Mohlo by vás také zajímat
Bitcoin prolomil hranici 100 tisíc dolarů; Babiš zrušil svěřenský fond a královnou Spotify je Taylor Swift aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 6. prosince 2024MPO zadotuje 700 miliony projekty s AI; průměrná mzda vzrostla; ČEZ koupil elektromontážní EL-ENG; Juchelka bude dál v čele KB;…
Ruská válečná ekonomika se pomalu bortí. Rubl je nejslabší od války
Pavel Peterka 28. listopadu 2024Ruská měna se dostala na nejslabší úroveň vůči americkému dolaru od začátku války na Ukrajině. Rubl se tak vůči dolaru…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Písaříkova prohra, nenažraná inflace i odložený plán na gigafactory aneb události 41. týdne
Pád Bohemia Energy, problém pro statisíce lidí; VW odložil rozhodnutí o stavbě české gigafactory; inflace je opět vyšší; LinkedIn opouští Čínu; Apple odhalí počítače; krize ve Škoda Auto; kryptoměny těží nejvíc „Amíci“; JP Morgan, IKEA nebo Seznam dost v plusu; Brusel zřejmě zasáhne proti drahým energiím; globální ekonomika poroste pomaleji, tvrdí MMF; z Prahy se zase bude létat přímo do New Yorku; Macron sází na jádro; čínská Evergrande nadále v problémech; Nobelovy ceny ze ekonomii uděleny.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
dnešní řádky budou tak trochu filmově-televizní. Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, leží v Ústřední vojenské nemocnici prezident Miloš Zeman. Před týdnem se vypravil pro šafrán a trochu toho zázvoru. Má přitom krásný rukopis a chuť k jídlu mu rozhodně nechybí, tedy dle slov jeho hradní posádky. Situace je vážná a vyžaduje čas (tedy ne situace, ale léčba Miloše Zemana), prohlásila manželka jeho starostlivá (s obdobně starostlivou dcerou po boku). Popřejme tedy panu prezidentovi pevné zdraví. S dodatečným otazníkem, zdali se u něj neprojevuje Murphyho zákon: „Jestliže lékař pojmenuje tvou nemoc, neznamená to ještě, že ví, o co jde.“
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Miliardářský krach
Dodavatel energií Bohemia Energy ohlásil pád. Firma českého miliardáře Jiřího Písaříka neustála rostoucí ceny energií na velkoobchodních trzích. Skupina s téměř 900 tisíci odběrnými místy lákala zákazníky na fixované produkty elektřiny i plynu, komodity přitom dopředu nenakoupila. Roky ji tento byznys model vycházel, v době prudkého navýšení cen těchto komodit byl ale dlouhodobě neudržitelný. Zákazníci se nemusí obávat, že by zůstali bez energií, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance. Mají půl roku na to, přejít k jinému dodavateli.
Volkswagen si dává na čas
Německý koncern Volkswagen odložil rozhodnutí o výstavbě takzvané gigafactory na výrobu automobilových baterií. O umístění dalších evropských závodů rozhodne až v polovině příštího roku, tedy o půl roku později, než původně ohlásil. Ve hře je i Česko. Továrna na autobaterie by mohla vzniknout v areálu bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov 1. Jednat o ni měl tento týden vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO) s předsedou představenstva Volkswagenu Herbertem Diessem. Nakonec došlo jen na memorandum o podpoře výstavby dobíjecích stanic pro elektromobily v Česku. Těch by měly vzniknout zhruba tři tisíce.
Zdražuje úplně vše, inflace v září ještě zrychlila
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku potřetí za sebou výrazně zrychlil. V září se inflace zvýšila na 4,9 % ze srpnových 4,1 %. Vyšší meziroční růst byl naposledy v roce 2008. Vývoj ovlivnily zejména ceny za bydlení a dopravu. Vyplývá to ze statistiky ČSÚ.
GRAF: Vývoj meziroční inflace v Česku
(v procentech)
Zdroj: tradingeconomics.com
I poslední mohykán opouští Čínu
Už došlo i na LinkedIn. Internetová profesní síť se stahuje z Číny. Byla poslední sociální sítí, která v zemi Středu ještě fungovala. Po sedmi letech působení na tamním trhu se Microsoft rozhodl tuto platformu, která lidem pomáhá s hledáním práce a slouží k posilování profesních kontaktů, zavřít. LinkedIn čelil nedávno kritice, když zablokoval profily několika amerických novinářů v Číně a zdůvodnil to tím, že chtěl znepřístupnit takto zveřejněný zakázaný obsah. Případ obrátil pozornost ke kompromisům, které musí služba dělat, aby zůstala na čínském trhu.
Ekonomické Nobelovky předány
Nobelovu cenu za ekonomii získali vědci působící ve Spojených státech David Card, Joshua Angrist a Guido Imbens. Američan kanadského původu Card byl oceněn za svůj empirický přínos ekonomii práce, Američan Angrist a americký expert nizozemského původu Imbens byli vyznamenáni za metodologický přístup k analýze kauzálních vztahů. Oznámila to v pondělí švédská Královská akademie věd.
VÍCE ZDE: Minimální mzda jako experimentální výzkum. Kauzality třem vědcům vynesly Nobelovu cenu za ekonomii
Lenovo ztrácí
Akcie čínského výrobce počítačů Lenovo Group tento týden na burze v Hongkongu klesly nejvíce za tři roky. Firma minulý pátek totiž oznámila, že ruší plán vstupu na burzu v Šanghaji. V pondělí jednu chvíli akcie klesly až o 18 %, což bylo nejvíce od října 2018, uvedla agentura Bloomberg. Firma se chystala nabídnout čínské depozitní certifikáty a její nabídka měla být jednou z největších od zahájení zkušebního programu nabídky těchto certifikátů v roce 2018.
Tržby Ikey zdolaly rekord
Celkové tržby švédské nábytkářské značky Ikea v loňském finančním roce končícím na konci srpna vzrostly o 6 % na 41,9 mld. eur (asi 1,1 bil. Kč). To je dosavadní rekord, navzdory tomu, že firma čelila výpadkům v dodavatelských řetězcích i uzavřeným prodejnám v době nejsilnější covidových vln. Lidé se ale naučili nakupovat její zboží na internetu. Tržby z on-line prodeje se zvýšily o 73 %, jejich podíl na celkových tržbách vzrostl na 26 %.
Není titan jako titan
Boeing stíhá defekt za defektem. Téměř rok jsou pozastaveny dodávky letounů 787 Dreamliner kvůli výrobním vadám. Nyní se k nim přidala další. Některé součástky z titanu se ukázaly být nedostatečně silné. S odvoláním na informované zdroje to napsal server listu The Wall Street Journal. Defekt se týká letadel vyrobených v uplynulých třech letech. Dodávky těchto letadel tak zůstanou zastaveny nejméně do konce října.
Braniborsko centrem elektromobility
Kanadská společnost Rock Tech Lithium plánuje postavit v Braniborsku novou továrnu, která bude vyrábět hydroxid lithný pro baterie do elektromobilů, informovala agentura Reuters. Závod vznikne ve městě Guben u německo-polských hranic a jen asi 90 minut jízdy autem od lokality, kde Tesla staví svou Gigafactory 4. Ta se potenciálně může stát hlavním odběratelem podniku.
Brusel proti drahotě energií
Evropská komise navrhla opatření proti zdražování energií. Země EU podle ní mohou dočasně zmírnit dopady rychlého růstu cen energií finanční podporou či daňovými úlevami pro nejvíce zasažené obyvatele. Vlády mohou pomoci také firmám, nesmějí ale porušit unijní pravidla o státní podpoře.
Německo brzdí
Přední německé ekonomické instituty snížily svůj společný výhled růstu německé ekonomiky na letošní rok. Výrobu totiž stále ohrožují slabé dodávky. Hrubý domácí produkt se podle institutů zvýší o 2,4 % místo původně očekávaných 3,7 %. V příštím roce naopak čekají rychlejší oživení.
TSMC těží z čipové mizerie
Smluvní výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing v třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 13,8 % na 156,3 mld. tchajwanských dolarů (121,6 mld. Kč). Firma těží z rostoucí poptávky po čipech, kterých je celosvětový nedostatek. Výsledky překonaly prognózy analytiků. Tržby se zvýšily o 22,6 % na 14,9 mld. TWD.
Zisky amerických bank nad očekávání
Trio amerických bank zveřejnilo čtvrtletní zisky, dařilo se mu nad očekávání dobře. Hospodářské výsledky Bank of America, Citigroup a Morgan Stanley ve třetím čtvrtletí podpořily různé faktory, včetně vysokých příjmů z poradenské činnosti a pokračujícího rozpouštění rezerv na špatné úvěry, které si banky loni vytvářely kvůli obavám z dopadů koronavirové krize.
Tata Motors odstartovala akciovou rally
Akcie indické společnosti Tata Motors si ve středu připsaly téměř 20 procent. Reagovaly na oznámení automobilky, že během pěti let investuje do elektromobility přes 2 mld. USD. Investiční společnost TPG a státní holdingová společnost ADQ z emirátu Abú Zabí indickému výrobci do nové divize elektromobilů vloží jednu miliardu dolarů výměnou za 11 až 15procentní podíl. Ocenění podniku díky tomu překročí 9 mld. USD.
Pilulka potvrzuje impozantní růst
Tržby firmy Pilulka Lékárny vyjma franšízových lékáren rostly meziročně o 38 % na 1,7 mld. Kč. Firma to uvedla v prezentaci, na níž se odkazuje J&T, která o výsledcích informovala. Při zahrnutí franšíz tržby dosáhly 2,6 mld. Kč. Tempo růstu tak kleslo z 45 % v prvním pololetí.
Hurá do New Yorku!
Do Prahy se v příštím roce po koronavirové přestávce opět vrátí letecké spoje z USA. Letecká společnost Delta Air Lines obnoví od 26. května přímé lety z Prahy do New Yorku na letiště JFK. Dopravce plánuje provozovat linku až sedmkrát týdně, informovalo Letiště Praha. Jde o první ohlášenou linku po loňském přerušení provozu z Prahy do USA kvůli pandemii koronaviru. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst, převážně v Evropě.
Problémy Škodovky se prohlubují
Automobilka Škoda Auto od pondělí 18. října výhledově do konce roku výrazně omezí či zcela zastaví výrobu ve všech třech svých českých závodech. Důvodem jsou chybějící čipy, které se používají v palubní elektronice. Firma se zaměří na dokončení velkého množství rozpracovaných vozů. Podle Škody může za nedostatek polovodičů snížení produkce výrobců v Asii, a to kvůli pandemii koronaviru. Nejde o první zastavení výroby ve Škodě. Naposledy stály výrobní linky v týdnu od 27. září.
MMF: Kryptoměny ohrožují světovou ekonomiku
Zavádění kryptoměn jako zákonných platidel s sebou nese značné riziko a ohrožuje globální ekonomiku. Ve zprávě o finanční stabilitě to uvedl MMF. Jde podle něj o nerozumnou zkratku a fond se obává takzvané „kryptoizace“, tedy postupného zavádění zahraničních měn či kryptoměn v jednotlivých zemích. Nedávno bitcoin jako zákonné platidlo přijal středoamerický Salvador. Zpráva fondu konkrétně Salvador nezmiňuje, ale už dříve MMF opakovaně varoval, že používání bitcoinů představuje makroekonomická, finanční i právní rizika.
Apple na čipové dietě
Apple zřejmě sníží produkci chytrých telefonů nové generace iPhone 13. Stejně jako řadu dalších výrobců ho tíží nedostatek čipů. Vyrobeno by podle informací agentury Bloomberg mohlo být až o deset milionů těchto zařízení méně. Apple plánoval, že letos vyrobí až 90 milionů iPhonů 13.
MMF je ve výhledu pesimističtější
Globální ekonomika letos poroste o trochu pomaleji, než předpokládaly dosavadní prognózy MMF. Fond v podzimním výhledu počítá s růstem o 5,9 %, zatímco v letní aktualizaci předpovídal 6% tempo růstu. Za zhoršením jsou podle fondu vážnější dopady pandemie. Výhled na příští rok fond ponechal na 4,9 %.
Zelené bondy EU jdou na dračku
První zelené dluhopisy, které tento týden vydala EU, se setkaly s rekordním zájmem. Poptávka desetinásobně převyšovala nabídku. EU nabízí 15leté dluhopisy za 12 mld. eur. Nabídka tak byla rekordní jak z pohledu velikosti emise, tak podle výše poptávky po zelených dluhopisech. EU tak učinila první krok k tomu, aby se stala největším emitentem dluhopisů, které budou financovat aktivity přátelské k životnímu prostředí.
Kam se hrabou Dukovany, jaderná bude Francie
Francouzský prezident Emmanuel Macron zveřejnil svůj pětiletý investiční plán v hodnotě 30 mld. eur (762 mld. Kč) zaměřený na dekarbonizaci průmyslových gigantů, na podporu start-upů a na přesun výroby některých produktů do Francie. Země se podle něj stane lídrem v oblastech, jako je jaderná či obnovitelná energie. Cílem šéfa Elysejského paláce je, aby Francie měla do roku 2030 několik nových a malých jaderných reaktorů. Země podle něj musí investovat do jádra, aby zůstala mezi předními hráči v odvětví nukleárních technologií. Investovat je podle prezidenta potřeba hlavně do malých modulárních reaktorů a do správy jaderného odpadu.
Lufthansa se vykupuje ze záchranného balíku
Německé aerolinky Lufthansa splatily 1,5 miliardy eur z německé státní pomoci. Aerolinky peníze získaly z prodeje nových akcií. Zbývající miliardu eur ze záchranného balíku chtějí největší evropské aerolinky splatit do konce roku. Pokud tak učiní, tichá účast německé vlády v nich skončí.
Globální krize na spadnutí?
Zadlužená čínská realitní společnost Evergrande prošvihla i třetí termín výplaty úroků zahraničním držitelům dluhopisů v objemu 148 mil. USD. Za poslední tři týdny je to už potřetí, co firma zmeškala platbu úroků. Na trzích tak sílí obavy, že její potíže se rozšíří i na další firmy v odvětví realit a pak na další sektory. Podnik dluží více než 300 mld. USD a další splatné závazky se mu blíží.
S krémy na burzu
Největší italský výrobce kosmetických produktů Intercos hodlá tento měsíc uvést své akcie na milánskou burzu. V rámci primární veřejné nabídky (IPO) chce prodejem nově vydaných akcií získat až 60 mil. eur. Peníze pak použije na financování svých růstových plánů. Největším akcionářem firmy nicméně zůstane i po vstupu na burzu její zakladatel Dario Ferrari.
Obří fúze softwarů
Výrobce průmyslových automatizačních systémů Emerson Electric plánuje sloučit dvě své softwarové divize s menším konkurentem Aspen Technology. Hodnota transakce se má pohybovat kolem 11 mld. USD, napsal list The Wall Street Journal.
Překvapí Apple?
Apple zrychlil pořádání své další akci s názvem Unleashed. Datum posunul na 18. října, obecně se čekalo, že akce se uskuteční až na konci měsíce, že Apple vybere klasický úterní termín a že datum bude známé alespoň týden dopředu. Nic z toho tentokrát neplatí, Apple mění zajeté zvyklosti. Možná také proto, aby zamezil dalším únikům informací. Už dnes totiž víme, že na pořadu dne budou především počítače.
Natankujte, zdražování nekončí
Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku dále prudce zdražují a jejich ceny jsou nejvyšší za téměř sedm let. Průměrná cena Naturalu 95 v uplynulém týdnu stoupla o 87 haléřů na 35,47 Kč za litr, nafta stála ve středu průměrně 34,07 Kč za litr, což bylo o korunu a 16 haléřů více než o týden dříve. Podle analytiků ceny dále porostou, někteří mluví o tom, že v zimě mohou atakovat 40 korun za litr.