, který se těmhle měnám (aby jako měny mohly sloužit, což ovšem teď zdaleka není jejich cíl)
bude těžko překračovat – bez denominace nebude měna stabilní a bez stability nebude nikdy denominace.
Přesně tak, zde napsaný článek je na půl holý nesmysl…
„Řeknete, že jste majitelem jistého účtu, ovšem jak to doložíte?“ – Jednoduše: Digitálním podpisem za použití privátního klíče k dané bitcoinové adrese. Není potřeba žádného institucionálního arbitra, abych dokázal vlastnictví. Takový důkaz je nezfalšovatelný. To je právě výhoda Bitcoinu oproti klasickým aktivům. Jedna z mnohých.
Prosím nepište články o věcech, kterým nerozumíte.
Autor článku je zaplacenej šašek, nebo hloupej šašek, takhle se znemožnit :))…
Meh. Autor vidí problémy, jiní vidí příležitosti… Otázka úhlu pohledu. Když internet začínal, tak byla napsána spousta odborných publikací proč internet nemůže fungovat. Jeden z argumentů byl i ten, že by na něm bylo tolik informací, že by na internetu stejně nikdo nikdy nic nenašel. Larry Page a Sergey Brin v této překážce ale viděli příležitost…. U kryptoměn to bude podobné…
Myslet si že bitcoin nahradí peníze je stejně jako si myslet že tresty vězňům nahradí ..cokoliv. v realitě hezká představa ale jsou věci co musí zůstat při starém a státní aparat vždy zvítězí nad nejistým řešením kterému věří jen malá část . Už to že půlka bitcoinu je ukradených nebo nějak zapletených v kriminální činnosti o tom říká vše. Je to špinavá a pochybná měna & až mi ji retailer začne nabízet, ztratí mou důvěru uplne & vyměním si kreditku pro jistotu za novou ?
Poslední dobou o bitcoinu píše mnoho lidí, kteří nemají dostatečný přehled a dohled…. ověřit adresu a tím i dokazat vlastnictví bitcoinů na určité adrese mohu už od počátku bitcoinu podpisem zprávy svým privátním klíčem …. Snadný a velký zisk ? Tak proč tady nejsou jen milionáři ? není to tím že je zisk vykoupen velkým rizikem ? Anonymita vlastnictví? Děláte si legraci ? myslíte si , že člověk který má prostředky/potřebu nemá jiné možnosti, než bitcoin, kam ulít peníze ?…. Bitcoin nelze nijak fundamentálně ocenit – ano nelze, protože je stále na startu velmi dynamického vývoje a ještě dlouho bude. Jednoho dne by to mohla být technologie/páteř fungování celého světového finančního systému. (nemusí to být zrovna bitcoin) Až budou peníze existovat pouze elektronicky, o tom jsem přesvědčen že jednou budou, v ten den bude lepší ,když o stavu účtu bude rozhodovat shoda většiny než vůle centrální banky. Hezký den přeji.
Chybí mi tam 2 podstatné argumenty – jeden částečně a jeden úplně:
1. bitcoin nikdo nepotřebuje – každou měnu světa někdo potřebuje, minimálně aby v ní platil daně státu, který ji vydává.
2. Neexistuje důvod, proč právě bitcoin, a ne nějaká jiná elektronická měna. A vzhledem k systému těžby, který výrazně zvýhodňuje lidi, kteří začnou měnu požívat na začátku, budou ostatní kryptoměny vždy dost atraktivní.
Bitcoin se podle mě podobá ze všeho nejvíc sběratelským předmětům. Pokud někdo zaplatí miliony za použitou známku, je to srovnatelné. A navíc je elektronický. Lze to přirovnat např. k drahým doplňkům v počítačových hrách nebo měnám těchto her. U nich ale existuje alesoň důvod, proč je používat – zábavnost té hry. Ale kdo má potřebu používat bitcoin místo Etherea?
Současná popularita je hodně podnícená tím, že to byl dlouho efektivní způsob, jak vyvádět peníze z Číny, a také pro transakce na čerém trhu. Lze očekávat, že o obě výhody časem příjde, případně ho nahradí něco jiného, co bude v danou chvíli méně regulované a kontrolovatelné.
No jasně, článek je negativní, tak se najde dost oponentů, kteří budou mít „rozumné“ argumenty (a patrně i nějaké peníze v kryptoměnách), kteří autoroví vysvětlí, že nemá tak úplně pravdu. Stejně, jenom s opačným znaménkem, probíhají diskuze pod článkem pozitivním. 🙂 Jenže to nebudeme my, žvanilové i odborníci, kdo o osudu kryptoměn rozhodne. A mocným tohoto světa kryptoměny hóódně vadí, ohrožují jejich moc. A nyní nevíme, zda ….. Jednoduše řečeno, je to teď panna, nebo orel a žádnou diskuzí to nenachýlíme. Amen.
já věřím spíše tomuto: https://www.w4t.cz/tyler-winklevoss-pri-cene-19-000-usd-je-bitcoin-20x-podhodnocen-66251/
Doplnil bych ještě 2 důvody. 1 ) Kryptoměnu si může vymyslet kdokoliv, už dnes existuje asi 1000 různých kryptoměn čili žádná smysluplná ekonomická teorie… Sice každý druh má omezený počet ale těch druhů můžou být miliony,… :o) 2) Nejenom že nemá žádnou fundamentální hodnotu ale jeho výroby( těžba) je velice drahá, čili drahé nic …. :o)
A kdo vlastní světovou ekonomiku? Nebudeme asi daleko od pravdy, když se zmíníme o Goldman Sachs, Rockefellerových, Loebs Kuh a Lehmanových v New Yorku, Rothschildových v Paříži a Londýně, Warburgových v Hamburgu a Paříži a Lazardových Isreal Moses Seifs v Římě. Tyhle všechny virtuální měny děsí, protože ztratí kontrolu nad svou mocí…
To je zase úplně dementní antibitcoinovej článek. Teda abych to uvedl na pravou míru, s kryptoměnami dlouhodobě obchoduji a zajímám se o ně a bitcoin skutečně nemá (s největší pravděpodobností) žádnou budoucnost. Ovšem místo, aby redaktor použil skutečně validní argumenty, proč tomu tak je (nízká transakční rychlost, obrovské poplatky), tak používá úplně dementní argumenty typu „není ošetřen zákony“. Haló? Zákony se dají měnit a mění se. Nebo problematické ověření vlastnění bitcoinu, což prostě vůbec není pravda, pokud chci, aby to bylo ověřitelné, můžu toho dosáhnout velmi snadno (privátní klíč, keywords). Autor by si měl nastudovat problematiku a až pak psát články.
Myslím si že tu spíš někdo brečí protože zaspal a neví jak si je vydělat 😉 Je to sice hodně dobrá investiční příležitost ale člověk který je tupý si tady nevydělá… stačí trošku číst, hledat a zkoumat že pak by autor článku nemusel psát nesmysly 😉
Bitcoin zapadá do dnešní doby. Jednoduše zbohatnout:-) Pod nánosem pseudoargumentů bohužel stále platí jednoduché zákonitosti. Pokud negenerujeme prokazatelnou hodnotu, ale „množíme“ bohatství na papíře případně na sítích, pak dříve nebo později vždy jedni zbohatnou a druzí zchudnou. Platilo, platí a vždy platit bude. Lovu Zdar.
Měl jsem bitcoiny..bez mého vědomí mi je vyměnili za nějaké Tokeny…opakuji bez mého vědomí…je to krádež? Zatím mi to nikdo nedokázal vysvětlit…bude nás asi více…investice do bitcoinu je jeden velký otazník…může je kdokoliv odcizit???
Ty si zadne bitcoiny nevlastnil. Vlastnila je burza BTC-e u ktere si je mel jak idiot ulozene. Pak tuto burzu vykradlo FBI a byla zrusena. Nastesti se nasel investor, ktery zavazky BTC-e prevzal a vratil lidem cast bitcoinu a dokonce i zavazek v podobe tokenu ze vrati zbylych 100% ukradenych. Ty, hnupe, bys mel podekovat za to, ze ti vubec nejake bitcoiny vrati, protoze kazdy clovek s mozkem sve bitcoiny nedrzi na burze ale na sve hardwarove penezence.
Děkuji Ti Dkone za jasnou i když drsnou odpověď. Jsi jediný kdo mi dal jasno. Když jsem bitcoiny kupoval, tak jsem vůbec nevěděl o co jde. Vůbec jsem to nesledoval…..nevěděl jsem, že mám něco někam ukládat. Co ten závazek o kterém tady píšeš? Kdy to vrátí a kam? jakou má tedy ten Token hodnotu a dá se také uložit do hardwarové peněženky? Je mi 82 let, tak jistě chápeš, že v tom neumím chodit jaky Vy mladí. Děkuji pěkně za odpověď.
„Pro státní orgány a věřitele subjektů, které bitcoin vlastní, rozhodně špatně. “ – přesně o to ale jde. Je to boj proti nemorálnímu státu.
„Co je bitcoin z hlediska práva a zákonů? “ – odpověď zní – je to úplně u p*dele. Zákony s*re pes.
Dál ani nečtu, autor je posedlej zákonama, byrokracii, legislativou, právem a těmahle kravinama a myslí si, že jsou jakože dobré a správné. Autor se na to dívá tak, že je bitcoin prblematickej kvůli nějakým zákonům. Co když je to naopak? Co když jsou problém ty zákony, co neumí reagovat na technologický pokrok?
Doporučil bych mu ankap.urza.cz a brzo výjde kniha.
Vladimir: Nevím jestli je bitcoin špinavá nedůvěryhodná měna, ale nedůvěryhodný špinavý a pcohybný je ten vás stát, který podle vás „vždycky vyhraje“
Kupujte BTC, me se to vyplatilo…
Super článek, jdu do toho, gratuluji těm 1000 lidí, kteří byli rychlejší.
Shoda většiny? O něčem rozhodovat? Jakože fundovaněji, lépe než hrst k tomu vzdělaných odborníků a ku prospěchu věci? 😀 😀 😀 😀
1000 lidí má možná 40% všech bitcoinů. Co sem ale už nenapíšou, tak velmi významná část z nich už k nim fyzický přístup nemá, protože to je z dob, kdy 1000 bitcoinů bylo možná na jednu pizzu a nikoho moc nezajímalo, když vyhodil starý harddisk s něčím takovým. Takové bitcoiny jsou tzv. zamražené, nejsou ztracené, ale nelze s nimy manipulovat.
stale stejna pisnicka -:) https://99bitcoins.com/bitcoinobituaries/
kolik dolaru se denne vytvori z niceho a proc stale potrebujeme k platbe nejakyho prostrednika kdyz nechcem platit v hotovosti?
Nedá mi to a tweetnu ;-/
Pan redaktor je podle resume absolvent VŠE a majitel finanční poradenské společnosti. Přesto klade otázky, na které by liberální ekonom měl odpovědět bez přípravy.
Zkrácené závěry jsou obvykle chybné nebo zavádějící, což se opět stalo.
Snad by bylo rozumnější napsat k provokativnímu nadpisu seriózní pojednání, ale takto se alespoň rozproudí diskuse častěji pravdivější než článek sám a majitel peak.cz se může těšit z návštěvnosti a zobrazení reklamy.
Mylný nadpis. Článek pojednává o tom, do se mu nelíbí na bitkoinu. Převažuje hlavně to, že je nový, nezakotvený, neuchopitelný, atd. to ale není neznamená, že nemá budoucnost, jak titulek hlásá.
Co řikáte na lisk? https://bitcointip.eu/coins/lisk/
Těžko říct, co bude s bitcoinem, ale kryptoměny mají určitě budoucnost. I přes řadu věcí, co by se daly vyčíst, kryptoměny přináší celou řadu výhod: prakticky tady neexistuje podvod, transakce jsou super rychlé, nízké poplatky, anonymita, decentralizace, celosvětové uznání,..
Těžba bitcoinu se nevyplácí, a těžko říct, jestli je teď dobré do něj investovat, vzhledem k tomu, že je dost nestabilní. Pán tady zmiňoval Ehtereum, Litecoin, to je podle mě lepší volba. Já teďka zkouším Monero. Oproti bitoinu má super nízké poplatky. Hlavně je dobré to, že s počtem transakcí poplatky u Monera klesají (u Bitcoinu je to obráceně – což mi přijde poměrně nelogické). Další výhodou je stoprocentní kontrola nad transakcemi a anonymita. Cena Monera je momentálně $43,42 (zdroj https://finex.cz/kryptomena/monero/), myslím, že je dobrý moment investovat.
Kde mohu sledovat aktuální kurz Bitcoinu? Co jsem našel, tak bylo často placené, tedy pokud jsem se chtěl podívat na nějaký graf. Koukám na to tady https://www.tradearena.cz/ , ale tam je to zase dost nepřehledné:-( Nemáte prosím někdo nějaký tip? Ideálně, abych se mohl podívat, jak to bylo třeba před rokem…díky
Staci se podivat na zdroj grafu ve clanku (TradingView), nebo třeba tady: https://tradingeconomics.com/btcusd:cur
Děkuji!
Hodnota kryptoměn poslední dobou konečně roste. A jde i o bitcoin. Někteří experti mluví dokonce o tom, že se může opakovat vývoj z roku 2017! https://finex.cz/bitcoin-roste-podobne-jako-v-roce-2017-bude-se-historie-opakovat/ I když jsou kryptoměny pořád poměrně nová věc, já jsem přesvědčená, že budoucnost určitě mají.
Bitcoin už zase dobře vylezl https://www.moneyo.cz/bitcoin-kurz/ mě se letos konečně povedlo trochu svézt, nakoupeno kolem 4000 a prodáno za při ceně 8000 USD
Tak ono jde spíš o to, že Bitcoin je hrozně provařená kryptoměna :). Zná ho každý, a proto logicky nebude sypat miliardy každému ňoumovi.
Pro lidi jsou ale zajímavé i jiné kryptoměny a např. možnost jejich získávání zdarma https://finex.cz/jak-ziskat-bitcoin-zdarma/ je poměrně revoluční. Je jasné, že se o tom bude mluvit a pořád půjdou na dračku :).
autor si toho moc nenastudoval dřív, než psal a nebo tomu rozumí, ale schválně napsal takový ho.no aby měl více komentářů
To je úplně pitomost, co tu píšete… dnes je 14.11.2020 a jsem bull ranu!
Tak zrovna bitcoin není absolutně vůbec anonymní. Tento článek musel být i před těmi lety, kdy se napsal, snůška nepravdivých a nebo jen částečně pravdivých keců.
Vítejte v době blockchainu. Nic nemůže zabránit kryptomenam v jejich užívání. Jak jste si asi ráčil všimnout, tak kryptomeny se kapku posunuly. Pokud si uchovají svou decentralitu, tak zůstanou. Státy se je budou snažit ovládnout, zilegalizovat, zdanit, ale nakonec to budou kryptomeny které zvítězí.