Mohlo by vás také zajímat
Výhled Fidelity International: Globální ekonomika k recesi nemíří, ale čeká ji i nadále hrbolatá cesta
Veronika Kudrnová 8. října 2024Jaká jsou tržní očekávání pro zbytek roku 2024? Základním scénářem zůstává měkké přistání, ale vyšší volatilita pokračuje. Případné výkyvy v ekonomice…
Jednorožec Mews získal další miliardy; ČNB mírně snížila sazby a místo Síkely na MPO zřejmě Vlček aneb souhrn ekonomických událostí 39. týdne 2024
Libor Akrman 27. září 2024Vláda schválila větší schodek rozpočtu; Meta ukázala nové „virtu-brýle“; nováčkem ve vedení ČNB Jakub Seidler; české banky v pololetí v…
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
- ANALÝZA
Fidelity Report: Blížící se zima a energetická krize v Evropě ovlivní zbytek roku na finančních trzích
Evropa a USA zápasí s recesí, starý kontinent zároveň čeká zima, kdy se bude muset vypořádávat s odklonem od ruského plynu. Důvěra v celém regionu je sice na dně, ale maloobchodní tržby se zatím drží a nezaměstnanost zůstává nízká. "Bohužel se zdá, že zhoršení "tvrdých" dat je jen otázkou času," tvrdí ve svém výhledu analytici Fidelity International.
S nástupem posledního čtvrtletí roku 2022 se zdá být tvrdé přistání stále pravděpodobnější, a to v důsledku zpřísňování finančních podmínek, prudkého růstu dolaru, energetické krize v Evropě a slabší čínské ekonomiky. Na co by však měli investoři upřít svou pozornost? Objevují se signály optimismu?
„Zima se blíží a s ní přichází energetická krize, která je spojena s energetickou bezpečností Evropy. Úrokové sazby na vyspělých trzích nadále rostou, což Evropu a stále více i USA vede k recesi. Americký dolar posiluje, čímž odčerpává kapitál z jiných regionů, zatímco Velkou Británii postihla kalamita na trhu státních dluhopisů v důsledku daňových škrtů, což si vyžádalo finanční pomoc BOE,“ říká Salman Ahmed, globální ředitel Makro oddělení strategické alokace aktiv ve společnosti Fidelity International.
A dodává, že potenciálním světlým bodem je Čína: „Hospodářský dopad zero-covid-policy a problémů v nemovitostním sektoru může zmírnit podpora centrální banky a vlády.“
Na tomto pozadí Salman Ahmed vybírá tři klíčová témata, která je třeba sledovat do konce roku:
1. Měkké, tvrdé nebo nouzové přistání
Naděje, že se Fed brzy odkloní od své cesty monetárního utahování, se rozplynuly. Na dvou po sobě jdoucích zasedáních Fed zvýšil sazby o 75 bazických bodů a od Jackson Hole na konci srpna nasadil důsledně jestřábí tón.
Zdá se, že centrální banka je plně odhodlána dostat inflaci pod kontrolu, a to i za cenu výrazné destrukce poptávky. Nicméně ekonomické údaje v USA vycházejí stále relativně dobře. Trh práce je zdravý a inflace zůstává vysoká. Naše ukazatele budoucí aktivity se v srpnu zlepšily a americký dolar nadále posiluje. Naše očekávání tvrdého přistání v USA jsme posunuli na polovinu roku 2023.
Recese v Evropě se zdá být více na spadnutí. Region čelí vážné energetické krizi, která by podle našeho odhadu mohla vést k 4-5% zásahu do HDP eurozóny. Vysoké ceny a hrozba vyčerpání zásobníků plynu snižují spotřebitelské výdaje a brzdí průmysl. ECB zvýšila sazby na 0,75 %, ale vzhledem ke zhoršujícím se vyhlídkám se prostor pro další zpřísňování rychle uzavírá.
2. Čínský stranický sjezd
Zatímco Evropa a USA zápasí s recesí, čínská hospodářská politika se ubírá zcela jiným směrem. Čína pokračuje v uvolňování tam, kde většina vyspělých trhů zpřísňuje, a má prostor jít ještě dál. Přesto pro tuto zimu zůstává několik výzev a ekonomické oživení po lockdownech a politice nulové tolerance smíšené.
Aktivita se sice zlepšila, ale opakované lockdowny a pokračující restrukturalizace nemovitostního sektoru způsobují v čínské ekonomice trhliny. Čína reagovala zvýšením fiskální i monetární podpory, která by měla vylepšit vyhlídky v zemi na začátku čtvrtého čtvrtletí. Očekáváme také, že stoupnou zisky čínských společností, které se začínají těšit z nižších cen komodit a post-covidového oživení.
Situace se bude odvíjet od závěrů 20. stranického sjezdu, na kterém si upevnil svoji pozici současný prezient Si Ťin-pching. Pozorně sledujeme náznaky toho, jak by mohl další vývoj hospodářské politiky posloužit jako katalyzátor progresivnější růstové politiky.
3. Od monetizace k fiskalizaci
Evropu čeká neradostná zima. Hodně nyní záleží na tom, jak se vlády, z nichž mnohé se musejí vypořádat s vlastními domácími problémy, pokusí podpořit domácnosti a podniky v zimě, ve které budou převládat výrazně zvýšené ceny plynu.
Riziko fiskální velkorysosti v prostředí vysoké inflace a sazeb předvedla Velká Británie, kde nedávné radikální změny politiky vyvolaly propad libry a prudký nárůst výnosů státních dluhopisů, což si vyžádalo intervence BoE. ECB se mezitím snaží normalizovat měnovou politiku navzdory téměř jisté recesi v celé Evropě.
Zároveň existují důvody proti přehnanému pesimismu. Vlády pravděpodobně zvýší fiskální podporu domácnostem. Mnohé navíc mají stále ještě k dispozici úspory z dob covidových lockdownů (i když ty se rychle zmenšují). Důvěra v celém regionu je sice na dně, ale maloobchodní tržby se zatím drží a nezaměstnanost zůstává nízká, ačkoli se zdá, že zhoršení „tvrdých“ dat je jen otázkou času.
„Zatím nevíme, jak chladná bude letošní zima a s tím spojená výše poptávky po plynu, ani jak současná fáze utahování globálních finančních podmínek ovlivní budoucí nastavení monetární politiky, to vše s dalšími otazníky v konkrétních regionech,“ připomíná Salman Ahmed.
SOUVISEJÍCÍ:
Stále více Čechů investuje do zlata. Jejich počet v posledních dvou letech výrazně roste
První Ind v čele britské vlády. Dokáže Rishi Sunak uklidnit rozbouřené trhy?
Geopolitické vlivy mohou ze to, že dluhopisové trhy zůstávají pod tlakem
Důsledky pro investice
Základní investiční pohled společnosti Fidelity International zůstává defenzivní. Nicméně v prostředí, kde se atraktivní investiční možnosti zdají být vzácné, bychom v Asii mohli nalézt ostrůvky příležitostí a trochu naděje pro rok 2023.
Taosha Wang, manažer Multi Asset portfolia ve společnosti Fidelity International, k tomu dodává: „Asie se tuto zimu v mnoha ohledech vydá jinou cestou. Klíčové ekonomiky tohoto regionu slouží jako užitečný diverzifikátor, který je do jisté míry izolován od problémů, s nimiž se potýká Evropa, a s menšími inflačními problémy. To znamená větší prostor pro růstově orientované politiky v regionu, čímž se liší od mnoha jiných částí světa, kde vysoká inflace nutí centrální banky zpřísňovat finanční podmínky.“
Celkově ale analytici Fidelity International zůstávají spíše defenzivní. S ohledem na zpřísnění měnové politiky nutné k boji proti inflaci totiž očekávají další oslabování rizikových aktiv.
„Vzhledem ke zpomalování růstu a prudkému růstu reálných výnosů jsme konzervativně nastaveni s převahou hotovosti. V rámci akcií dáváme přednost americkým akciím před evropskými, protože Evropa čelí jednoznačně negativnímu ekonomickému výhledu způsobenému cenami energií. Nicméně i nadále vyhledáváme tematické investiční příležitosti, které mohou odolat výkyvům ekonomických cyklů. Zajímavým příkladem jsou obnovitelné zdroje energie, kde se nám dlouhodobě udržitelné téma růstu protíná s krátkodobou poptávkou z důvodu probíhající energetické krize spojené s inflací,“ uzavírá Taosha Wang.