Mohlo by vás také zajímat
Richard Krajník (Sázíme Česko): Lesnický obor v Česku zaspal, my se ho snažíme posouvat do 21. století
Libor Akrman 19. prosince 2023Každý strom se počítá. Sázíme lesy pro budoucnost. To jsou jen některé slogany, které projekt Sázíme Česko má na svém…
Správa reklam a kampaně na sociálních sítích s pomocí autopilota? Český startup má globální ambice
Libor Akrman 13. prosince 2023Automatizace, optimalizace a analytika reklamního obsahu na sociálních sítích bez nutnosti lidské práce. To je platforma Advertee, za kterou stojí…
Je Blízký východ obávanou džunglí, nebo neutrální půdou pro globální byznys?
Dušan Duffek 30. května 2023V době globalizace představuje obrovskou příležitost a strategickou výhodu budování strategických kontaktů spíše na Východě než na Západě. Zde je…
- ČLÁNEK
Evropský šampionát start-upů vyhrála lucemburská ochrana dat, uspěli i Češi
V Praze se uskutečnilo evropské finále soutěže Startup World Cup & Summit, diváci jej však tentokrát kvůli koronavirovým omezením sledovali přes internet. Na akci vystoupila online mj. Tosca Musk, sestra Elona Muska, která kromě soutěže byla hlavním lákadlem letošního ročníku.
Klíčové je soustředit se na publikum, prohlásila mj. hlavní hvězda Tosca Musk, která vystoupila jako host evropského finále globální startupové soutěže Startup World Cup & Summit. „Zcela věřte tomu, co děláte, zaměřte se na lidi, pro které to děláte, a nezapomínejte na to, proč to pro ně děláte,“ řekla také.
Soutěž proběhla během dvoudenní akce v Praze, která měla původně být místem osobních setkání start-upistů, mentorů i investorů. Nicméně kvůli epidemii Covidu musela být celá akce přesunuta do on-line prostředí.
I přesto se mohli právě na publikum i porotu v rámci soutěžního klání během celkových sedmi hodin živého vysílání zaměřit právě soutěžící start-upy i hosté summitu.
Lucemburská ochrana dat
Vítězem pravděpodobně největší start-upové akce v Evropě, kterou již podruhé hostila Praha, se stala lucemburská firma HighSide. Ta se zabývá kybernetickou bezpečností s cílem pomoci firmám odvrátit e-mailové hrozby.
V rámci vlastní platformy nabízí šifrované zasílání zpráv typu end-to-end, která zajistí, že k datům budou mít přístup pouze oprávněné osoby. Využívá multifaktorové autentizace, poskytuje řešení distribuované identity a přístupu k eliminaci hesel.
„Shodli jsme se na tom, že HighSide, který se soustředí na ochranu dat a digitální identity, má v tuto chvíli nejvyšší potenciál z hlediska zhodnocení a škálovatelnosti. Ostatně potvrzuje to i současná situace, která rozvoji kyber bezpečnosti nahrává víc než kdy dřív,“ přiblížil výběr vítěze Václav Pavlečka, předseda finálové poroty a CEO spolupořadatelské společnosti Air Ventures.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Václav Pavlečka: I v „našem malém Česku“ lze odstartovat globální byznys
Veleúspěšný český startup Socialbakers. Jak je na tom po finanční stránce?
Algoritmy vs. bacily. Jak umělá inteligence pomáhá v boji proti koronaviru?
Díky vítězství na Startup World Cup & Summit má HighSide možnost získat právě od Air Venture a UP21 investici ve výši 500 tisíc dolarů. A zároveň britskou firmu čeká světové finále v Silicon Valley.
Češi třetí
Druhý skončil projekt z Británie-iLoF, který prostřednictvím umělé inteligence analyzuje lidský genom a napomáhá k efektivnějšímu a levnějšímu vývoji léků. Aktuálně se zaměřuje především na Alzheimerovu chorobu. Jeho potenciál potvrzují již dřívější investice od Microsoft ventures nebo univerzity v Oxfordu.
Na třetím místě skončil český zástupce 24 Vision System, který se věnuje kontrole kvality na výrobních linkách ve firmách. Tento start-up do evropského finále postoupila z předchozího regionálního kola jako divoká karta poroty. K odhalování chyb využívá umělou inteligenci, jejíž úspěšnost je 99,9 procenta, přičemž se soustředí především na oblast autoprůmyslu.
„Česko je autoland a společnost typu 24 Vision Systems může významně přispět v oblasti, kde lidská kapacita nestačí. Jestliže u jediného typu automobilu existuje 2000 modifikací, lze si těžko představit, že někdo posoudí správnost provedení všech variant. Umělá inteligence to dokáže během několika sekund,“ uvedl Martin Vápeník, spolupořadatel akce a zástupce inkubátoru UP21.
Mimochodem regionální kolo vyhrál slovenský startup Glycanostics, který si za cíl dává neinvazivně diagnostikovat rakovinu v ranném stádiu. Nyní se zaměřuje hlavně na rakovinu prostaty. Aktuálně rozvíjí metodu, která je výrazně přesnější a zároveň podstatně méně invazivní než tradiční biopsie.
Nejen soutěž
Celý program zahrnoval kromě vystoupení start-upů také několik desítek inspirujících osobností startupového světa. Vedle zmíněné Toscy Musk, sestry slavnějšího Elona Muska a zakladatelky úspěšné streamovací platformy Passionflix, to byl třeba zástupce NASA Tom Cwik, který má na starosti převádění kosmických vynálezů do normálního pozemského života.
Svoji pozornost přitáhli i Marvin Liao, zkušený startupový investor z akcelerátoru 500 Startups (rozhovor pro Peak.cz bezprostředně před SWCS najdete ZDE), nebo Irina Nicoleta , která zodpovídá za expanzi fintechového start-upu Revolut v regionu střední a východní Evropy.
Vedle veřejně streamovaných vystoupení byly na programu také dvě desítky uzavřených mentorských stolů. Pod vedením zkušených investorů a zástupců korporací se řešila nejrůznější témata, která jsou pro úspěch startupů klíčová – například jak zvládnout management všech oblastí, jak si poradit se škálováním, případně jak se vyvarovat typických chyb.
Ze zahraničních mentorů se představili například Matthew Price z Oracle a investor Douglas Wong – bývalý finanční ředitel Apple CEE a zakladatel společnosti Blackfire. Nechyběli ani čeští zástupci – například Ondřej Vlček z Avastu, nebo vědec Martin Tolar, který je s firmou Alzheon blízko vynálezu léku na Alzheimerovu chorobu.
„Jedním z hlavních benefitů SWCSummitu je networking a možnost inspirovat se od zkušenějších,“ uzavírá Pavlečka.