Mohlo by vás také zajímat
Průzkum: Voliče ODS potkáte na golfu, příznivce SOCDEM u piva a voliče ANO u televize
Libor Akrman 5. září 2024Jak moc jsou volební preference provázané se životními styly voličů? Na tuto otázku odpovídá agentura STEM/MARK ve spolupráci se společností…
Čtyřdenní pracovní týden není utopií. Generace Z s pomocí AI tomu jde naproti
Libor Akrman 14. června 2024Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu,…
Tesla propustí desetinu lidí, Colt CZ může koupit Sellier & Bellot a Portál občana už je v mobilu aneb souhrn ekonomických událostí 16. týdne 2024
Libor Akrman 19. dubna 2024Britská Royal Mail nechce Křetínského; Avast dostal pokutu 351 milionů Kč; čínské automobilky expandují do Evropy; český autoland šlape; Muskův…
- ČLÁNEK
Padělání jako byznys: nelegálně získaný obsah nejvíce láká mladou generaci
Podle nové studie vnímání duševního vlastnictví občany, kterou zveřejnil Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO), si Evropané v rostoucí míře uvědomují rizika a důsledky nákupu padělků a přístupu k obsahu z nelegálních zdrojů.
Porušování duševního vlastnictví podporuje výrobce padělků, poškozuje seriózní podnikatele, umělce i vynálezce a představuje ohrožení pro pracovní místa.
Metodika výzkumu |
Průzkum byl proveden on-line v únoru 2023. Velikost vzorku činila přibližně 1000 respondentů v každém členském státě EU s výjimkou Kypru, Lucemburska a Malty, kde byl vzorek 500 respondentů. V případě České republiky činila velikost vzorku 1007 respondentů a výběr vzorku proběhl podle běžných standardů pro průzkum veřejného mínění, aby došlo k zajištění reprezentativnosti české populace. Vzorek byl dále vážen, aby odpovídal charakteristikám země z hlediska pohlaví, věkového rozložení a regionu. |
S těmito tvrzeními podle letošní studie Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) alespoň do určité míry souhlasí 80 procent oslovených.
Na druhou stranu plná třetina respondentů zakoupení padělku považuje za přijatelné v případě, že je cena originálu příliš vysoká.
Jak se k otázkám duševního vlastnictví staví Češi a jak si stojí ve srovnání s celoevropským průměrem?
Duševnímu vlastnictví rozumíme
Co se týká samotného porozumění termínu „duševní vlastnictví“, je 88 procent oslovených Čechů a Češek přesvědčeno, že obsah pojmu chápou velmi dobře nebo poměrně dobře. To je o více než pět procentních bodů více, než uvádí ostatní Evropané.
„Pokud se ohlédneme nazpět v historii posledních 10 let, tak pro data za EU platí, že míra vlastního porozumění duševnímu vlastnictví je vyšší než kdykoli předtím. Letošních 83 procent je nejvíce ve srovnání s 80 procenty v roce 2020, 78 procenty v roce 2017 a 76 procenty v roce 2013,“ poznamenává pro Peak.cz Nathan Wajsman, hlavní ekonom EUIPO.
Výše uvedených negativních důsledků výroby a prodeje padělků si jsou přesto vědomi v menší míře. Například nákup padělaného zboží si s podporou zločineckých organizací spojuje 71 procent českých respondentů. Oproti tomu v celoevropském průměru je to 80 procent dotazovaných.
Nižší jsou také obavy o bezpečnost či zdravotní nezávadnost. Důvodem k nezakoupení padělaného zboží je pro 27 procent Češek a Čechů oproti 34 procentům ostatních Evropanů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nic než patent. Ochraňte spolehlivě své duševní vlastnictví
Ne každý dluhopis znamená bezpečnou investici. Na co si dát pozor?
Koupě padělku? Každý sedmý nemá problém
Padělaný výrobek podle studie v posledních 12 měsících vědomě zakoupilo plných 13 procent dotazovaných z Česka. V tomto případě se od kupních zvyklostí zbytku Evropy nijak neodlišují.
Ochota Evropanů pořídit si padělek je však mnohem vyšší. Jak už bylo uvedeno, po padělaném výrobku z důvodu příliš vysoké ceny originálního zboží považuje za přijatelné celá třetina respondentů.
Vůbec největší toleranci vůči padělkům projevili oslovení ve věkové skupině 15-24 let, a to dokonce v polovině případů. Vysoká je také nejistota spotřebitelů stran rozeznání padělků. Pravostí zakoupeného zboží si někdy není jisto 37 procent Češek a Čechů, v celoevropském průměru pak 39 procent tázaných.
Pirátem v on-line prostoru
S boomem digitálních služeb se objevují další a další možnosti nelegálního stahování nebo streamování obsahu.
O ÚŘADU EUIPO |
Evropské středisko pro sledování porušování práv duševního vlastnictví (EUIPO) je jedna z největších decentralizovaných agentur Evropské unie a sídlí ve španělském Alicante. Středisko bylo zřízeno v roce 2009 a jeho účelem je podporovat ochranu a prosazování práv duševního vlastnictví a pomáhat v boji proti rostoucí hrozbě porušování práv duševního vlastnictví v Evropě. Úřad EUIPO, který byl ohodnocen jako nejinovativnější úřad pro duševní vlastnictví na světě, spravuje zápisy ochranných známek Evropské unie (OZEU). A také zápisy zapsaných průmyslových vzorů Společenství, které poskytují ochranu duševního vlastnictví ve všech členských státech EU. Spolupracuje rovněž s vnitrostátními a regionálními úřady pro duševní vlastnictví v EU a provozuje Evropské středisko pro sledování porušování práv duševního vlastnictví. |
Přes snadnou dostupnost se pro „neoficiální“ zdroje vědomě rozhoduje relativně malé procento spotřebitelů. V období posledních 12 měsíců jich úmyslně využilo 16 procent dotazovaných z Česka. To je o dva procentní body méně, než je obvyklé v celoevropském měřítku.
Stejně jako v případě padělků jsou vůči nelegálně konzumovaného obsahu nejvíce shovívaví mladí ve věku 15-24 let, a to až v celé třetině (33 %) případů.
Významně méně oproti Evropanům si pak Češky a Češi prověřují, zda obsah konzumují nebo stahují z legálních platforem: činí tak pouze pětina z nich, přičemž celoevropský průměr je 27 procent.
A kterou on-line službu lidé nejčastěji konzumují z nelegálních zdrojů? Podle průzkumu EUIPO jsou to především sportovní klání.
Padělání jako byznys
Ve studii z roku 2021 EUIPO a OECD odhadují, že každý rok se do EU dovezou padělky v hodnotě 119 miliard eur. Je tedy evidentní, že padělání je velký byznys. Mluvíme tedy o porušování práv duševního vlastnictví v průmyslovém měřítku, nikoliv o něčem, co dělá někdo doma.
„Za letošní rok nemáme k dispozici údaje o ekonomických ztrátách způsobených paděláním. Naše poslední odhady, zveřejněné v roce 2020 a pokrývající období do roku 2017, ale odhadují, že podniky v EU27 přišly v důsledku přítomnosti padělaného výrobku na trhu o 40,8 miliardy eur ročně na tržbách,“ řekl Peak.cz Nathan Wajsman.
Podle odhadů této organizace jen podniky v České republice přišly ročně o 464 milionů eur. Podle kurzu z daného roku to odpovídá 12,3 miliardy korun. Odpovídající ztráta pracovních míst činila v Česku 2600 pracovních míst, což představuje necelých 5 procent zaměstnanosti v příslušných odvětvích.
Dopad na legální výrobce je zvláště výrazný u menších společností, které často nemají prostředky na monitorování trhu. Natožpak na boj proti porušování svých práv duševního vlastnictví. To potvrzuje i jiná studie, kterou začátkem tohoto roku zveřejnily EUIPO a OECD. Z ní vyplývá, že malé společnosti, u nichž došlo k porušení práv duševního vlastnictví, mají výrazně nižší šance na přežití než ostatní malé společnosti.
„Nejnovější vydání naší studie o vnímání duševního vlastnictví proto přináší nové důležité poznatky o této problematice. Opět také zdůrazňuje potřebu chránit spotřebitele. Potvrzuje také pozitivní vývoj v oblasti informovanosti a dostupnosti digitálního obsahu z legálních zdrojů,“ komentoval zprávu z výzkumu Christian Archambeau, výkonný ředitel EUIPO.