Americká ekonomika čelí na začátku roku 2023 celé řadě nejistot. Tou hlavní však zůstává otázka, jak bolestivá nakonec bude léčba vysoké inflace přísnější měnovou politikou ze strany Fedu.
Pohled do historie nabízí dva možné scénáře – hladké přistání (soft landing), kdy proces dezinflace hospodářský růst pouze přibrzdí. Druhou možností je tvrdé přistání (hard landing) implikující hlubší recesi následkem až příliš utažené měnové politiky.
Nepřistávat?
Ve světle posledních příchozích dat se však začíná hovořit o třetím scénáři, kdy by americká ekonomika teoreticky nemusela přistát vůbec (no landing).
Takový scénář by znamenal, že americká ekonomika si nadále povede nad očekávání dobře a podobně jako v posledních čtvrtletích svižně poroste. Překvapivě silná data z trhu práce v lednu jdou přesně tímto směrem.
Míra nezaměstnanosti na úrovni 3,4 procenta je nejnižší od 60. let a trh práce zůstává celkově extrémně napjatý. Na druhou stranu inflace by se v tomto scénáři jen těžko vrátila k 2% cíli. Jinak řečeno, současná dezinflační epizoda by se tak vlastně mohla ukázat jako dočasná.
GRAF: Vývoj míry nezaměstnanosti v USA
Za posledních deset let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Scénář bez přistání by pro trhy zřejmě znamenal pokračování vysoké rozkolísanosti z roku 2022. A to jak z důvodu nejistého inflačního vývoje (aktuálně trhy zaceňují poměrně svižný pokles inflace, respektive variantu hladkého přistání), tak kvůli reakční funkci Fedu.
Ten by totiž ve světle setrvale zvýšené inflace a hrozby ztráty kredibility nakonec přece jen musel zakročit a měnovou politiku dále zpřísnit. A pravděpodobně i držet sazby po delší dobu na vyšších úrovních, aby zajistil návrat inflace k cíli.
VÍCE K TÉMATU:
Inflace v Česku nejspíš dosáhla letošního vrcholu. Místo ČNB odvede práci silná koruna
Fidelity International: Úleva od vysoké inflace je již na dohled, vyplývá z průzkumu
Nižší výrobní inflace v USA tlačí výnosy dolů, česká výrobní inflace rovněž zvolňuje
Propad jistý
Ve své podstatě by tak naplnění scénáře „no landing“ pouze zvýšilo pravděpodobnost opožděného tvrdého přistání americké ekonomiky. V tom případě by další růst sazeb již zchladil ekonomiku dostatečně, avšak s podstatným rizikem recese.
Pro trhy může jít paradoxně o ten vůbec nejhorší scénář. Tedy delší období nejistoty a jistá neukotvenost dalšího vývoje, přičemž ve výsledku by se americká ekonomika tak jako tak propadla do – ne nutně pouze technické – recese…