Mohlo by vás také zajímat
Trapas pro Británii? Ukrajina ve válce postavila více větrných turbín než Anglie
František Novák 8. června 2023V Británii, které bývalý premiér Boris Johnson sliboval, že z ní udělá lídra ve větrné energii, byly loni postaveny na…
Británie bez EU čelí propadu do bezvýznamnosti. Země se nereformuje, obyvatelé chudnou
František Novák 15. května 2023Kdysi mocné impérium se ekonomicky i sociálně stále více propadá do světové bezvýznamnosti. Británii ohrožuje bytová krize, chudnutí obyvatelstva, na…
VW odkládá rozhodnutí o gigafactory, státní dluh Česka rekordně stoupá a Musk už je zase nejbohatší aneb souhrn ekonomických událostí 9. týdne 2023
Libor Akrman 3. března 2023Český státní dluh na rekordu; koruna posiluje a pomalu míří k 23 Kč/euro; Česká spořitelna výrazně v zisku; VW odkládá…
- KOMENTÁŘ
Johnsonův volební triumf rozhodl nejen o budoucnosti brexitu
Akcie zažívají příjemné časy. Geopolitická nejistota, která je sužovala po většinu tohoto roku, v jeho závěru pomalu vyklidila pole. USA a Čína se podle posledních zpráv mílovými kroky blíží první fázi obchodní dohody a včerejší volby v Británii mají jasného vítěze - a tím pádem i jasně narýsovanou brexitovou trajektorii pro nejbližší měsíce, píší ekonomové Jan Bureš z Patria Finance a Petr Dufek z ČSOB.

Johnsonův volební slib dokončit brexit se vyplatil. Konzervativní strana získala v předčasných volbách nejsilnější většinu od dob Margaret Thatcherové. Foto: Reuters
Británie už má v otázce brexitu jasno. Boris Johnson zaznamenal výrazné vítězství a bude mít v novém Parlamentu většinu s převahou 74 křesel. To mu umožní pravděpodobně ještě před Vánoci schválit jeho dohodu o vystoupení z EU v Parlamentu a poslat ji následně do Bruselu, kde by ji měli schválit europoslanci. Nic by tedy nemělo stát v cestě tomu, aby Británie 31. ledna 2020 opustila EU.
Šibeniční termíny v předvánočním čase
Tím ovšem zdaleka není vše hotovo. Odchodem z EU pouze startuje další přechodné období. V tom v zásadě bude většina věcí fungovat tak, jako by Británie byla členskou zemí EU, a mělo by se současně dohodnout prakticky vše důležité ohledně budoucích vztahů – od obchodních vztahů přes bezpečnost, obranu, ochranu dat, vědeckou spolupráci až po rybolov.
A nebude na to úplně dost času. Podle „rozvodové smlouvy“, kterou v nejbližších týdnech pravděpodobně schválí britští poslanci, má být vše dohodnuto do konce roku 2020. Už nyní proto hovoří diplomaté na obou stranách o tom, že se jedná o šibeniční termín.
A i proto se domníváme, že další prostor pro zisky libry je v tuto chvíli spíše omezený. Za librou také nestojí nijak silné domácí fundamenty – Británie se stále pere s poměrně vysokou vnější nerovnováhu (deficit běžného účtu přesahuje 3,5 procenta HDP) a přetrvávající nejistota spojená s vyjednáváním v příštím roce pravděpodobně bude britskou ekonomiku držet na uzdě a neumožní britské centrální bance v nejbližší době pomoci libře zvyšováním úrokových sazeb…
Krom Brexitu a obchodních válek včera investoři sledovali i první vystoupení Christine Lagardové po zasedání Evropské centrální banky. Měnová autorita na letošním posledním zasedání nic klíčového nezměnila. Sazby a program nákupu dluhopisů (APP) běží dál tak, jak jej Christine Lagardové připravil její předchůdce Mario Draghi.
Dál navíc platí, že ECB nechce zvyšovat sazby dřív než uvidí inflaci „robustně“ stoupat k cíli. To podle nové prognózy, která počítá se slabším růstem, ECB nepředpokládá ani v roce 2022, kdy by měla inflace vyšplhat „pouze“ k 1,6 rocenta. Hlavní zpráva tak zůstává stejná – nečekejte v bližší ani vzdálenější budoucnosti jakýkoliv obrat směrem k utaženější měnové politice.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Stavebnictví čeká revoluce: jak šetrněji vyrábět cement, který tvoří osm procent skleníkových plynů
Burzovní start podniku Saudi Aramco „přepisuje dějiny“
Britské volby a ECB mohou naposledy v tomto roce rozhýbat trhy

každý pátek ve vašem e-mailu.