Ani další várka nových dat z české ekonomiky nevyznívá příliš optimisticky. Maloobchod sice zaznamenal nárůst, nicméně spíše jen symbolický. Oproti červenci se tak tržby tentokrát zvýšily jen o 0,3 procenta, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 2,1 procenta.
GRAF: Vývoj maloobchodních tržeb v Česku
Za posledních 12 měsíců, v procentech
Zdroj: ČSÚ, tradingeconomics.com
Pokud srovnáme úroveň nákupů s předcovidovým vývojem, čeští spotřebitelé v srpnu utráceli zhruba stejně jako na začátku roku. Ukazuje se, že poté, co po uvolnění zrealizovali odloženou poptávku, chuť výrazněji utrácet opadá.
Je to vlastně logické vzhledem k obavám z dalšího vývoje ekonomiky i jejich finanční situace, stejně jako s ohledem na výrazné přibrzdění růstu příjmů.
Růst mezd je silně zbrzděný, a tak nárůst disponibilního důchodu obstarávají především zvýšené sociální dávky. To není zrovna kombinace, která by nahrávala návratu dřívějšího spotřebitelského chování.
Nezáří ani tržby za služby
Optimismu nepřidaly ani čerstvé srpnové statistiky služeb. I v tomto případě byl růst tržeb spíše jen kosmetický (po očištění o sezonnost a kalendářní vlivy), což rovněž dává tušit, že efekt rozvolnění už v podstatě vyprchal.
Meziměsíčně se tak reálné tržby služeb zvýšily o půl procenta, meziročně však dotčené firmy inkasovaly o zhruba 11 procent méně.
Situace je však u jednotlivých typů služeb extrémně rozdílná. Na jedné straně tu vidíme poštovní a kurýrní služby, jejichž expanze jde ruku v ruce s rozvojem internetových obchodů nebo se snahou zákazníků sociálně se distancovat.
Na straně druhé stojí až tragické výkony cestovních kanceláří a agentur, které i v srpnu přežívaly s extrémním 85procentním výpadkem tržeb. Jen o něco méně zle na tom byla letecká doprava (meziročně –73,4 procenta) nebo ubytování (–44 procent).
Zatímco hotely zůstávaly celkově silně nevytížené, do restaurací se zákazníci přece jen vraceli rychleji a jejich meziroční „ztráta“ tržeb tak poklesla už jen na 14 procent.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Bavorsko vydělalo na sjednocení Německa před 30 lety. Přispěli i Češi
Koronavirové uvadání ekonomiky se realitního trhu netýká, ceny nadále stoupají
Restart ubijí další restrikce
I když výsledky služeb tentokrát nebyly, stejně jako v případě průmyslu, nijak oslnivé, jsou výrazně lepší než v tragickém druhém čtvrtletí. Proto se dá očekávat, že se restart významné části služeb sám o sobě silně odrazí na výsledku HDP za třetí kvartál, jehož odhad bude zveřejněn už na konci tohoto měsíce.
Jak ovšem ukazují další průběžné výsledky i nejnovější měkká data, další silné vzedmutí, a tak i umazání předchozích ztrát hned tak následovat nebude. Spíše naopak, když vezmeme v úvahu nové restrikce, které začínají platit od dnešního dne.
Přitom nejde jen o samotná omezení, ale i o pravděpodobnou změnu chování spotřebitelů a firem, která bude následovat. Ale o tom někdy příště…