Americký prezident Donald Trump a první dáma USA jsou pozitivní na COVID-19. Toť bombastická zpráva, která obletěla svět. Zpráva, která není nikterak šokující, ale která může mít implikace pro budoucnost hlavní super mocnosti světa.
Trump se manželkou do izolace |
Mezi miliony Američanů, u nichž testy ukázaly infekci koronavirem SARS-CoV-2, se zařadil i prezident Spojených států Donald Trump. „Dnes večer (ve čtvrtek 1.10., pozn. red.), jsme první dáma a já byli pozitivně testováni na covid-19. Okamžitě zahájíme karanténu a proces rekonvalescence. Společně se z toho dostaneme!“ zněl vzkaz od amerického prezidenta, který spustil mediální bouři i propad na finančních trzích. |
Pro pozorovatele dění na finančních trzích jde přitom o unikátní možnost poodhalit preference investorů a spekulantů. Především ve smyslu toho, jak vnímají výsledek prezidentské volby v kontextu cen aktiv.
První reakcí je averze k riziku
Ač je do voleb stále daleko, a jak víme šance na přežití u nakaženého koronarivem v Trumpově věku je stále velmi vysoká, tak tuto patálii v Bílém domě lze v podstatě chápat jako “umělý” experiment s vypuštěním informace, že současný prezident neobhájí ve volbách 3. listopadu svůj mandát.
Jak se tedy dnes po ránu globální finanční trhy s koronavirovou nákazou v rodině Trumpových vyrovnávají?
Zjednodušeně by se první reakce trhů dala popsat jako vcelku kontrolovaný nárůst averze k riziku. Neboli: ceny bezpečných vládních dluhopisy jdou nahoru, dolar posiluje a akcie stejně jako například ropa viditelně ztrácí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Pod taktovkou algoritmů aneb v prezidentské kampani v USA budou hrát ještě větší roli sociální sítě
Co rozhodne v boji o Bílý dům? Ekonomika first, pandemie covidu a vztahy s Čínou
Pokud jde o v poslední době ostře sledované měny v emerging markets, tak pod tlakem se ocitá nejen například ruský rubl, ale radost z Trumpovy pozitivity nemá například ani polský zlotý (a v podstatě i ostatní měny v regionu).
Ač nám výše uvedená reakce trhů říká o jejich preferencích hodně, tak samozřejmě je nelze brát jako jednoduchý mustr pro jejich chování v období po amerických volbách.
Po nich totiž může být hlavní téma pro trh tak banální věc, jako je prosté uznání jejich výsledků oběma zainteresovanými stranami.
Pokud bude výsledek prezidentských voleb těsný a pověstný jazýček na vahách mohou v koronavirové době přestavovat hlasy odevzdané poštou, tak se opravdu můžeme dočkat toho, že jedna či druhá strana nebude chtít volební výsledek uznat.
V důsledku toho zavládne v nejsilnější západní demokracii světa ústavní chaos. Taková situace bude pro globální trhy daleko tvrdší oříšek než to, že americký prezident dostane čínskou „chřipičku.“