Mohlo by vás také zajímat
České zdravotnictví není připraveno na další krize ani na stárnutí populace, ukazuje analýza
Pavlína Zítková 13. září 2024Český zdravotnický systém je na 10. místě zemí nejhůře připravených na stárnutí populace, možné další epidemie, nárůst chronických chorob a…
Svět čeká velká zdravotní krize, když lidé přestanou kvůli lékům proti obezitě cvičit
Peter Garnry 5. prosince 2023Společnost Saxo, specialista na online obchodování a investice, vydává každoroční Šokující předpovědi pro rok 2024. Ty se zaměřují na řadu…
Byznys s krevními testy roste i poté, co odezněla potřeba covidových testů
Libor Akrman 10. října 2023Globálně se na trhu s krevními testy protočí 60 miliard dolarů, odhady do budoucna navíc věští další prudký růst. Své…
- Článek
Když se srazí technologie s úředníkem aneb blockchain ve veřejné správě
SERIÁL BLOCKCHAIN, 6. díl: Do veřejné správy se nové technologie dostávají jen velmi pomalu. Nicméně i ony zde mají své využití. A tak si na pár příkladech můžeme ukázat, jak by mohla blockchain využít i veřejná správa.
V aktuálním díle našeho blockchain seriálu si popíšeme využití technologie blockchain ve veřejné správě.
Výhody technologie si ukážeme na příkladech zdravotnictví, evidence nemovitostí a voleb.
Blockchain ve zdravotnictví
Devízou každého dobře fungujícího státu je zdravotnictví, které poskytuje pacientům služby na té nejvyšší úrovni.
Vlastnosti technologie blockchain, jako jsou bezpečnost, zpětná dohledatelnost a neměnnost uložených dat, dokážou k dosažení tohoto cíle významně přispět. Zejména jejich využitím při uchovávání zdravotních záznamů a při sledování využití farmaceutických prostředků.
SERIÁL BLOCKCHAIN |
Partnerem seriálu o blockchainu je sdružení 1. DÍL: Krok za krokem: Vše o blockchainu, na co jste se možná báli zeptat 2. DÍL: Smart kontrakty a blockchain v oblasti pojištění 3. DÍL: Technologie blockchain a kouzla s ní v oblasti logistiky 4. DÍL: Revoluce kryptosvěta a co přijde v budoucnu po ní 5. DÍL: Blockchain pro dobro lidstva: buď musí přinést peníze nebo lepší život |
Žijeme v době, kdy věci a procesy kolem nás jsou předmětem neustálé digitalizace. To se
týká i vedení a uchovávání zdravotních záznamů.
Je ale nutné uvědomit si, že v případě zdravotních záznamů se jedná o jednu z nejcitlivějších kategorií osobních údajů. Je tedy zcela zásadní mít údaje uložené tak, aby nehrozil jejich únik nebo ztráta.
Zároveň je však žádoucí, aby tyto informace byly v případě potřeby lehce přístupné doktorům, lékárníkům a dalším specialistům pro správné stanovení diagnózy nebo léčebného postupu.
Rozhoduje pacient
Blockchain a distribuované databáze nabízejí řešení. Na jedné straně pacientům dávají kontrolu nad jejich zdravotními údaji.
A na straně druhé zajišťují propojenost databází, jež jsou v dnešní době často vedené centralizovaně jen na úrovni jednotlivých doktorů nebo nemocnic.
V případě využití blockchainu bude o tom, kdo zdravotní údaje uvidí, rozhodovat sám pacient. Ošetřující lékař pak získá jednoduchý přístup k jeho údajům a uvidí celou historii pacientových záznamů, což podstatně zjednoduší jeho práci.
Ztráta zdravotní karty bude rovněž minulostí, jelikož data zůstanou v databázi navždy uložena. V případě souhlasu pacienta pak budou jeho data sloužit i dalším účelům, například jako podklad pro klinické studie založené na anonymizovaných datech pacientů.
Výše popsané není otázkou vzdálené budoucnosti. Evidence zdravotních záznamů pomocí blockchainu funguje v Estonsku a její varianty se připravují ve Švédsku a Velké Británii.
Sledování farmaceutických produktů a elektronické předpisy
Tato oblast využití blockchainu úzce souvisí s jeho fungováním v rámci řízení dodavatelského řetězce, o kterém jsme již mluvili v článku o logistice.
Farmaceutické předpisy dnes jednotlivým účastníkům zásobovacího řetězce léčiv ukládají povinnost vést evidenci o tom, komu, kam a v jakém množství se léčiva dodávají.
Přísné sledování má zabránit tomu, aby pacienti dostávali padělky (podle studií mají padělaná léčiva na svědomí celosvětově přibližně 800 000 úmrtí ročně a jen v USA ztráty v hodnotě přibližně 200 miliard dolarů), resp. tomu, aby léky sloužily k léčení, a nikoli jiným nežádoucím účelům, jako je třeba výroba drog.
Blockhain dokáže popsané procesy zefektivnit. Každá transakce v životním cyklu léku bude
zaznamenaná a dohledatelná pro budoucí účely.
Pro všechny účastníky sítě bude možné najít kdo, kde a kdy léky vyrobil, jestli počet prodaných léků distributorem sedí s počtem léků, které lékárna skutečně obdržela, a kolik léků bylo finálně vydáno pacientům, resp. to, co se stalo se zbytkem.
Blockchain a katastr nemovitostí
Vzhledem k tomu, že vlastnictví nemovitostí se historicky nikdy nedalo dost dobře prokázat držbou (tak jak je tomu u věcí movitých), vznikla historická potřeba tento majetek evidovat a předcházet případným sporům.
Řešení této otázky je už od dob minulých stejné. Zvolili jsme si centrální autoritu (rozuměj katastr nemovitostí), které důvěřujeme, a ta tuto evidenci za nás vede.
V případě, že chceme vlastnictví převést, je spolupráce katastru nezbytná. Tato asistence samozřejmě není zdarma, katastr za svoje služby vybírá poplatky a proces je náročný i časově (u převodu nemovitosti je potřeba počítat minimálně s jedním měsícem).
Blockchain a distribuované databáze dokážou proces evidence nemovitostí zrychlit,
zefektivnit a zvýšit její bezpečnost. Nová technologie umožňuje, aby zápisy a změny údajů
týkajících se nemovitostí prováděli samotní vlastníci nemovitostí bez účasti centrální
autority.
Transakce by tím pádem mohly probíhat na peer-to-peer úrovni. Kromě toho si lze představit, že právo na zápis údajů týkajících se nemovitostí by měly i třetí strany.
Banky by například se souhlasem vlastníka nemovitosti mohly zapsat zástavní právo k nemovitosti a výrazně zrychlit proces vyřizování hypotéky, jež v dnešní době zabere několik týdnů.
Výhody tohoto systému už pochopili v Gruzii i Švédsku, kde je proces evidence a převádění nemovitostí za využití blockchainu ve fázi implementace.
Blockchain a volby
Nakonec se v dnešním dílu budeme věnovat potenciálu blockchainu v rámci voleb. Tzv. e-voting, tedy elektronizace voleb, zatím není ve světě velmi rozšířená.
Primárním důvodem je nedůvěra vlád k dostupným technologiím. Není se čemu divit, volby jsou v demokracii zásadním rozhodovacím mechanismem a mají dalekosáhlé účinky na běžný život občanů.
Pro jakékoliv technické nedostatky proto neexistuje prostor. Jedním z argumentů oponentů elektronizace je i nebezpečí kyberútoků a související manipulace výsledků.
Jak již víme z našeho prvního článku, jedním z charakteristických znaků blockchain
technologie a distribuovaných databází je jejich vyšší bezpečnost oproti databázím
centralizovaným.
Kybernetický útok cílící na ovlivnění výsledku by se výrazně prodražil a jeho potenciální úspěšnost dramaticky snížila. Vyšší bezpečnost ale není jedinou devízou.
Obecně lze v dnešní době sledovat nežádoucí trend snižování volební účasti, který mimo jiné vytváří i téměř neexistující možnost volit dálkově. E-voting zprostředkuje účast ve volbách bez ohledu na to, kde se volič momentálně nachází.
Lze tedy předpokládat, že zavedením elektronických voleb by došlo alespoň k částečnému zpomalení výše zmíněného negativního trendu, a tedy ke zkvalitnění demokratického procesu. K úspěšným testům v této oblasti došlo například v rámci primárních voleb v americkém státě Západní Virginia a ve švýcarském městě Zug u konzultativního referenda.
VÍCE K TÉMATU:
Kryptoměny v politice? Většina Američanů se bojí, že politici finanční dary zneužijí
Hlavní výhody blockchainu v rámci veřejné správy
- V oblasti zdravotních záznamů bude největším přínosem zvýšení důležitosti
pacienta v celém procesu vedení evidence. Zabezpečení dat se dostane na vyšší úroveň, zároveň však nedojde k snížení jejich dostupnosti pro ty, kteří je budou v budoucnu potřebovat.
Jednoduchý přístup doktorů k evidenci ve svém důsledku výrazně přispěje ke
zkvalitnění zdravotní péče. V neposlední řadě se sníží administrativní náklady
provozu databází a vzhledem k zvýšené bezpečnosti i operativní náklady spojené
s případným únikem dat. - V oblasti sledování farmaceutik a elektronizace předpisů dokáže blockchain
zásadním způsobem zajistit prevenci padělání originálních léčiv a rovněž jejich
zneužití pro jiné než léčebné účely. - V rámci evidence a převodu nemovitostí dokáže blockchain díky svým vlastnostem nabídnout úsporu času i peněz.
- U voleb je největší výhodou zajištění zvýšené kybernetické bezpečnosti, což by mělo elektronizaci voleb výrazným způsobem zjednodušit.
V dalším díle našeho seriálu se podíváme na využití blockchainové technologie pro tokenizaci.
PARTNEREM SERIÁLU O BLOCKCHAINU JE SDRUŽENÍ |