Trhy čeká další týden, kdy na prvním místě budou sledovat brexit. Theresa Mayová má dnes poslední možnost odložit hlasování o brexitu v parlamentu, kde má prozatím zcela nedostatečnou podporu.
To by se ale pak musela ve čtvrtek znovu vydat do Bruselu a ponižujícím způsobem žádat o opětovné jednání o jednou dohodnuté smlouvě. Navíc ve chvíli, kdy se s ní evropští lídři unissimo odmítli o jakýchkoliv nových podmínkách bavit.
Pokud se rozhodne před poslance předstoupit, je na druhou stranu vysoce pravděpodobné, že neuspěje a nakormidluje Británii směrem k divokému brexitu bez dohody. Ten ale nemusí být nevyhnutelný.
Ve hře je i nebrexit
Evropský soudní dvůr totiž dnes rozhodl, že Británie může jednostranným rozhodnutím stáhnout svůj záměr odejít z EU. Tím by tak došlo k ukončení procesu vystoupení podle článku 50.
Britové tak mohou ještě sami celý brexit zastavit. Vyžadovalo by to ovšem, aby se parlament postavil proti referendu a nařídil britské vládě brexit ukončit.
To by právně neměl být problém (referendum není v Británii právně závazné), ale bez nového referenda by šel nový parlament pravděpodobně „hlavou proti zdi“. Navíc by jeho rozhodnutí mohlo nastartovat novou politickou krizi.
VÍCE K TÉMATU:
Potřebuje Mayová na brexit víc času, nebo jen oddaluje nevyhnutelné?
Jak dopadne tvrdý brexit na Velkou Británii? Třeba dražší sýr až o 70 procent
Mlha nad Temží zahaluje i brexit. Tohle je pět scénářů možného vývoje vyjednávání
Čeká Brity referendum 2.0?
I proto by v takovou chvíli možná přišlo na řadu druhé referendum, které Mayová odmítá, ale které někteří její loajální ministři již potichu plánují.
Nová verze referenda by počítala s trochu složitějšími variantami rozhodování: pokud voliči řeknou, že chtějí vystoupit, měli by říci, zda raději podle stávající dohody, nebo bez dohody (do režimu WTO).
Je však otázka, zda na pořádání nového referenda vůbec bude dost času. A také zda po eventuálním neúspěšném hlasování Mayová definitivně neztratí podporu uvnitř vlastní strany.
V takovém případě by trhy začaly víc a víc sázet na divoký brexit, který by skrze dopad na obchod a investice mohl v příštím roce negativně zasáhnout jak Británii, tak EU.
Tenhle brexit je naprostá kapitulace Británie. Velká Británie má v podstatě úplně stejné závazky vůči EU jak měla. Co nemá jsou hlasovací práva a nemůže ani jednostranně odejít. Tato smlouva je sen Evropské unie: Británie zůstane ve všem, bude všechno dál platit, ale nebude mít žádné slovo.
http://www.epshark.cz/clanek/1313/vzbourenci-albionu-prohrali