Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně.
Nemocným článkem Evropy je stále Itálie, která sice zrychlila tempo růstu, ale rychlé tempo v případě Itálie znamená maximálně 1,5 procenta.
GRAF: Vývoj italského HDP
Meziroční čtvrtletní srovnání za posledních deset let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Jiné regiony bohatnou o poznání rychleji. To před pár dny připomněl Mezinárodní měnový fond (MMF) – podle nových čísel Španělé v roce 2017 poprvé od vstupu do Unie zaznamenali vyšší výkon než Itálie.
Přesněji řečeno v roce 2017 HDP na obyvatele v paritě kupní síly (očištěno o cenové rozdíly) ve Španělsku byl poprvé od vstupu do EU vyšší než v Itálii.
GRAF: Srovnání HDP na obyvatele v paritě kupní síly Itálie vs. Španělsko
Od vstupu obou zemí do EU, v USD
Zdroj: Tradingeconomics.com
I když se španělské ekonomice v posledních pěti letech daří a patří k nejrychleji rostoucím místům Unie, čísla stále spíš než úspěch Iberského poloostrova odráží trápení toho Apeninského.
VÍCE K TÉMATU:
Česká ekonomika je na vrcholu. Nečeká nás pád z výšin?
Česko v rukou Andreje Babiše: 130 dní vlády bez důvěry a žádné vyhlídky na zlepšení
Itálie budoucnost eurozóny neohrozila, zatím
Oproti roku 2008 mají Španělé stále HDP jen o necelá dvě procenta vyšší. Italové sice bezprostředně po pádu Lehman Brothers nezažili tak hluboké propady hospodářství, kvůli setrvale slabému růstu si ale o ekonomických výkonech z roku 2008 zatím mohou nechat jenom zdát.
Španělé mají bezesporu výhodu mladší populace, současně ale ukazují schopnost lépe investovat z veřejných peněz, tamní bankovní systém prošel o poznání rychleji očistnou kúrou a podnikový sektor si vede lépe v inovacích a zavádění nových technologií.
Slabost Itálie jen tak neskončí
UŽ JSTE SI OBJEDNALI?
|
|
Co čekat dál? Mezinárodní měnový fond ani trhy nevěří v nejbližších letech v pozitivní obrat.
Pokud růst Itálie zůstane slabý, bude to jenom víc a víc odhalovat jiná bolavá místa italské ekonomiky, zejména vysoké veřejné zadlužení a nedočištěné bilance italských bank.
V takovém případě by podle MMF mělo Itálii v ekonomickém výkonu předběhnout i Česko.
Není to ale asi vítězství, nad kterým by se mělo otvírat šampaňské. Pro celou ekonomiku EU včetně Česka by bylo dobré, kdyby se italské hospodářství postavilo na nohy.
Není divu, další země, která doplatila na zavedení Eura, doufám, že po porážce CSSD ve volbách a oslabení podobných Eurohujerů u nás to proklaté Euro nikdy nezavedem, to by byl poslední hřebík do rakve ČR.
Vy děláte jako by euro mohlo za jejich problémy, jako by to byli nějaké oběti této měny, ale v širším aspektu vůbec nerozumíte proč se do takové situace celý jih Evropy dostal. Ano pro nás by bylo euro nevýhodné. Je dobré mít svou vlastní měnu, kterou lze určitým způsobem regulovat. Když ale jih Evropy přecházel na euro bylo to pro něj velmi výhodné. Víte ona na tom Itálie,Řecko ani Španělsko nebyli bůhvíjak dobře ani v 90 letech. Zavedením eura se jim otevřely cesty k velice výhodným půjčkám. Problém ani nebyl to kolik si za ta léta napůjčovali peněz, ale spíše jakým způsobem je využili ( velké odměny státním zaměstnancům a vysoké platy úředníků, velké důchody atd.). Peníze které dostávali navíc zkrátka projedli, neivestovali je, (nevytvořili ve svých zemích vhodné podnikatelské prostředí) pouze je jejich vlády používali jako nástroj slibů a udržení se u moci. Všechno to ale bylo na dluh. Takže problémem není euro. Problémem byl přístup jihu k výhodám které jim euro poskytlo a na konec se obratily proti nim. Dnes už se euro opravdu nevyplatí. Dříve ano.
Itálie hlavně neumí se svými penězi dobře hospodařit. To se obecně dá povědět o všech jižních zemích.