V Česku máme za sebou další den, kdy počet nově nakažených zlomil hranici 8000. To podtrhuje vážnost situace, na druhé straně to již není nic překvapivého.
Exponenciální nákaza má svou logiku. Je tedy pravděpodobné, že denní přírůstky nakažených v nejbližších dnech dál porostou a překonají hranici 10 tisíc (za předpokladu funkčního testování).
GRAF: Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID‑19
Za posledních 14 dní k 13. říjnu 2020 dle hlášení krajských hygienických stanic a laboratoří, v abs. počtech.
Zdroj: MZ ČR
Jak moc velký lockdown
Kvůli tomu od 14. října startuje sada nových vládních opatření. Od tohoto dne jsou všechny restaurace uzavřeny, všechny školy přecházejí na on-line výuku. Nesmí se také pořádat žádné sportovní utkání a shromažďování osob nesmí přesáhnout 6 lidí.
Ačkoliv výše uvedená opatření jsou velmi tvrdá a zasáhnou domácí ekonomiku (především sektor služeb), tak je třeba vidět, že nejsou tak striktní jako během první pandemie vlny na jaře. Či například jako v současném Izraeli (jehož pandemii Česko částečně následuje).
Na druhou stranu oproti jaru jsme pandemii nechali rozběhnout do větších obrátek. Je proto možné, že opatření budou muset být v platnosti delší dobu. Nejnovější restrikce mají v Česku zůstat v platnosti minimálně do 3. listopadu, kdy má být v zemi ukončen nouzový stav.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Efekt restartu ekonomiky už vyprchal, karanténní restrikce v Česku zase zesilují
Koronavirové uvadání ekonomiky se realitního trhu netýká, ceny nadále stoupají
Nicméně vláda dala najevo, že k rozvolnění restriktivních opatření dojde jen, když se situace zlepší. Konkrétně za předpokladu, že se během následujících 14 dní podaří snížit reprodukční pandemické číslo R ze současné hodnoty 1,5 na 0,8. A to není vůbec jisté.
Stimuly nečekejme
I když vláda pro nejvíce postižená odvětví pravděpodobně připraví podpůrné programy, podobné mimořádné stimuly jako na jaře lze čekat jen stěží.
Navíc skončila mimořádná právní ochrana pro dlužníky skrze “lex covid.” Během října a listopadu tak skončí mimořádná moratoria umožňující dlužníkům odložit splátky úvěrů finančním institucím – to se přitom týká více než 14 procent všech úvěrů poskytnutých nefinančním podnikům.
Delší trvání opatření a nižší vládní podpora tak budou pro ekonomiku na konci roku 2020 problémem, který přeruší startující post-pandemické oživení.
Slabý čtvrtý kvartál může ČNB vracet na cestu alternativního scénáře, ve kterém koruna může být daleko slabší a měnové podmínky uvolněnější.