Mohlo by vás také zajímat
Výhled Fidelity International: Globální ekonomika k recesi nemíří, ale čeká ji i nadále hrbolatá cesta
Veronika Kudrnová 8. října 2024Jaká jsou tržní očekávání pro zbytek roku 2024? Základním scénářem zůstává měkké přistání, ale vyšší volatilita pokračuje. Případné výkyvy v ekonomice…
Proč letos nebude platit v USA Okunův zákon?
Jan Čermák 7. října 2024Letos dojde v americké ekonomice k poněkud zvláštní makroekonomické situaci. Ekonomika USA totiž vykazuje tempo, které se pohybuje nad jejím…
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Rohlik se může v Německu rozjet; rozdělená vláda v otázce eura a trable ruského rublu aneb souhrn 33. týdne 2023
Vláda je ohledně eura rozdělená; Rohlík.cz může expandovat v Německu; rubl v trablech, odrazí se to i v ekonomice?; německé firmy zoufale hledají kvalifikovanou sílu; vláda schválila zdanění nadnárodních gigantů; Aldi skupuje supermarkety v Americe; Čedok chystá obří expanzi; SpaceX zřejmě v zisku; počet bankrotů v EU je nejvyšší od roku 2015; další várka výsledků (Walmart, Meopta, Lenovo...).
Milé čtenářky, milí čtenáři,
Českem (a nejen tam) se tento týden prohnaly silné bouřky. Přívalové deště na celé řadě míst způsobily lokální záplavy a zůstalo po nich hodně škod. Příroda nám tak opět ukázala svoji odvrácenou tvář, která sice nepotěšila, na druhou stranu je jasné, že s přírodními jevy musíme stále počítat. Ano, celou řadu z nich již dokážeme předvídat, ale konečný efekt člověk stejně stále ovlivnit neumí. Ostatně jak praví citát francouzského spisovatele Julese Romainse: „Kdyby se občas počasí nezměnilo, polovina lidí by neměla o čem povídat.“ (A autor těchto řádků by neměl o čem psát. 😉)
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Vláda je ohledně eura rozdělená
Přijetí eura jako české měny může být tématem programů stran pro řádné sněmovní volby za dva roky. Nynější vládní koalice je v přístupu ke změně rozdělena, diskuzi nicméně připouští i dříve euroskeptická ODS. TOP 09, která sama sebe označuje za jednoho z největších zastánců přijetí eura, považuje za reálný termín vstupu Česka mezi země používající společnou evropskou měnu rok 2030. STAN a Piráti považují za velký úkol postupně vysvětlovat veřejnosti přínosy nahrazení koruny eurem.
Rohlik.cz může expandovat v Německu
Německý Spolkový kartelový úřad (Bundeskartellamt) došel k závěru, že by český internetový obchod s potravinami Rohlik koupí firmy Bringmeister nezískal příliš velký podíl na tamním trhu. Pokud k akvizici nakonec dojde, českému startupu by se otevřela cesta, jak se dostat do dalších německých měst.
Rubl v trablech?
Ruské úřady diskutují o obnovení povinného směňování devizových příjmů exportérů za rubly a reagují tak na propad kurzu domácí měny. Rusko takové opatření na krátkou dobu zavedlo již loni po zahájení vojenské invaze na Ukrajinu. Americký dolar začátkem týdne poprvé od loňského jara překonal hranici 100 rublů. Ruská centrální banka na to reagovala zvýšením základní úrokové sazby o 3,5 procentního bodu na 12 procent. Tento krok však zřejmě pokles ruské měny pouze zpomalil, píše Reuters.
Německé firmy zoufale hledají kvalifikovanou sílu
Nedostatek kvalifikovaných pracovníků v Německu se prohlubuje. Navzdory nynějšímu hospodářskému útlumu. Vyplývá to z průzkumu mnichovského ekonomického institutu Ifo. S nedostatkem kvalifikovaných pracovníků se podle průzkumu v červenci potýkalo 43,1 % německých podniků, zatímco v červnu to bylo 42,2 %. Nedostatku pracovních sil čelí hlavně sektor služeb, například zhruba tři čtvrtiny podniků působících v oblasti právních a daňových služeb. Ve zpracovatelském průmyslu naopak nedostatek pracovníků mírně polevil.
Vláda schválila zdanění nadnárodních gigantů
Česko pravděpodobně získá možnost danit zisky velkých nadnárodních firem, které sídlí v zahraničí, ale působí i v tuzemsku. Vláda už ve středu schválila návrh zákona o dorovnávací dani a navrhuje jeho projednání ve sněmovně ve zrychleném režimu. Výnos pro státní rozpočet by mohl být až 6 mld. Kč, pokud by zůstala současná sazba daně z příjmu právnických osob 19 %.
Aldi skupuje supermarkety v Americe
Německý diskontní řetězec Aldi rozšiřuje aktivity v USA. Firma oznámila, že se dohodla na převzetí zhruba 400 supermarketů Winn-Dixie a Harveys v amerických státech Florida, Alabama, Georgie, Louisiana a Mississippi. „Nastal správný čas využít svého růstu a pomoci obyvatelům jihovýchodu USA ušetřit na výdajích za potraviny,“ zdůraznil šéf Aldi Jason Hart.
Čedok chystá obří expanzi
Cestovní kancelář Čedok zahajuje prodej zájezdů na příští letní sezonu. A chystá rozšíření nabídky, které označuje podle listu E15 za největší expanzi ve své historii. Letadly chce během letní sezony vyslat na dovolenou půl milionu klientů. Celkem Čedok z českých a slovenských letišť nabídne 40 destinací ve 12 zemích.
SpaceX v zisku
Vesmírné společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska se v prvním čtvrtletí díky prudce rostoucím tržbám podařilo po dvou ročních ztrátách dosáhnout mírného zisku. Celkový zisk podle předběžných údajů činil 55 mil. USD při tržbách 1,5 mld. USD, uvedl list Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na dokumenty firmy, do kterých měl možnost nahlédnout. Mírný zisk firma zaznamenala po dvou letech výrazných, i když snižujících se ztrát. Firma investuje velké peníze do rakety, která není plně otestovaná a představuje obtížnou technickou výzvu.
Zdanění e-cigaret by mohlo být mírnější
V plánovaném vládním úsporném balíčku by mohlo dojít k určitým změnám. Změny by mohly zahrnovat mimo jiné snížení navrhované daně na elektronické cigarety. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ovšem podle deníku E15 bude souhlasit s tímto snížením s tím, že bude chtít vyšší zdanění klasických cigaret a tabáku.
Křetínský chce koupit energetický Steag
Energetický a průmyslový holding, který vlastní podnikatel Daniel Křetínský, udělal další krok na cestě k akvizici obří německé energetické společnosti Steag. Před podáním finální nabídky se plánuje spojit s nadací RAG-Stiftung. Křetínský počítá, že díky tomuto spojení svou nabídkou přebije španělskou investiční společnost Asterion Industrial Partners, která se rovněž o Steag zajímá.
Počet bankrotů v EU je nejvyšší od roku 2015
Počet firemních bankrotů v Evropské unii v druhém čtvrtletí vzrostl o 8,4 % a dostal se na nejvyšší úroveň od roku 2015, kam sahají srovnatelné údaje, uvedl Eurostat. Mezičtvrtletní nárůst počtu firemních bankrotů zaznamenal už pošesté v řadě. Údaje za Českou republiku podrobnější statistická zpráva nezahrnuje. Za vzestupem počtu bankrotů v druhém čtvrtletí stály zejména ubytovací a stravovací služby. V těch se počet bankrotů zvýšil o téměř 24 %. Výrazný nárůst počtu bankrotů vykázaly rovněž dopravní a skladovací služby či vzdělávací, zdravotní a sociální aktivity.
Walmart zvýšil provozní zisk a zlepšil celoroční výhled
Největší maloobchodní řetězec světa, americký Walmart, zvýšil v druhém fiskálním čtvrtletí provozní zisk o 6,7 % na 7,32 mld. USD. Tržby překonaly odhady. Firma také uvedla, že zvyšuje celoroční výhled. Walmart těží ze své nabídky nižších cen prakticky všeho, od zboží podléhajícího zkáze až po oblečení, která je atraktivní pro Američany postižené vysokou inflací. Tržby v amerických obchodech Walmartu vzrostly za tři měsíce do konce července bez započtení pohonných hmot o 6,4 %. Analytici v anketě společnosti Refinitiv odhadovali, že tržby stouply jen o 4,4 %.
Ruský soud pokutoval Google za „lži“ o válce na Ukrajině
Soud v Moskvě uložil americké společnosti Google pokutu ve výši tří milionů rublů (asi 710 tis. Kč) za to, že neodstranila „nedůvěryhodné“ informace o „zvláštní vojenské operaci“, jak ruské úřady nazývají válku Ruska proti Ukrajině. Podle agentury TASS se výhrady ruských úřadů týkají toho, že z portálu na přehrávání videí YouTube neodstranila videa informující o způsobech nelegálního proniknutí do střežených objektů, což může vést k ohrožení zdraví i života, a také neodstranila videa obsahující „živé“ informace o válčení na Ukrajině. Moskva popírá, že by ruští vojáci útočili na Ukrajině na civilisty a na civilní objekty nebo se na Ukrajině dopouštěli válečných zločinů.
BAE kupuje americkou firmu Ball Aerospace
Největší britská zbrojovka BAE Systems se dohodla, že zaplatí zhruba 5,55 mld. USD za převzetí americké společnosti Ball Aerospace, která je divizí firmy Ball. Ball Aerospace podniká například v oblasti elektroniky pro stíhačky, válečné lodě a raketové systémy.
Mateřská společnost Ball, která je největším světovým dodavatelem pivních plechovek, uvedla, že peníze získané prodejem divize použije mimo jiné na snížení dluhu. Dohodu o převzetí ještě musí schválit regulační orgány. Firmy předpokládají, že transakci dokončí v první polovině příštího roku.
Inflace v EU dále klesá
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Evropské unii v červenci dále zpomalilo na 6,1 % z 6,4 % v červnu. Uvedl to ve své zprávě Eurostat. V České republice se inflace snížila o jeden procentní bod na 10,2 %, i tak ale zůstává čtvrtá nejvyšší v EU. V případě eurozóny statistický úřad potvrdil předchozí rychlý odhad, podle něhož inflace zpomalila na 5,3 % z červnových 5,5 %. Před rokem, kdy se ceny rekordně zvyšovaly zejména kvůli nevídanému zdražování energií, inflace v EU dosáhla 9,8 %. V zemích používajících euro činila 8,9 %.
Čínský prezident k ekonomickému růstu: Musíme být trpěliví
Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval zemi k trpělivosti v době, kdy se vládní komunistická strana snaží zvrátit zpomalování hospodářského růstu. Uvedl rovněž, že západní země se potýkají s čím dál většími problémy kvůli svému materialismu a „duchovní chudobě“. Čína tento týden zveřejnila další sérii statistických dat, která prokazují, že druhá největší ekonomika světa roste výrazně pomaleji, než si vláda v Pekingu naplánovala. Čínský statistický úřad navíc přestal zveřejňovat údaje o nezaměstnanosti mezi mladými, která byla v posledních měsících rekordní.
Intel nespolkne izraelskou konkurenci
Americká společnost Intel ukončila plány na převzetí izraelského smluvního výrobce čipů Tower Semiconductor za 5,4 mld. USD. Nepodařilo se jí totiž včas získat souhlas regulačních orgánů s transakcí. Intel se na spojení s Tower Semiconductor dohodl loni v únoru. Za ukončení dohody zaplatí poplatek 353 mil. USD.
Maďarsko zůstalo v recesi
Ekonomika Maďarska se podle odhadu statistického úřadu v druhém čtvrtletí proti prvnímu kvartálu snížila o 0,3 %. Překvapivě zůstala v technické recesi. Zaznamenala již čtvrtý mezičtvrtletní pokles za sebou, což představuje nejdelší sérii takovýchto poklesů od roku 1995, kam sahají srovnatelné záznamy, napsala agentura Bloomberg. Analytici předpokládali, že HDP vykáže za druhé čtvrtletí nárůst o 0,2 procenta.
Ekonomika EU beze změny
Hrubý domácí produkt (HDP) Evropské unie v druhém čtvrtletí zůstal ve srovnání s předchozími třemi měsíci beze změny. V prvním čtvrtletí vzrostl o 0,2 %. Meziroční tempo růstu kleslo na 0,5 % z 1,1 % v prvním čtvrtletí. Ve zpřesněné zprávě to uvedl evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlý odhad z konce minulého měsíce. Ekonomika dvacítky zemí eurozóny stoupla ve srovnání s předchozím kvartálem o 0,3 % po stagnaci v prvním čtvrtletí. Meziročně stoupla o 0,6 % po růstu o 1,1 % za leden až březen. Údaje se týkají 20 zemí eurozóny.
Vietnamská automobilka VinFast lepší než Ford
Tržní hodnota vietnamského výrobce elektromobilů VinFast první obchodní den na burze v New Yorku stoupla na 85 mld. USD. Společnost v tomto ukazateli výrazně překonala americké automobilky Ford a General Motors. Tržní hodnota Fordu činí 48 mld. USD a GM 46 mld. USD. S akciemi VinFastu se začalo obchodovat v úterý. Automobilka vstoupila na burzu prostřednictvím fúze s firmou Black Spade specializující se na akvizice.
Vstup společnosti na burzu zvýšil majetek šéfa a zakladatele společnosti Pham Nhat Vuonga, který je nejbohatším mužem ve Vietnamu, o zhruba 39 mld. USD.
Růst cen většiny výrobců v červenci dále zpomalil
Meziroční růst cen většiny výrobců v Česku v červenci dále zpomalil, v zemědělství se pak prohloubil pokles cen. V průmyslu ceny proti loňskému červenci stouply o 1,4 % po červnovém nárůstu o 1,9 %. Stavební práce zdražily meziročně o 4,8 % a ceny tržních služeb pro podniky o 5,6 %. Ceny v zemědělství v meziročním srovnání klesly o 14,3 %, zatímco v červnu to bylo 13,8 %. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český statistický úřad. Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Ceny průmyslových výrobců klesly v červenci meziměsíčně o 0,1 procenta.
Rusko čeká pádivá inflace
Rusko spěje k situaci, kdy se bude roční inflace v zemi pohybovat od 20 do 100 %, tvrdí ruský profesor ekonomie Igor Lipsic. V rozhovoru se stanicí Nastojaščeje vremja prohlásil, že v Rusku si oficiální představitelé nemohou dovolit vysvětlit současný prudký pád rublu ruskou invazí na Ukrajinu a s ní spojenými omezeními zahraničního obchodu, a proto z něj viní centrální banku. „Rubl bude dál slábnout… Rusko vstupuje do situace pádivé inflace. Pádivá znamená od 20 do 100 %,“ varoval Lipsic. Nyní se inflace v Rusku pohybuje kolem čtyř procent. Za poslední tři měsíce v ročním srovnání a po sezonním přepočtu dosáhl podle centrální banky cenový růst v průměru 7,6 %. Rubl v pondělí oslabil za psychologicky důležitou hranici 100 rublů za dolar.
Švýcarské banky nemohou prodávat ruské dcery
Moskevský soud zakázal švýcarské bance UBS a její dceřiné společnosti Credit Suisse prodej akcií jejich ruských divizí. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Soud reagoval na žádost ruské společnosti Zenit Bank, která se obává ztrát v případě odchodu těchto švýcarských bank z Ruska. Zenit Bank se podle soudního prohlášení domnívá, že ruské divize bank UBS a Credit Suisse se chystají ukončit své aktivity v Rusku. Tvrdí, že jí v důsledku toho hrozí ztráta v souvislosti s úvěrem z října 2021.
Pozici GM v Indii přebírá Hyundai
Jihokorejská automobilka Hyundai Motor rozšiřuje své aktivity v Indii. Firma oznámila, že podepsala dohodu o koupi továrny amerického konkurenta General Motors (GM) v západoindickém státě Maháráštra. Finanční podmínky transakce společnost nezveřejnila. Pro GM představuje prodej továrny definitivní odchod z Indie. Americká firma už v roce 2017 oznámila, že ukončuje prodej na indickém trhu a že bude automobily v Indii vyrábět pouze pro export.
Výsledková sezona stále v plném proudu:
Potěšily: Walmart; Home Depot; SpaceX; Gevorkyan; Target; Carlsberg; Pandora; mmcité; Olma; Meopta; Thermo Fisher Scientific.
Zklamaly: Photon Energy; Lenovo; Foxconn.