Mohlo by vás také zajímat
Čína na steroidech. Peking oznámil další obří dotace, aby nastartoval ekonomiku
František Novák 9. ledna 2025Čínští komunisté řeší, jak nastartovat ekonomiku. Ve hře jsou další obří dotace ve výši dvou bilionů dolarů. Analytici jsou ale…
Trh s americkými vládními dluhopisy zažil dokonalou bouři. Proč zrovna nyní?
Jan Čermák 8. ledna 2025Silná data z ekonomiky USA vyvolala otázky ohledně možnosti snížení úrokových sazeb Fedu později během roku, než se dosud předpokládalo.…
Český průmysl bojuje s útlumem; Ukrajina utnula transit plynu z Ruska a Tesle klesl poprvé za 10 let odbyt aneb souhrn ekonomických událostí přelomu roku a 1. týdne 2025
Libor Akrman 5. ledna 2025Přehrada v Hermionech bude; ČNB na sazby před koncem roku nesáhla; česká ekonomika rostla více; čínský boom elektroaut se přesunuje…
- ČLÁNEK
Globální podnikání ohrožuje celá řada rizik. Dominují porouchané řetězce, válka na Ukrajině a inflace
Globální obchodní rizika se ve druhém kvartálu 2022 zhoršila. Dopady se projevují napříč celým podnikatelským spektrem – od živnostníků až po nadnárodní korporace. Podle zprávy Dun & Bradstreet mezi nejvýznamnější rizika aktuálně patří potíže v dodavatelských řetězcích, válka na Ukrajině a inflace. Vyhlídky firem na přeshraniční podnikání jsou stále náročné.
Potíže v dodavatelských řetězcích, geopolitika a inflace jsou na prahu léta hlavními riziky globálních trhů pro druhý kvartál 2022. Pojďme se na ně podívat blíže na základě zprávy Dun & Bradstreet Global Business Risk Report (GBRR) a skóre v ukazateli globálního obchodního dopadu (GBI – Global Business Impact).
Metodika Dun & Bradstreet pro určení GBI |
Zpráva Dun & Bradstreet Global Business Risk Report (GBRR) řadí největší aktuální hrozby pro podnikání na základě potenciálního dopadu každého rizikového scénáře na společnosti, přičemž každému riziku přiřazuje vlastní skóre. Skóre z deseti největších rizik se používá k výpočtu celkového skóre globálního obchodního dopadu (GBI – Global Business Impact). Deset největších rizik, která vstupují do hodnocení, je založeno na odborných znalostech týmu ekonomů D & B, kteří pokrývají 132 zemí, jež představují více než 99 % celosvětového HDP. Posuzují klíčová rizika vycházející z jejich regionu. Výsledné riziko analytici kalkulují na základě velikosti pravděpodobného dopadu události na globální prostředí a pravděpodobnosti, že k události skutečně dojde. |
Skóre GBI se ve druhém čtvrtletí 2022 zvýšilo na 315 bodů v důsledku výrazného zhoršení rizikového prostředí, což naznačuje, že vyhlídky pro přeshraniční podnikání zůstávají náročné.
Aktuální skóre je ve srovnání s prvním kvartálem vyšší o 19 bodů, ale je nižší než nedávné maximum 332, které bylo zaznamenáno ve druhém a třetím čtvrtletí roku 2020, a to v důsledku
začínající pandemie covidu-19.
Přestože je skóre GBI nižší než vrcholné hodnoty zaznamenané v roce 2020, je vyšší než dlouhodobý průměr 269,8. To znamená, že podniky působící v zahraničí se nadále potýkají s vysokou mírou nejistoty.
GRAF: Vývoj ukazatele GBI
Kvartální data od 4. kvartálu 2017 do 2. čtvrtletí 2022, v bodech
Zdroj: Dun & Bradstreet
Řetězce a válka na Ukrajině
Z deseti hlavních identifikovaných rizik je z globálního pohledu nejzávažnější narušení dodavatelských řetězců. Toto riziko se v průběhu čtvrtletí ještě zhoršilo, protože se naplnily dva úzce související rizikové scénáře – rusko-ukrajinský konflikt a čínská strategie nulové tolerance covidu-19.
Scénář rusko-ukrajinského konfliktu, který byl v minulosti zdůrazňován jako klíčové riziko, se naplňuje. To, co by mělo podniky od této chvíle znepokojovat, je riziko další eskalace. Ta by mohla mít různé podoby, z nichž každá s sebou nese vlastní soubor problémů pro podniky.
Globální inflace, na jejíž rizika Dun & Bradstreet upozorňoval před koncem roku 2022, se ve světě zakořenila. Klíčovou otázkou tak zůstává, zda se inflace obejde bez růstu úrokových sazeb.
Současně analytici mezi klíčová globální rizika zařadili stagflaci jako nepříznivý stav ekonomik, který se projevuje nulovým či záporným růstem HDP a současně vysokou inflací a nezaměstnaností.
Cybersecurity a pandemie
V předchozím čtvrtletí se na seznam deseti největších obav Dun & Bradstreet dostala kybernetická zranitelnost. Důvodem byla rychlá digitalizace a vyšší geopolitické napětí.
Kybernetický prostor odborníci vnímají jako účinný způsob získávání strategické výhody v probíhajícím geopolitickém soupeření. Toto riziko se zhoršilo, protože geopolitické soupeření mezi Ruskem, Čínou a Západem zesílilo.
Důležitým rizikovým tématem zůstává i nadále pandemie covidu-19, která vstupuje do třetího roku své existence. Úloha vakcín, nová a experimentální pravidla očkování a snaha některých zemí o nulový covid znamenají, že nedostatky na straně nabídky a rostoucí ceny budou nadále rozevírat nůžky mezi světovou populací.
Novější poznatky naznačují, že země i firmy se konečně umí vypořádat s prudce rostoucími případy. To nemusí zůstat pravdou, pokud se objeví nová, smrtelnější varianta, ale prozatím Dun & Bradstreet riziko tohoto scénáře snížil.
Rozpad EU se nekoná
Podobně riziko fragmentace, které sledujeme v rámci tématu politiky EU, prošlo v posledních několika měsících dvěma významnými zkouškami.
První z nich byla rychlá dohoda o kolektivní akci proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. A tou druhou francouzské prezidentské volby, v nichž centristické vedení zmařilo silnou výzvu krajní pravice a udrželo se u moci.
Neúspěch v obou těchto případech by byl významnou ranou pro jednotu EU. Nic nenasvědčuje tomu, že by další zkouška tento stav nezvrátila, ale prozatím vše nasvědčuje tomu, že toto riziko je mírnější než dříve.
Inflace s tvrdým přistáním?
Více než deset let po globální finanční krizi se centrální banky na vyspělých trzích potýkají s nedostatkem zdravého růstu cen. Pandemie tuto dynamiku narušila, přičemž spotřebitelské a výrobní ceny dosáhly několikaletých maxim.
Tyto cenové přírůstky nyní ještě podporuje konflikt v Evropě. Americký Fed začal zpřísňovat svoji politiku. Roste riziko, že pro Fed bude obtížné zajistit měkké přistání ekonomiky. Vzhledem k tomu, že reálné úrokové sazby zůstávají v záporných hodnotách, se totiž zvyšuje riziko drastičtějšího zásahu měnové politiky v budoucnu.
Zároveň byly spotřební koše zasaženy tam, kde to nejvíce bolí. Ceny potravin byly klíčovým spouštěčem arabského jara. Mohli jsme být svědky protestů v zemích, kde je společenská smlouva založena na zajištění určité míry blahobytu. Důsledkem bude politický útlum, sociální stabilita, nebo dokonce vyšší míra veřejného dluhu.
Rizika na motor
Trvalý růst cen zůstává společným motorem nejméně dvou rizik v našem seznamu deseti rizik:
- Stagflace
Vzhledem k tomu, že se americký Fed pustil do zpřísňování své politiky jako na zavolanou, je pravděpodobnost politické chyby vysoká. Zároveň je pravděpodobné, že v Evropě dojde k výrobnímu šoku. Státy a podniky na rozvíjejících se trzích zaznamenají náhlý nárůst nákladů na obsluhu dluhu, protože mezinárodní likvidita klesá a domácí sazby rostou, aby se udržela riziková prémie.
S nárůstem nesplácených závazků bude ohroženo rodící se oživení. Uprostřed ztráty pracovních míst a růstu cen mohou některé části světa zažít to, jak vypadá stagflace. - Politická polarizace
Kombinace inflace potravin a pohonných hmot spolu s výrazným nárůstem dlouhodobé nezaměstnanosti může vyvolat protivládní protesty, zejména v autoritářských zemích.
Pouliční protesty v Kazachstánu a na Srí Lance na začátku roku 2022 mohou být předzvěstí dalších takových nepokojů. Podniky by se měly připravit na další podobná narušení hospodářské činnosti. Takové protesty by byly ještě rušivější, pokud by zasáhly hospodářsky významná městská centra.
Vysoké ceny, které sžírají příjmy lidí, by navíc mohly z úřadujících politiků, které na rozvíjejících se trzích čekají volby, udělat populisty, což by zhoršilo veřejný dluh a zvýšilo politická rizika pro podniky.
Co to znamená pro podniky?
Skóre GBI pro druhé čtvrtletí roku 2022 ukazuje, že rizika, kterým podniky čelí, zůstávají zvýšená (přitom skóre oproti prvnímu čtvrtletí roku 2022 výrazně vzrostlo).
Všechna rizika – s výjimkou dvou – obnovené vlny covidu-19 a politiky EU – se buď zhoršila, nebo zůstala na stejné úrovni, přičemž na obzoru se objevují některá nová rizika.
Geopolitické konflikty a pokusy zvládnout přelévání pandemie a otřesy v dodavatelském řetězci a zároveň zmírnit dopad na podnikatelskou činnost, státní finance a společenské napětí zvýšily rizika, což ilustruje, jak mohou neočekávané události náhle zhoršit rizikové prostředí pro podniky působící v zahraničí.
Výsledek za 2. čtvrtletí roku 2022 zdůrazňuje, že osoby s rozhodovací pravomocí v oblasti podnikání musí mít připraveny pohotovostní plány pro případ náhlého narušení zdánlivě bezpečných dodavatelských řetězců a zvýšit povědomí o geopolitickém vývoji. Kromě toho geografické rozložení a různorodost dopadů podtrhují význam širokého přístupu ke zmírňování těchto rizik.