Mohlo by vás také zajímat
Ruským firmám se v Česku líbí. Máme jich nejvíc v celé unii
Robert Břešťan 6. září 2024Téměř třetina všech firem v Evropské unii, v nichž mají nejméně 40procentní podíl lidé s ruským občanstvím či jiné ruské…
Více máku než dříve. Čeští zemědělci hledají cesty, jak přežít nadprodukci i vliv predátorského Ruska
Lukáš Musil 15. července 2024Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně…
Utažené podmínky v Rusku dělají z rublu nejvíc posilující měnu světa
Lukáš Kovanda 2. července 2024Klíčovým důvodem zpevňování rublu jsou nadále utažené finanční podmínky v Rusku. Takové podmínky – jež se tedy ve výhledu ještě…
- KOMENTÁŘ
Ekonomický pohled na fotbalový svátek světa. Občas bude hrát David s Goliášem
Celý měsíc se budou fanoušci fotbalu kochat hrou 32 týmů světa, které si to v Rusku rozdají v boji o titul mistra světa. Zatímco na hřišti to může být vyrovnané, jak by to vypadalo pohledem ekonomických ukazatelů na jednotlivé země?
Celý svět opět žije fotbalem. Začíná mistrovství světa ve fotbale pro rok 2018. Bude to již 21. mistrovství asociace FIFA a poprvé od roku 2006 se bude konat v Evropě. A dokonce vůbec poprvé se bude konat ve východní Evropě, konkrétně v Rusku.
Do mistrovského dění se v Rusku zapojí celkem 11 měst: Moskva, Kazaň, Samara, Petrohrad, Volgograd, Rostov na Donu, Soči, Kaliningrad, Jekatěrinburg, Nižnij Novgorod a Saransk. Celkem má Rusko připraveno 12 stadionů s celkovou kapacitou téměř 580 000 diváků.
V těchto městech se utká 32 národních fotbalových týmů z celého světa, z nichž 31 se do turnaje probojovalo z kvalifikace a Rusko se automaticky zúčastní jako pořadatel.
Pár čísel o MS 2018 ve fotbale v Rusku |
Tým České republiky bude na tomto největším fotbalovém svátku již potřetí v řadě chybět, naopak poprvé si na turnaji zahrají Island a Panama. Samozřejmě nechybí takové fotbalové stálice jako Brazílie, Argentina, Německo, Anglie nebo Španělsko.
Nejsledovanější sport na světě
Fotbalová horečka nyní propuká naplno, ale fotbal byl vděčným tématem už dlouho před začátkem. Není se čemu divit, jedná se o nejsledovanější sportovní událost na světě. Prakticky v každé zemi na planetě se totiž tento sport v určité podobě provozuje.
Mistrovství světa ve fotbale se koná každé čtyři roky. To poslední v roce 2014 sledovalo zhruba 3,5 miliardy lidí, tedy polovina světa. Každý zápas sledovalo přes 200 milionů lidí a samotné finále potom více než jedna miliarda. To je dokonce více lidí, než kolik jich sleduje olympijské hry.
Podle oficiálních zpráv FIFA by letošní šampionát měl rekordy ve sledovanosti opět překonat, ale realita možná tak optimistická nebude.
Otazníkem je především sledovanost ve Spojených státech, jež rostla při posledním mistrovství díky mírnějšímu časovému posunu v Brazílii. A další neznámou bude, jak se bude dařit ruskému týmu, který nevyhrál sedm zápasů za sebou. Případné další neúspěchy totiž mohou Rusy odrazovat od sledování.
Jak přesně to se sledovaností dopadne, se teprve ukáže, o svoje prvenství však pravděpodobně nepřijde. Tak jako tak se jedná o výnosové žně pro hlavní sponzory turnaje, kdy například AB InBev očekává, že prodá během šampionátu pivo za jednu miliardu dolarů.
Pohled z ekonomické perspektivy
Zajímavé je mistrovství z ekonomické perspektivy. V následující tabulce jsou uvedeny základní ekonomické ukazatele pro všechny země zúčastňující se turnaje a je vidět, že podle ekonomických čísel bude často bojovat David s Goliášem.
Například rozdíl v hrubém domácím produktu (HDP) mezi v tomto ohledu nejslabším Senegalem a nejsilnějším Japonskem je závratných 6,14 bilionu dolarů (zhruba 134 bilionů korun)!
Vztaženo na obyvatele je opět nejslabší Senegal a oproti nejsilnějšímu Švýcarsku má o zhruba 75 tisíc dolarů (1,58 milionu korun) méně. To jsou opravdu markantní rozdíly.
Nejvíce obyvatel pak má Brazílie, téměř 211 milionů, a nejméně Island, pouze 338 tisíc. Co do rozlohy jasně vede hostující Rusko s více než 17 miliony km2 a nejmenší je Belgie s pouze 30,5 tisíce km2. Přesto budou mezi sebou tyto země bojovat o jednu z nejcennějších sportovních trofejí na světě.
TABULKA: Ekonomické ukazatele jednotlivých zemí na fotbalovém mistrovství
V tabulce jsou jednotlivé země rozděleny podle skupin, do kterých byly rozděleny losem. Ekonomicky nejméně vyrovnanou skupinou je H, kde proti sobě stojí dle HDP nejsilnější Japonsko a nejslabší Senegal. Víceméně ve všech skupinách panují poměrně značné rozdíly mezi ekonomickou silou jednotlivých zemí.
Z ekonomického pohledu je v absolutních číslech nejvyrovnanější skupina D, kde je ovšem nováček turnaje a zároveň rozlohou nejmenší země Island. Ten se utká se čtvrtou největší zemí šampionátu Argentinou a druhou nejlidnatější zemí Nigérií. Rozdíl mezi počtem obyvatel Islandu a Nigérie je závratných 195,5 milionu. Takto rozdílné země si budou poměřovat síly na stadionu.
Ekonomická výkonnost vztažená k počtu obyvatel je nejrozdílnější ve skupině E, kde je v tomto ohledu nejsilnější Švýcarsko a velmi slabé Srbsko. Švýcarsko má o více než 70 000 dolarů na jednoho obyvatele vyšší domácí produkt.
Co do rozlohy daných zemí, největší rozdíly panují ve skupině A, kde je pořadatel a největší země turnaje Rusko a naopak velmi malá Uruguay. Rozdíl mezi nimi je přes 16,9 milionu km2. Čeká nás tak opravdová bitva mezi obrem a trpaslíkem.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:
Jako vosy na med aneb proč sport tolik přitahuje sponzory
Lafatův gól do sítě finančních úřadů aneb i sportovec může být živnostníkem
Kdo vyhraje?
Jako vždy vznikla celá řada předpovědí a prognóz, kdo bude letošním mistrem světa. Například společnost Thomson Reuters vytvořila model, kde podle různých kritérií odhaduje vítěze turnaje.
Co se týče populace, jednoznačně dominuje nejlidnatější Brazílie. Podle hodnoty týmu, kdy se předpokládá, že dražší hráči mají lepší dovednosti, je favoritem na vítěze Francie.
Podle domácí fanouškovské podpory má největší šanci Argentina. A podle hodnocení FIFA (výsledky zápasů za poslední čtyři roky) je favoritem Německo.
Při kombinaci všech těchto faktorů má podle tohoto modelu největší šanci na vítězství Brazílie. Jedná se ale samozřejmě pouze o model založený na určitých předpokladech, nikoliv doporučení, na kterou zemi si vsadit.
Fotbal je jako všechny ostatní sporty velmi nevypočitatelná hra a šanci mají všechny zúčastněné země. A to navzdory obrovským ekonomickým a geografickým rozdílům. Pozoruhodné. Navíc jak kdysi glosoval Gary Lineker: Fotbal je hra pro 22 lidí, kterou vždy vyhrají Němci. Za měsíc uvidíme…