Mohlo by vás také zajímat
Světový trh v roce 2025: Máme očekávat drastické změny v obchodu a clech USA?
Dmytro Spilka 15. ledna 2025V době, kdy se Donald Trump připravuje na svůj nástup do funkce, se množí spekulace o tom, jak jeho administrativa…
Čína na steroidech. Peking oznámil další obří dotace, aby nastartoval ekonomiku
František Novák 9. ledna 2025Čínští komunisté řeší, jak nastartovat ekonomiku. Ve hře jsou další obří dotace ve výši dvou bilionů dolarů. Analytici jsou ale…
Holubice Scholz versus jestřáb Merz: Němci se neshodnou, jak dále vést „válku“ proti Rusku
František Novák 3. ledna 2025Hlavním tématem únorových předčasných voleb v Německu se stala válka na Ukrajině a budoucí postoj k Rusku.
Němečtí pravicoví populisté z AfD zneužívají protesty farmářů pro svoje cíle
Nespokojenost s krácením dotací pro zemědělce v Německu vedla k blokádě dálnic a silnic po celé zemi. Pro své politické cíle chtějí nespokojenost s vládou využít hlavně politici z krajně pravicové AfD.
Německem, největší ekonomikou Evropy, hýbe vlna protestů. Celou zemi zablokovali nejprve zemědělci s desítkami tisíc traktorů, přidali se i řidiči kamionů. A další ranou pro dopravní logistiku je stávka strojvůdců.
Všem jde samozřejmě o peníze. Farmáři nechtějí přijít o dotace na zelenou naftu, speditérům se nelíbí vyšší mýtné na dálnicích, strojvůdci chtějí pracovat méně za více peněz.
Vše odstartovalo loňské rozhodnutí německého Ústavního soudu, který tvrdí, že koaliční kabinet nevýrazného Olafa Scholze nemůže použít desítky miliard eur na podporu zelené politiky. Jde totiž o peníze z fondu, který byl určen na boj s následky koronaviru.
A další zadlužování takzvaná dluhová brzda neumožňuje. Proto vláda v Berlíně musí od tohoto roku zásadně škrtat, zrušila už například dotace na nákup elektromobilů.
Farmáři ve službách AfD
Nespokojenosti německých sedláků tak využívá i opozice. Zejména se upozorňuje na populistickou Alternativu pro Německo (AfD), jež je ve volebních průzkumech už druhou nejsilnější stranou v Německu. Obrázky naštvaných farmářů, kteří blokují nájezdy na dálnice, také často ovládají vlajky a nálepky AfD.
Samotná strana tyto příspěvky šíří na sociálních sítích. Chce ještě více zvýraznit „neschopnost“ současné vlády složené ze sociálních demokratů, zelených a liberálů. „Pravicově extremističtí mediální tvůrci svádí nyní strategickou bitvu,“ řekl dokonce pro veřejnoprávní televizi pro Deutsche Welle komunikační konzultant Johannes Hillje.
Celospolečenský svár a nespokojenost AfD přes platformy Facebook, TikTok nebo síť X dále rozdmýchává. Cílem je z nastalé situace vytěžit co nejvíce politických bodů, dodal pro deník Frankfurter Rundschau.
Mezi nejhlasitější kritiky vlády v souvislosti s obřími blokádami silnic patří i Martin Sellner, který šéfuje krajně pravicové platformě Identitäre Bewegung, a vyzývá k válce proti islámu a imigraci v Německu, připomínají odborníci na pravicový extremismus.
Co je identitární hnutí? |
Identitární hnutí je soubor krajně pravicových politických směrů, jejichž proklamovaným cílem je ochrana regionální, národní či civilizační identity většinové společnosti, tedy pravicová podoba identitární politiky, jež dříve bývala spíše levicově orientovaná. Jde spíše o soubor idejí manifestovaný v různých konkrétních hnutích než o jedno jednolité sociální či politické hnutí s jednotným programem. Německá tajná služba v roce 2019 po tříletém monitorování označila krajně pravicové Identitární hnutí za extremistickou organizaci. Zdroj: Wikipedia |
Zesílit nespokojenost ve společnosti
Sellner protest farmářů vysvětluje na síti X s názvem Výzkumná platforma identitárního hnutí. Sám příznivce AfD a krajní pravice nabádá, aby se zatím protestů nezúčastňovali příliš viditelně, ale aby zesilovali mobilizační potenciál ve společnosti.
Samotná strana AfD podpořila německé farmáře s tím, že nemají být rušeny dotace na zvýhodněnou zemědělskou naftu.
Demonstrace ale využil i vlivný vůdce strany v Durynsku Björn Höcke, který vyzval své fanoušky na sociálních sítích, ať se „sejdou v ulicích“. Německá kontrarozvědka jej přitom považuje za pravicového extremistu, kterého od roku 2020 sleduje.
Také německý týdeník Die Zeit vypátral, že za řadou lokálních protestů farmářů stojí politici nebo příznivci AfD, kteří sedláky mobilizují k jejich dosud největším protestům v novodobé německé historii.
Preference rostou
Strana dlouhodobě využívá nespokojenost řady Němců s vládnoucí garniturou, aby posílila svůj politický vliv. Stejně se vymezovala vůči restrikcím během pandemie covidu-19. Tato strategie se dlouhodobě vyplácí.
Straně, která dlouhodobě protestuje proti islámu a nekontrolované migraci do Evropy, stoupají preference. V tomto roce to zatím vypadá, že by AfD mohla vyhrát troje zemské volby ve východoněmeckých zemích. V září se konají volby do místních parlamentů v Sasku, Durynsku a Braniborsku.
Sociolog a odborník na německý extremismus Matthias Quent varoval, že Svaz německých zemědělců už dávno ztratil kontrolu nad tím, jak jsou jejich požadavky a demonstrace „vyprávěny“ na sociálních sítích. Často se tam zmiňuje to, že nejde jen o dotace na naftu, ale o „národní povstání“ proti vládě. Farmáři by se podle něj měli jasně distancovat od pravicových extremistů ve vlastních řadách.
Proč farmáři protestují?
Svaz zemědělců tvrdí, že jim za poslední roky natolik stouply náklady na vstupy, tedy ceny energií, pohonných hmot, hnojiv a krmiva, že nemohou akceptovat současné vládní škrty v rámci podpory zemědělského sektoru.
Vládní strany Zelení a FDP v této souvislosti uznávají, že je třeba dotační politiku pro zemědělce změnit. Bývalá zelená ministryně zemědělství Renate Künastová prohlásila, že zemědělský sektor je v krizi už dlouhá léta. Protože je zásadní pro ochranu klimatu i životního prostředí, je třeba dotační politiku reformovat. „Celkový objem dotací se musí snižovat a podpora musí jít zejména biozemědělcům,“ dodala.
VÍCE K TÉMATU:
Strašák nového německého nacismu v podobě AfD? Zavedení politici uvažují o zákazu
Německo potřebuje migranty na práci. Část z nich se ale obává nového německého rasismu
Nejen pod nosem Izraele. Hamás si udělal evropskou pobočku z Německa. Získával zde peníze i vliv
To ale právě většina farmářů nechce. Poslanci CDU a CSU naopak hájí kompenzační platby pro všechny sedláky s tím, že jsou zásadními dodavateli kvalitních a laciných potravin z Německa. Zrušení plateb by podle nich vedlo k zániku mnoha malých a středních farem.
Šéf svazu zemědělců Joachim Rukwied po prvním dni protestů prohlásil, že bylo zapojeno na sto tisíc traktorů po celé zemi. Němečtí sedláci tím vyslali jasný signál vládě, aby zrušila své plány na zvýšení daňové zátěže pro zemědělský sektor. Podle něj protesty podporuje i většina německé populace.