Mohlo by vás také zajímat
Wall Street je vůči kryptoměnám opatrná, jak naznačuje dilema spotových fondů ETF
Dmytro Spilka 9. září 2024Kryptoměny jsou stále relativně novým a vyvíjejícím se trhem. Spuštění ETF Ethereum bylo označeno za významný milník pro svět kryptoměn.…
Průzkum: Voliče ODS potkáte na golfu, příznivce SOCDEM u piva a voliče ANO u televize
Libor Akrman 5. září 2024Jak moc jsou volební preference provázané se životními styly voličů? Na tuto otázku odpovídá agentura STEM/MARK ve spolupráci se společností…
Přistávací manévr americké ekonomiky je zatím v nedohlednu
Jan Bureš 29. července 2024Blíží se další měnové zasedání americké centrální banky Fedu. S velkou pravděpodobností ještě sazby nezmění, ale analytik Jan Bureš očekává,…
- Článek
Kryptoměny v politice? Většina Američanů se bojí, že politici finanční dary zneužijí
Průzkum společnosti Clovr zjišťoval u amerických voličů, zda mají mít finanční dary pro politiky v kryptoměnách stejná pravidla jako ty dolarové. I když 60 procent z nich s touto variantou souhlasí, zároveň si 64 procent dotázaných myslí, že virtuální peníze politici a strany zneužijí. První krůčky do financování politiky v USA už však kryptoměny udělaly.
Financování politických kampaní je kontroverzním tématem v mnoha zemích na celém světě. Asi nejdelší tradici má ve Spojených státech amerických, kde už v roce 1828 vyvolala kampaň pozdějšího prezidenta Andrewa Jacksona vlnu kritiky kvůli svému pomlouvačnému charakteru a populismu. Nyní se ve Spojených státech diskutuje o tom, zda by nemělo být dovoleno financovat kampaň také prostřednictvím kryptoměn, respektive digitálních měn.
Americká legislativa na federální i státní úrovni reguluje, jak může být taková
kampaň financována. V roce 2014 Federální volební komise stanovila limit pro nejrozšířenější kryptoměnu bitcoin.
Výše finančního daru pro kandidáty do federálních úřadů (prezident, senátoři, kongresmani) nesmí překročit ekvivalent hodnoty 100 dolarů (2 276 korun). V době tohoto rozhodnutí stál jeden bitcoin 440 dolarů, na konci roku 2017 se dostal až k hranici 20 tisíc dolarů (455 tisíc korun).
Od té doby oslabuje. V polovině listopadu 2018 se obchodoval okolo 5 500 dolarů (125 tisíc korun).
GRAF: Vývoj kurzu bitcoinu vůči dolaru
Za posledních pět let
Zdroj: TradingView.com
Společnost Clovr, která propaguje využívání technologie blockchain v herním průmyslu, zveřejnila průzkum, v němž se zeptala Američanů na využití kryptoměn pro finance politiků.
Víra v kryptoměny
Z odpovědí 1 023 registrovaných voličů na otázky, týkající se financování politických kampaní prostřednictvím kryptoměn a jejich možného vlivu na volební proces, vyplynulo, že veřejnost začíná kryptoměnám stále více věřit. Nadpoloviční většina respondentů odpověděla, že jsou dostatečně bezpečné pro politické financování.
Jsou kryptoměny dostatečně bezpečné k využití v politice? |
Zdroj: Clovr.com |
Ne všichni respondenti byli „dobře obeznámeni s fungováním kryptoměn“. Nicméně z nich dokonce 73 procent souhlasilo s názorem, že jsou dostatečně bezpečné k využití pro politické účely.
Rovnoprávnost pro kryptoměny
Tři pětiny (60 procent) respondentů se domnívají, že kryptoměny by měly mít při financování politiků a politických stran stejné podmínky a pravidla při volbách do federálních institucí jako dolary. S tímto názorem pak naopak nesouhlasilo 21 procent dotázaných.
Společnost Clovr také zkoumala názor dostatečné bezpečnosti kryptoměn, aby byly používány k financování politiky, z pohledu stranické příslušnosti.
Nejliberálnější v tomto ohledu jsou voliči republikánů, 63 procent z nich si myslí, že kryptoměny jsou bezpečné natolik, aby byly zrovnoprávněny s ostatními finančními dary. U demokratů to je o 11 procentních bodů méně.
GRAF: Jsou kryptoměny dostatečně bezpečné, aby se používaly v politice?
Odpovědi respondentů dle stranické příslušnosti, v procentech
Zdroj: Clovr.com
Zneužití? Ale jistě
Zároveň si většina oslovených myslí, že dary ve virtuálních měnách mohou politici zneužít. Tento názor zastávalo dokonce 64 procent dotázaných. Naopak že takový druh finanční podpory kandidáti do veřejných funkcí ilegálně nepoužijí, si myslí jen 10 procent.
GRAF: Využili by politici volnějších pravidel u financování kryptoměnami pro nelegální účely?
Odpovědi respondentů dle stranické příslušnosti, v procentech
Zdroj: Clovr.com
Většina Američanů se také obává toho, že zrovnoprávnění kryptoměn s americkým dolarem by zvýšilo pravděpodobnost ovlivnění voleb ze zahraničí. To si myslí tři pětiny respondentů. Mezi voliči demokratů to je 66 procent lidí, mezi příznivci republikánů 58 procent.
Stejné jako hotovost
Odborník na počítačovou bezpečnost a kryptoměny Scott Dueweke přitom tvrdí, že technologie blockchain a kryptoměny nejsou samy o sobě horší nebo lepší než používání hotovosti či použití platebních karet při finančních transakcích.
Mají pouze stigma, že kvůli své decentralizované povaze jsou využívány také teroristy a mafií k nelegálním převodům peněz.
VÍCE K TÉMATU:
Revoluce kryptosvěta a co přijde v budoucnu po ní
Spekulativní cirkus na trhu kryptoměn. Proč virtuální měny nemají budoucnost?
Zařadily se kryptoměny mezi tradiční prostředky finančního světa?
Některé státy jsou v přístupu ke kryptoměnám liberální. Například stát Tennessee už dary v kryptoměnách k financování politických kampaní na státní úrovni zrovnoprávnil. V dalších státech, jako třeba v Oregonu nebo Virginii, se o tom diskutuje.
„Kryptoměny jsou zde a Oregon se musí této skutečnosti přizpůsobit,“ prohlásil zástupce guvernéra Oregonu Dennis Richardson v červnu tohoto roku. „Povolit využívat kryptoměny ve volebním procesu je dalším ze způsobů, jak zvýšit účast ve volbách,“ dodal.
První cestička už je prošlapána
Stejně jako si kryptoměny hledají svoje místo na slunci mezi lidmi, je pravděpodobné, že se uchytí i v politice. „Kryptoměny budou hrát stále větší úlohu také ve financování politiky,“ míní firma Clovr.
Záleží jen, zda si dokážou vybudovat důvěru u voličů a politici naopak nebudou selhávat v případě jejich nelegálního zneužití.