Spojené arabské emiráty, Katar a Saúdská Arábie jsou coby země arabského světa a ropné velmoci zahaleny určitými kulturními rozdíly a strachem z neznámého. Se zmenšováním a globalizací světa se však radikálně mění to, co platilo před dvaceti lety.
Zejména v dynamické oblasti rizikového kapitálu. Zde jde strategie globálního úspěchu ruku v ruce s otevíráním se novým příležitostem a navazováním kontaktů.
Jsem přesvědčen, že dnes, v době globalizace, představuje obrovskou příležitost a strategickou výhodu budování strategických kontaktů spíše na Východě než na Západě.
Tyto země jsou často vnímány kontroverzně, protože jejich kulturní zvyky, přístup k ženám a další aféry jsou západním světem hodnoceny negativně. V posledních letech jsem však tyto země několikrát navštívil a byl jsem svědkem nenápadných změn, které se promítají do spolupráce s investory a podnikateli.
Vícero států Blízkého východu se začíná přibližovat našemu západnímu myšlení, jak to již léta ukazuje Dubaj a jak se o to snaží například Rijád.
Globální myšlení
Aby dnes někdo uspěl v globálním měřítku, musí se propojit a otevřít světu. Přestože digitalizace v mnoha ohledech umožňuje práci na dálku, rizikový kapitál a rozvoj podnikání je vztahový byznys. Díky němu cestujeme, objevujeme nové příležitosti, fyzicky se setkáváme s lidmi a partnery, navazujeme vztahy a především budujeme vzájemnou důvěru.
Na této misi jsme v Evropě, která je nám kulturně nejblíž a je navíc vzájemně propojená, po mnoho desetiletí. Víme, jak se domluvit s Polákem, Francouzem nebo i jen Čechem.
Globální myšlení však neznamená zůstat v Evropě a spojovat se s partnery na Zoomu. Svět se zmenšuje, ale mnohdy je třeba kontakty budovat osobně a velmi blízko.
Blízký východ je zastávka, která je vzdálená pět hodin od středu Evropy a tři hodiny od Kypru, kde trávím polovinu roku. Dubaj je pohodlnou časovou investicí pro návštěvy během mého pobytu na Kypru, podobně jako Bratislava. Geografická blízkost vytváří takovou pomyslnou neutrální půdu pro vyjednávání pozic z různých částí světa.
Obrovské růstové možnosti
Nejen díky této výhodné geografické poloze vzniká v regionu Blízkého východu velké množství startupů. Do arabských zemí navíc postupně proudí nové peníze od zahraničních investorů. Podnikatelé zakládají společnosti ve Spojených arabských emirátech nebo Kataru kvůli rostoucí ekonomické síle těchto zemí, nízkým provozním nákladům a potenciální vysoké návratnosti investic.
Právě východní země přebírají po těch západních vedoucí postavení v alokaci kapitálu investovaného do startupu.
Často se hovoří o silné pozici, kterou mají Čína, Indonésie, jihovýchodní Asie. Ale postupně se po jejich bok propracovává i Blízký východ. Růst jejich HDP, růst exportu, technologického sektoru a počet jednorožců, tj. společností s hodnotou vyšší než jedna miliarda dolarů, se zvyšuje.
V Saúdské Arábii byla loni do startupů investována více než miliarda dolarů, což je čtyřnásobný nárůst oproti předchozímu roku. Takový exponenciální růst v oblasti rizikového kapitálu jsme nezaznamenali v žádné evropské zemi. Zatímco evropský růst byl vždy pozvolný, Východ ukazuje svou sílu a obrovský potenciál.
Technologický obrat a rychlost
Co za tím stojí? Důvodů je hned několik. Jedním z nich je, že ropné země v posledních letech začaly transformovat své ekonomiky a přemýšlet o jejich udržitelnosti. Protože nemohou předvídat přerozdělování energie, začínají diverzifikovat své obchodní příjmy.
V důsledku toho se poohlížejí po jiných segmentech a technologie pro ně začínají být velmi zajímavé. Protože technologie rovná se inovace a nová řešení, jež mohou změnit nejen jejich zemi, ale i celý svět. Na druhou stranu představují finanční zhodnocení, které se při správné diverzifikaci jeví jako velmi atraktivní.
V posledních letech se tak ukazuje, že peníze do evropských fondů a startupů proudí rychleji z rozvíjejících se zemí Blízkého východu, jako jsou Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie.
Na rozdíl od relativně pomalé dynamiky v Evropě je míra investic na Blízkém východě do rozmístění kapitálu (capital deployment) znatelně vyšší.
Kulturní změny otevírají přístup na trh
Arabská mentalita se v důsledku globalizace mění a trh se nám Evropanům otevírá. Ustupují genderová omezení a začíná být viditelný pestřejší veřejný život, například se pořádají koncerty. Jde zkrátka o jinou realitu než před lety.
Právě proto je trh, který jen v Saúdské Arábii představuje téměř 36 milionů obyvatel, otevřený inovacím a podnikatelským aktivitám, a to i pro mladou generaci. Sedmdesát procent zdejší populace je mladší 30 let a svět se jim mění před očima.
To také vytváří obrovské tržní příležitosti pro mladé vzdělané lidi, z nichž velká část žila a pracovala i v zahraničí. Pro svět startupů se tak Blízký východ stává strategickou lokalitou a centrem podnikání, na který je výhodné se v nejbližší budoucnosti zaměřit.