Cenový šok v podobě raketového zdražení zemního plynu, uhlí nebo elektřiny se zvolna přelévá také na globální ropný trh. A to navzdory poslední dohodě států OPEC+ na dalším rozvolnění produkčních škrtů.
Minimálně část trhu totiž očekávala ještě agresivnější růst produkce ze strany Saúdské Arábie a spol. než finálních 400 tisíc barelů denně (v listopadu), díky čemuž se ropa Brent vyhoupla až k hranici 82 dolarů za barel, tj. k nejvyšší úrovni za poslední tři roky.
GRAF: Vývoj ceny ropy Brent
Za posledních pět let, v USD
Zdroj: tradingeconomics.com
Ropný trh by přitom dle našich odhadů dokázal v současnosti absorbovat 500–600 tisíc barelů denně, aniž by došlo k dramatickému tlaku na cenu.
Klíčová Asie
Tržní bilance zůstává v relativně komfortním deficitu a tempo poklesu globálních zásob ropy v posledních týdnech dokonce dále akcelerovalo.
Klíčovou roli sehrává vývoj na poptávkové straně trhu. Jednak opětovný růst mobility v Asii, která se vcelku rychle zotavuje z delta pandemického šoku, jednak stále solidní růst spotřeby ropy v USA a Evropě, které těží z vysoké míry proočkovanosti a jarního otevření ekonomik.
Plyn vs. ropa
Nový impuls pak cenám ropy dodává rekordní růst velkoobchodní ceny plynu. Ta je meziročně o téměř 600 procent vyšší a aktuálně odpovídá cenám ropy na úrovni 200 dolarů za barel.
Při takto vysokých cenách plynu se stává spotřeba ropy, ať již pro účely vytápění, nebo výroby elektrické energie, výrazně ekonomičtější variantou. Intenzita tohoto substitučního efektu bude samozřejmě záležet na tom, jak tuhá nakonec bude letošní zima na severní polokouli.
Avšak i teplotně standardní měsíce slibují (při současných cenách plynu) dodatečný impuls k ropné poptávce odhadem až jeden milion barelů denně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nevíte, koho volit? Předvolební inventura posledního týdne před volbami
Svět bez spalovacích motorů na dohled. Malé firmy mají strach, že zaniknou
Komu škodí strach z inflačních tlaků ve světě?
Opatrní těžaři
Právě opatrný přístup OPEC+ k navyšování těžby pak v této situaci dále povzbuzuje růst cen ropy.
Nepřekvapilo by nás, pokud by se Brent v zimních měsících přiblížil až k hranici 90 dolarů za barel. A pokud by se producenti rozhodli dále nerozvolňovat produkční škrty, ropě by se dokonce otevřela cesta k pokoření hranice 100 dolarů.
Vzhledem k negativním dopadům takto vysokých cen ropy na poptávku vidíme podobný scénář jako méně pravděpodobný. Nicméně cenová rizika jsou během příštích měsíců vychýlena směrem vzhůru a do značné míry v rukou nevyzpytatelné saúdsko-ruské aliance.