Analytici francouzské banky Société Générale provedli výzkum výkonnosti globálních akciových trhů od roku 1995.
Zkoumali výkonnost 16 tisíc akcií obchodovaných na světových burzách v ročním a dvouletém horizontu a tyto výkonnosti porovnávali s výkonností amerického akciového indexu S&P 500.
Došli k závěru, že od roku 2011 má velká většina individuálních světových akcií horší výkonnost než americký index S&P 500.
Pokud se podíváme na poslední období, v uplynulých dvou letech mělo 78 procent akcií horší výkonnost než americký index, a v posledním roce mělo horší výkonnost 66 procent akcií.
Jednoduše nejlepší volba
Jaký je závěr z tohoto investičního výzkumu francouzských analytiků?
S tím, že Fed prováděl a nyní opět provádí kvantitativní uvolňování a americké společnosti pak masivní zpětné akciové odkupy financované dluhem, byl index S&P 500 v posledním období jednoduše nejlepším aktivem, které mohli investoři vlastnit.
Tento závěr je dán také tím, že složení indexu S&P 500 je určeno tržní kapitalizací jednotlivých společností. Jeho výkonnost tedy není jednoduše stanovena prostým průměrem výkonností všech akcií v indexu obsažených.
Nejlepší výkonnosti přitom dosahovali největší technologické společnosti – Apple, Amazon, Facebook, Microsoft a Google. Výkonnost indexu byla tudíž výkonností těchto obřích společností masivně ovlivněna.
GRAF: Srovnání výkonnosti akcií na světových burzách s výkonností indexu S&P 500
Graf srovnává výkonnost 16 tisíc akcií obchodovaných na světových burzách v ročním a dvouletém horizontu a tyto výkonnosti porovnávali s výkonností amerického akciového indexu S&P 500, od roku 1995 do současnosti.
Zdroj: Société Générale
Index z „uzdy utržený“
Domnívám se, že se index S&P 500 dostal na neudržitelně vysokou úroveň. Především valuace největších společností uvedených výše jsou značně přehnané.
VÍCE K TÉMATU:
Jak vydělávají Microsoft, Apple, Alphabet, Facebook a Amazon?
Pohled pod pokličku indexu S&P 500: pár technologických obrů zastiňuje stovky pěšáků
Myslím si, že dříve či později se musí dostavit efekt navracení se k průměru (mean-reversion). To znamená, že akcie, resp. indexy s nejlepší výkonností v uplynulém období budou v následujícím období naopak zaostávat.
Nejlepším investičním rozhodnutím v uplynulých letech tedy pravděpodobně bylo nakoupit jednoduše burzovně obchodovaný fond (ETF) na index S&P 500.
Toto období je již nicméně podle mého názoru pomalu za námi. Blíží se období, kdy aktivně spravované fondy opět vystoupí ze svého stínu a budou alespoň po nějakou dobu předvádět lepší výkonnost než pasivní strategie.