Mohlo by vás také zajímat
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Milovaná i proklínaná Tesla. Očekávání investorů zatím ale spíš nenaplňuje
Marek Nemky 3. října 2024Tesla se v poslední době potýká mimo jiné s rostoucí konkurencí ve Spojených státech, slabou státní podporou prodeje elektromobilů v…
Češi spoří jako o život. Není divu, že ekonomika stojí
Lukáš Kovanda 1. října 2024Podle aktuálně zveřejněných zpřesněných údajů vzrostl HDP ve druhém čtvrtletí mezikvartálně o 0,4 % (původně to bylo o 0,3 %).…
Obří summit v Praze, daň z mimořádných zisků bude a nejbohatší v ČR je dál Kellnerová aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne
Česká vláda stanovila cenové stropy pro energie; maloobchodníků dále klesají tržby; Porsche je nejhodnotnější automobilkou v Evropě; VW pošle na burzu další značky; Credit Suisse na pranýři; OPEC + sníží produkci ropy; KB navrhne mimořádnou dividendu; Pilulka expanduje do Maďarska a Rakouska; Musk asi přece jen koupí Twitter a na burzu START vstupuje HARDWARIO.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
poměrně často na tomto místě sklouznu k nějaké cimrmanovské hlášce, neboť tento druh humoru miluji. Ukazuje se, že nejsem sám. Vlna recese kolem „anexe Královce“ navíc propojila české cimrmanology s jejich polskými protějšky (aniž bych si tedy myslel, že Poláci o našem Járovi nějak šířeji vědí). Je také dokladem toho, že únavě z válečných zpráv, nadcházející krize, drahým energiím umíme čelit humorem. Pro Rusy se historie Kaliningradu datuje skončením 2. světové války a fakt, že ho založil jako Königsberg, česky Královec, český král Přemysl Otakar II., na němž je postavena zmíněná anexe, tak zůstane pravděpodobně nepochopena. Takže jen více podobných vtípků. Ostatně jak říkal americký spisovatel Mark Twain: humor je největším požehnáním lidstva…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Daň z mimořádných zisků bude
Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent.
Českým boháčům vládne Kellnerová
Nejbohatší v Česku je dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou s majetkem za 382,9 mld. Kč. Druhý je v letošním žebříčku časopisu Forbes majitel KKCG Karel Komárek se jměním za 190,2 mld. Kč, třetí realitní magnát Radovan Vítek se 144 mld. Kč. Pořadí na prvních pěti místech žebříčku se nezměnilo, v první desítce si nejbohatší Češi jen proměnili umístění. Na čtvrté pozici zůstává většinový vlastník EPH Daniel Křetínský s majetkem za 118,6 mld. Kč, pátý je předseda hnutí ANO a ex-premiér Andrej Babiš se 107,8 mld. Kč. Majetek všech pěti umístěných v čele žebříčku se oproti loňsku zvýšil. Ve stovce nejmovitějších Čechů je sedm nováčků, jmění všech lidí v žebříčku meziročně vzrostlo o 460 miliard na víc než 2,1 bil. Kč.
Vláda stanovila cenové stropy na elektřinu a plyn
Vláda ve středu nařízením stanovila maximální ceny elektřiny a plynu, a to 6 000 Kč za megawatthodinu elektřiny včetně DPH a 3 000 Kč za megawatthodinu plynu. K tomu je potřeba připočíst distribuční poplatky. Zastropování bude platit po celý příští rok, v zálohách na energie by se mělo opatření projevit již během listopadu. Cenový strop pro domácnosti, firmy připojené na nízké napětí a veřejné služby bude platit bez ohledu na spotřebu. Malé a středně velké firmy připojené na vysoké a velmi vysoké napětí budou mít cenový strop stanovený na 80 % nejvyšší spotřeby za posledních pět let. U plynu se bude zastropování týkat kromě domácností také firem s roční spotřebou do 4 200 MWh, původně se navrhovala spotřeba do 630 MWh. Cenový strop bude platit na plyn také pro teplárny. Náklady na toto opatření budou činit kolem 130 miliard korun.
Tržby obchodníků klesají
Meziroční pokles tržeb v maloobchodě v Česku se v srpnu dál prohloubil. Snížily se o 8,8 procenta po červencovém revidovaném poklesu o 7,9 procenta. Tržby obchodníků klesly čtvrtý měsíc v řadě a opět si pohoršily všechny typy prodejen s výjimkou lékáren. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byly tržby v maloobchodě nižší o 0,7 procenta.
Porsche už má vyšší hodnotu než VW
Firma Porsche se stala nejhodnotnější evropskou automobilkou. Její akcie se ve čtvrtek dopoledne vyšplhaly na 93 eur, což výrobce luxusních sportovních vozů ohodnotilo na 85 mld. eur. Společnost tak co do ocenění předstihla mateřský koncern Volkswagen. Mateřská společnost Volkswagen má nyní tržní hodnotu 77,7 mld. eur. Třetí nejoceňovanější evropskou automobilkou je s 57,2 mld. eur Mercedes-Benz a za ním následuje Stellantis s 39,7 mld. eur.
Credit Suisse na pranýři
Akcie Credit Suisse tento týden v Curychu prudce klesaly, jen během pondělí až o 12 %. Od začátku roku odepsaly zhruba 60 % a jsou na cestě vykázat nejhorší rok v historii této švýcarské banky. Generální ředitel Ulrich Körner ale ujišťoval, že banka je finančně zdravá a že avizovaná restrukturalizace ji stabilizuje. Körner se už o víkendu snažil uklidnit zaměstnance i finanční trhy, protože cena pojištění proti úpadku banky se minulý týden začala výrazně zvyšovat.
Letošní schodek rozpočtu už nad 270 miliardami
Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci září prohloubil na 270,9 miliardy korun ze srpnových 231,1 mld. Kč, informovalo ministerstvo financí (MF). Loni byl deficit rozpočtu ke konci září 326,3 mld. Kč, což byl nejhorší zářijový výsledek od vzniku Česka. Celkové příjmy rozpočtu ke konci září meziročně vzrostly o 8,2 % na 1,168 bilionu korun. Výdaje meziročně vzrostly o 2,4 % na 1,439 bilionu korun. Příjmové straně podle MF pomohly daňové výnosy, meziročně vyšší o 15,1 %, naopak výdaje prohloubily mimořádné valorizace důchodů, příspěvek na úhradu nákladů domácností za energie, zvýšené dávky na bydlení a hmotné nouze, jednorázový příspěvek na dítě či humanitární pomoc.
Česká zbrojovka bude propouštět
Česká zbrojovka, která je dceřinou společností Colt CZ Group, přistoupí k propuštění zhruba 40 zaměstnanců ze současných 1 500. Podle mluvčí Colt CZ je důvodem redukce nákladů v důsledku rostoucích cen energií a surovin. Propouštění se bude týkat hlavně zaměstnanců před důchodovým věkem. Podle představitele odborů se bude v České zbrojovce odstavovat i část výroby, avšak více informací k tomu nebylo uvedeno.
S Porschem roste u VW chuť
Německá automobilová skupina Volkswagen chce na zkoušku uvést na burzu i další své značky. Rozhodla se tak poté, co se její dceřiná firma Porsche po vstupu na burzu minulý týden co do hodnoty téměř vyrovnala mateřskému koncernu. Německému hospodářskému deníku Handelsblatt to řekl generální ředitel Volkswagenu Oliver Blume. Neupřesnil ale, zda jsou další vstupy koncernových značek skutečně v plánu. Na burze se zatím neobchodují značky Audi, Lamborghini, Bentley, Škoda, Seat a Cupra. Výsledky přípravných testů společnost představí na dni kapitálových trhů v příštím roce.
Pohonné hmoty nezlevní
Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci v čele s Ruskem (OPEC+) sníží produkci ropy o dva miliony barelů denně. Analytici čekali, že na jednání kartel rozhodne o snížení těžby jen zhruba o milion barelů denně. Ceny ropy na zprávu zareagovaly růstem, severomořská ropa Brent po oznámení zdražovala o procento a půl a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla asi o 1,3 %. Zatím není jasné, zda již je do nyní dohodnutého snížení započtena současná slabší produkce či další dobrovolné omezení těžby v členských zemích.
Bude mimořádná dividenda KB?
Představenstvo Komerční banky navrhuje rozdělit akcionářům 10,5 mld. Kč, což znamená mimořádnou dividendu 55,50 Kč na akcii (zhruba 8,9% hrubý dividendový výnos). ČNB nemá podle svého vyjádření k návrhu výplaty žádné výhrady. Výplatu dividendy bude schvalovat valná hromada Komerční banky per rollam. Rozhodným dnem pro výplatu dividendy má být 30. listopad a výplata má proběhnout 22. prosince.
Aukce ikonického A380
Milovníci letadel získají možnost vlastnit část dvouposchoďového dopravního letadla Airbus A380. Firma od 13. do 15. října pořádá aukci, ve které nabídne zhruba 500 částí tohoto stroje. Mezi nabízenými předměty jsou lampy, bar, vozíky, sedadla, označení nouzových východů, dětské postýlky nebo záchranné lano z kokpitu. Zájemci budou moci také získat umělecká díla vytvořená pouličními umělci s využitím různých částí letadla, například lopatek motoru. Agentura Bloomberg upozornila, že například umyvadlo z falešného mramoru z kabiny první třídy se prodává za 2 000 dolarů.
Čipy, čipy, čipy – budou!
Americká společnost Micron Technology hodlá během následujících 20 let investovat až 100 miliard dolarů do výstavby továrního komplexu na výrobu čipů na severu státu New York, napsal list The New York Times. Projekt podle společnosti Micron v průběhu dvou desetiletí vytvoří 50 000 pracovních míst. Místo určené pro závod se má začít upravovat příští rok.
Pilulka i do Maďarska
Generální ředitel společnosti Pilulka Lékárny Petr Kasa na prezentaci při úterní akci START Day na pražské burze uvedl, že firma již začala podnikat v Maďarsku, kde zatím obsloužila řádově stovky zákazníků. Společnost využívá hybridní model, kdy obsluhuje zákazníky v Maďarsku s využitím skladů na Slovensku. Maďarský trh letos patří podle Kasy k nejrychleji rostoucím v Evropě. Ještě letos chce Pilulka vstoupit i do Rakouska. Kasa uvedl, že pokud by firma zvažovala akvizice, nastal by čas na zapojení externích zdrojů, kde firma před dluhem preferuje sekundární úpis akcií.
Musk přece jen Twitter koupí
Internetová společnost Twitter potvrdila, že obdržela nabídku od miliardáře Elona Muska, který chce provozovatele sociální sítě koupit za původně dohodnutou cenu 54,20 dolaru za akcii. Transakce celý podnik ohodnocuje na 44 miliard dolarů. Musk se na koupi Twitteru dohodl letos v dubnu. V červenci však oznámil ukončení dohody, které zdůvodnil tím, že mu firma neposkytla údaje ohledně falešných a spamových účtů na své stejnojmenné sociální síti. Společnost Twitter následně Muska zažalovala. Soud odročil začátek procesu o akvizici Twitteru ze strany amerického miliardáře Elona Muska na 28. října, aby podnikateli umožnil uzavření dohody o financování akvizice.
HARDWARIO rozšířilo START
Česká firma HARDWARIO, která se zaměřuje na takzvaný internet věcí, v úterý 4. října zahájila na trhu START pražské burzy primární veřejnou nabídku akcií (IPO). Akcie bude možné upisovat prostřednictvím členů burzy do 18. října. V rámci IPO bude v nabídce 2 870 000 akcií. Cenové rozpětí pro objednávky bylo stanoveno na 17 Kč až 25 Kč za jednu akcii. Minimální velikost objednávky (lot) je tisíc akcií, minimální hodnota investice je tedy 17 až 25 tisíc korun. Společnost očekává, že prostřednictvím IPO získá nový kapitál v objemu 48,79 až 71,75 milionu korun. Úpisu akcií společnosti HARDWARIO se zúčastní také Národní rozvojová banka, koupí až 30 % nabízených cenných papírů.
Další protiruské sankce
Velvyslanci zemí Evropské unie se ve středu shodli na novém balíku sankcí za pokračující ruskou agresi vůči Ukrajině. Informovalo o tom české předsednictví EU. Součástí celkově osmé sankční sady je dohoda na zavedení cenového stropu na ruskou ropu. EU také rozšíří zákaz vývozu některých strategických technologií do Ruska či dovozu ruských produktů. Na sankční seznam přibydou desítky Rusů. Sankce by měly vstoupit v platnost ještě tento týden poté, co je formálně písemně schválí členské státy.
Tesla rekordní
Americký výrobce elektromobilů Tesla v třetím čtvrtletí dodal zákazníkům rekordních 343 830 vozidel. Proti druhému čtvrtletí se tak odbyt zvýšil o 35 %. Dodávky v třetím čtvrtletí nicméně zaostaly za očekáváním analytiků, kteří je podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali v průměru na více než 359 000 vozů. Automobilka, v jejímž čele stojí podnikatel Elon Musk, ve zprávě upozornila, že s pokračujícím růstem produkce čelí čím dál větším logistickým problémům při přepravě vyrobených aut k zákazníkům. Někteří analytici navíc varují, že zpomalování světové ekonomiky by mohlo mít negativní dopad na poptávku.
Google představil nové přístroje
Google představil podobu svých nových hardwarových novinek. Jsou jimi telefony Google Pixel 7, Pixel 7 Pro a první chytré hodinky společnosti Pixel Watch. Pixel 7 Pro má obrazovku s úhlopříčkou 6,7“, velmi jemné rozlišení 1440 x 3120 bodů. Menší Pixel 7 nabídne úhlopříčku 6,3“ s Full HD+ rozlišením. Rozdíl mezi oběma variantami telefonů je také v paměti. Menší a levnější pixel 7 má 8 GB RAM a lépe vybavený větší model nabídne o polovinu více. Oficiální americké ceny jsou 599 a 899 USD, Alza.cz už má telefony v nabídce za 17 490, respektive 24 490 korun.
Britové zmoudřeli?
Britská vláda v pondělí odvolala plán na snížení daně z příjmu pro lidi s nejvyššími příjmy, který představila před méně než dvěma týdny a který ještě v neděli hájila premiérka Liz Trussová. Rozhodnutí upustit od části kontroverzního plánu, který vyvolal nevoli opozice i některých ekonomů a který vedl k pádu kurzu libry, oznámil na Twitteru ministr financí Kwasi Kwarteng.
Škodovky pro Vietnam
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto definitivně potvrdila, že vstupuje na vietnamský trh. V roce 2023 tam začne prodávat své evropské modely, uvedl deník E15. Od roku 2024 k nim připojí vozy, které dnes vyrábí v Indii, konkrétně modely Kushaq a o něco později také Slavia. Ty bude ve Vietnamu přímo kompletovat. Automobilka věří, že na novém trhu bude výhledově prodávat až 40 tisíc škodovek ročně.
Mastercard pomůže bankám s kryptem
Mastercard uvedl na trh nový software nazvaný Crypto Secure, který bankám pomůže vyhodnotit riziko kriminality spojené s kryptoměnovými burzami v platební síti Mastercard. Službu zajišťuje blockchainový bezpečnostní startup CipherTrace, který společnost Mastercard získala v loňském roce.
Firmám chybí suroviny
Podnikatelé se v posledních měsících potýkají nejen s vysokou inflací a energetickou krizí, ale i s nedostupností surovin. Zasahuje 70 procent českých firem. Vyplývá to z červencového průzkumu, který pro společnost The Ship uskutečnila agentura Ipsos mezi 300 podniky. Polovina podnikatelů by od vlády nejvíce ocenila vyjednání nových partnerských smluv pro dovoz zboží či surovin z dalších zemí, zrušení cel na dovoz zboží a surovin by přivítala třetina dotazovaných. Částečnou kompenzaci nárůstu cen by kvitovalo 23 procent firem.
Německá autopůjčovna bude víc elektro
Německá autopůjčovna Sixt chce v příštích letech koupit 100 000 elektromobilů od čínského výrobce BYD. První auta od této firmy pro ni mají začít jezdit ještě letos. Německá společnost, která působí i v Česku, si slibuje od tohoto kroku snížení emisí oxidu uhličitého a posílení zájmu o elektromobilitu. První objednávka zahrnuje několik tisíc automobilů. Nejprve by se měly začít nabízet v Německu, ve Francii, v Nizozemsku a v Británii. Konečných 100 000 by se mělo stát součástí vozového parku Sixtu do roku 2028.
NVIDIA končí v Rusku
Výrobce čipů NVIDIA ukončuje veškeré své aktivity v Rusku. Svým tamním zaměstnancům poskytla společnost možnost pokračovat v práci v jiných zemích. S odvoláním na oznámení společnosti o tom informovala agentura Reuters. „Po předchozím pozastavení dodávek do této země jsme nadále udržovali naši kancelář, abychom podpořili naše zaměstnance a jejich rodiny,“ uvedla v prohlášení společnost. „Vzhledem k poslednímu vývoji tam již ale nemůžeme působit,“ dodala.
ČD koupí nové vlaky za emisi dluhopisů
České dráhy dokončily emisi nových dluhopisů za 500 milionů eur (asi 12,25 miliardy korun). Šlo o první tzv. zelené dluhopisy dopravce, které jsou vázány na trvale udržitelný přístup společnosti. Ta peníze využije na nákup nových vlaků a také splátku dřívějších dluhů. Vydané dluhopisy mají splatnost na pět let a dráhy s nimi budou splácet i pevný úrok přes 5,6 procenta. Dluhopisy by měly reflektovat trvale udržitelný přístup firmy k životnímu prostředí nebo v sociální oblasti, což podle ní umožnilo získat na trhu výhodnější úrok.
Investice, investice
Zřizovatel coworkingových prostor a organizátor akceleračních a inovačních programů v tuzemsku skupina Impact Hub ČR získala nové akcionáře v oblasti takzvaného dopadového investování. Jako investoři do ní vstupují Tomáš Čupr, Libor Winkler, Martin Ducháček, Purple Ventures a Jiří Vojkovský. Cílem jejich investice je podpora podnikavosti, komunit a rozvoj dopadových a akceleračních projektů.
Zjistit chování cílové skupiny, nové trendy, konkurenci, to vše může být klíčové pro další vývoj společnosti. Problém je, že zpracování externích dat je velice pomalé, náročné a manuální. Česko-švédský startup Forloop.ai proto vytvořil platformu na automatizaci práce s externími daty, čímž prokazatelně urychluje práci datových analytiků a šetří čas i prostředky. Startup nyní získal přes 20 milionů korun od českých i zahraničních investorů, mezi nimi je andělský fond DEPO Ventures. Finance budou využity k vylepšení produktu, růstu počtu uživatelů a expanzi do USA.