Mohlo by vás také zajímat
Snížená valorizace důchodů platí; Netflix vyhrává streamovací války a Tesla chystá nový model aneb souhrn ekonomických událostí 4. týdne 2024
Libor Akrman 26. ledna 2024Primoco jde na hlavní trh pražské burzy; důvěra v českou ekonomiku klesla; na Apple už nejen s App Store; Deloitte:…
Spoření na penzi dostane nový kabát. Co přinese?
Tomáš Kadeřábek 21. září 2023Od ledna příštího roku chystá vláda v rámci důchodové novely několik změn, mimo jiné třeba nový produkt s cílem zvýšit…
Firmy rekordně vydělávají, ale zvyšovat mzdy příliš nechtějí
Lukáš Kovanda 5. září 2023Mzdy Česku stále padají jedním z nejvýraznějších temp historie. Zvláště dramaticky si pohoršují pracovníci ve školství, zdravotnictví či sociální péči,…
- ANALÝZA
Dramatické navyšování důchodů pokračuje. Již podruhé dostanou penzisté 900 korun navíc
Skoro 2,5 milionu důchodců se může radovat, důchody se jim zvednou skoro o tisícovku a v příštím roce porostou stejně jako letos. Odborníci sice volají po penzijní reformě, kterou nutně vyžaduje demografický vývoj, nicméně vládní koalice sází spíše na „nákup“ voličů.
České ekonomice se daří a nezaměstnanost se pohybuje na již dlouho nevídaně nízkých hodnotách, což je spojeno s nárůstem výběru pojistného. Tím pádem roste i ochota politiků k navyšování důchodů, tentokráte se však skutečně „plácli přes kapsu“.
Asi nejvýrazněji se to podepisuje na důchodech. Starobní penzi pobírá kolem 2,41 milionu lidí, dalších zhruba půl milionu lidí pak pobírá invalidní důchod.
Už loni se koalice ANO a ČSSD rozhodla navýšit důchody nejvýrazněji v historii, průměrná penze tak od 1. ledna vzrostla o přibližně 900 korun. To podle odhadů zvýší celkové výdaje na důchody v letošním roce o přibližně 32 miliard na celkových více než 460 miliard korun.
A v podobném trendu se bude pokračovat. Začátkem března uvedla ministryně financí Alena Schillerová, že by to mohlo být o zhruba 750 korun. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová však na sjezdu ČSSD kontrovala s tím, že to musí být opět 900 korun, navíc chce výrazně přilepšit ženám.
Vládní ANO nakonec ČSSD ustoupilo a dohoda zní: valorizace o 900 korun i pro příští rok.
Dvě klíčové výměry
Vyplácené důchody se skládají ze dvou složek, a to ze základní a procentní výměry.
Základní výměra se vypočítává od letoška jako deset procent z průměrné mzdy, pro rok 2019 tak konkrétně dosahuje 3 270 Kč. Od letošního roku ale došlo ke změně jejího výpočtu, dříve totiž činila devět procent z průměrné mzdy.
Díky této změně jsme svědky razantního nárůstu základní výměry o 570 korun. O tuto částku si tedy polepšili všichni penzisté bez ohledu na počet odpracovaných let či výši historických příjmů.
Druhá složka důchodů – procentní výměra – již závisí na historické ekonomické aktivitě daného příjemce penze. Pro letošní rok vzrostla v rámci valorizace o 3,4 procenta.
Navýšení se stanovuje na základě vývoje cen a příjmů v ekonomice, konkrétně se vypočte podle současných pravidel jako součet poloviny růstu reálných mezd a celé hodnoty růstu cen v rámci spotřebního koše.
Průměrný starobní důchod? Přes 13 tisíc
Podle odhadu po letošní valorizaci průměrný penzista měsíčně inkasuje o něco málo více než 13 300 Kč, což je o 900 Kč vyšší měsíční částka než na konci loňského roku.
Relativně nejvíce si polepšili důchodci s nejnižšími penzemi právě díky výraznému růstu základní sazby. Naopak ti nejvíce příjmoví se dočkali relativně nižšího navýšení.
Například loňský důchod 9 000 Kč po lednové valorizaci vzrostl na 9 785 Kč, tedy o 8,7 procenta. Naopak penze ve výši 16 000 Kč po letošním navýšení bude činit 17 023 Kč, což je nárůst o 6,4 procenta.
Došlo tak k potlačení zásluhovosti, kdy jsou nižší důchody navyšovány relativně rychleji.
Odměna za vytrvalost
Novinkou od roku 2019 je navýšení důchodu o tisíc korun pro důchodce starší 85 let. To se však týká jen přibližně 200 tisíc penzistů.
Zákonodárci tak chtějí kompenzovat údajně vyšší náklady těchto osob na sociální a zdravotní péči. Zároveň v těchto případech často zdravotní stav neumožňuje jakoukoliv formu přivýdělku.
Nadále zůstává v platnosti pravidlo, že pokud se senior dožije sta let, dosáhne toto zvláštní navýšení důchodu výše 2 000 Kč. To je však skutečně výjimečná situace, neboť osob starších sta let bylo ke konci loňského roku u nás pouhých 438, z toho 388 žen.
Za deset let vzrostl starobní důchod o třetinu
Pohled na statistický vývoj důchodů jasně dokumentuje fakt, že k jejich růstu dochází nejvíce v dobách ekonomické konjunktury. Zatímco v pokrizových letech důchody rostly relativně pomalu, od roku 2017 dynamika růstu absolutní výše penzí nabrala na síle.
Ke gradaci došlo letos, kdy podle odhadu průměrný důchod vzrostl o více než 7,2 procenta. Růst průměrného důchodu však není dán jen valorizacemi, nýbrž i vstupem dalších osob do důchodového věku, jejichž penze jsou díky vyšším historickým příjmům zpravidla vyšší než v případě již dlouholetých důchodců.
Za posledních deset let došlo k navýšení průměrné starobní penze o třetinu, zatímco ceny vzrostly přibližně jen o 16 procent.
GRAF: Vývoj inflace v Česku
Za posledních deset let, v procentech
Zdroj: ČSÚ, Tradingeconomics.com
Z této statistiky vyplývá, že životní úroveň průměrného penzisty se poměrně výrazně zlepšila.
Na druhou stranu nutno říci, že růst výdajů typického člověka v postproduktivním věku zřejmě převýšil spotřebitelskou inflaci. Ceny potravin a náklady na bydlení, které tvoří výraznou část výdajů penzistů, v posledních letech totiž rostly relativně dramaticky.
Naopak například ceny nových automobilů či spotřební elektroniky spíše klesaly či stagnovaly, to však není předmět typické spotřeby tuzemských důchodců.
TABULKA: Vývoj průměrné výše důchodu a inflace
Pozn.: Jde zatím o dohodu ANO a ČSSD, kterou musí posvětit vláda a následně poslanci.
Zdroj: Comsense
Výrazný nárůst základní výměry
Jak už bylo řečeno výše, výrazně vzrostla hlavně základní výměra. Na tempu růstu základní, ale i procentní výměry je patrné, že současná valorizace je svým způsobem výjimečná.
Zatímco v letech 2010–2016 základní výměra stagnovala či rostla jen velmi mírně, letos byla navýšena absolutně více než za uplynulých devět let dohromady. Zejména penzisté s podprůměrnými starobními důchody tak mohou slavit.
O kolik se změní základní výměra pro příští rok, zatím není známo, finální znění zákona se teprve připravuje. Podle vyjádření Maláčové však i tentokrát víc peněz při valorizaci poputuje do pevného dílu, který mají všichni důchodci stejný. Méně se naopak přidává k zásluhové, procentní části.
TABULKA: Vývoj základní a procentní výměry
Za posledních 10 let.
Zdroj: Comsense, MPSV
Penze jako nástroj populismu
Současný dramatický nárůst starobních důchodů je především politický krok. Pokud by totiž nedošlo ke změně způsobu výpočtu základní výměry, penzisté by se dočkali průměrného nárůstu důchodů o přibližně 570 korun namísto současných cirka 900 korun.
Politici tak opět dali přednost krátkodobému populismu před řešením dlouhodobě neudržitelného penzijního systému.
Kdo by ostatně chtěl podnikat nepříjemná opatření, jejichž plody budou sklizeny až za mnoho let? Daleko jednodušší přece je si z cizí kapsy koupit přízeň 2,4 milionu potenciálních voličů.
dostal jsem 960k, metrák uhlí zdražili o 60, nájem o 3t, jídlo o 40 – 80%. mám se dobře. příští rok nebudu mít po přidání ani na provaz, abych se oběsil
Škoda, že jste si za ty roky budování socialismu nenašetřil na vlastní byt či dům. Nemusel jste nyní nikomu platit nájem. Já makám a snažím se. Budete-li mít zájem, provaz vám zapůjčím.
Jídlo nezdražilo o 40% -80%. Výmýšlíte kraviny. Dostal jste skoro tisíc korun navíc k důchodu a jediné, na co se zmůžete, je si stěžovat.
….ač důchodkyně, tak rozhodně souhlasím s tím, že jsou to populistické kroky a zadlužování našeho státu,…to nemůže trvat dlouho !!!!
Článek jak vyšitý na přání opozice… která na zvyšování důchodů prděla a jela si jen svoji politiku malá domů… patřím mezi generaci mladších ( 30-35 let) a toto dorovnání na „normální“ úroveň schvaluji. Já si svoje peníze vydělám. Jelikož generace co teď je v důchodu mi k tomu dopomohla jak jen mohla – vzděláním, výchovou atd… Proč jim to nevracet? A to sám moc dobře vím, že já žádný důchod mít nebudu… nebo spíš budu mít takový, na který si našetřím/nainvestuji atd… Oni tuto možnost již nemají, musejí se spoléhat jen na stát. A pokud Vám nepřijde divné jak se „nezvyšovalo“ dříve i když ceny rostly, tak se běžte vyšetřit s hlavou… máte tam něco špatně.
Správný a vše vystihující názor .
Souhlasím ?
Super!!!
Důchodci dřeli celý život a nyní mají být žebráci? Mladí nemají co připomínkovat, jsou zdraví, plní síly, ta si mohou vydělat.
Běžte už někam! Vykládáte, že průměrný důchod je cca 13.000,– Kč.
Za 51 let (při všech odvodech, které zaměstnavatel automaticky srazil) mám důchod 7.501,– Kč. Kam se poděly všechny odvedené peníze za tolik roků kdy jsem lékaře a léky nepotřebovala? Teď zaplatím 5.000,– Kč nájem, 723,– Kč za léky a pak se už můžu jít akorát pást. A na ÚP si mě přehazují jak horký brambor a jen se dovídám, že doplatky mi dělají 340,– + 293,– Kč.
To se fakt rozšoupnu !!!!!!!!!!!!!!
Co bude následovat? Budou si důchodci platit sami zdravotní pojištění, jak se proslýchá ?!?
Jsem také důchodkyně s důchodem nižším, než je ten průměrný. Přesto bych navýšení přála spíše rodičům malých dětí. Mám na mysli zvýšení rodičovského příspěvku tak, jak to bylo původně slíbeno.
Jano
v článku sú klamavé údaje. V tabulke „Vývoj základnej a percentuálnej výmery“
sú nepresné údaje. V roku 2009 nebolo zvýšenie o 470 Kč. Táto čiastka bola zvýšená
v roku 2008 k 1.8.2008. V roku 2009 od 1.1.2009 nebola zvýšená základná výmera
ani o korunu a percentuálná výmera bola zvýšená o 4,4%. V roku 2010 od 1.1.2010 nebola zvýšená ani základná výmera a ani percentuálná výmera ani o korunu!!!
Od roku 2011 sú údaje už správné.
Máte pravdu, díky za poznámku. Nyní již by to mělo být správně.
Redakce Peak.cz
Nevím proč nás důchodce oblbují že se důchody zvyšují od 1.ledna když mám výplatní dotermín důchodu 18tého v měsíci,to znamená že 18 dnů v lednu nemám přidáno nic!!!Prosincový důchod by měl být zvýšený o poměrnou část do 18ého ledna.Státní zaměstnanci a ostatní mají vždy zvýšení od 1.1.,ale důchodcí né,měli by to důchodcům doplácet!!!
De facto nám přidají v průměru 150 korun. Těch 750 ,- je automatické.Tak o čem paní Maláčová mluví? Kdyby se všechno nezdražovalo,nerostla příšerně inflace, nebylo by 750,-,které toto všechno ani nepokryje.
Zdravím, to je štvaní vůči důchodcům, 700 Kč je ze zákona, navíc je tedy 200 Kč. Zrušit podporu solárům, zrušit senát, snížit počet poslanců o polovinu a pak bude na důchody i pro mladé rodiny. Platy se několikrát valorizovaly
Super článek.
Jak to bude se zdravotním pojištěním které za důchodce ,děti platí stát? Přidají vám 1000kč a 1800 kč pošlete zdravotní pojištovně.
Podle širšího pohledu, je to snaha o snížení dopadu zdražování, ekonomický název je inflace.
Většina důchodců je nyní v důchodu výrazně déle, než na kolik si vydělali. Tak jaké „dřeli celý život“? Ali do důchodu v 60, takže odpracovali 40 let. Teď se rozčilují, že jim po 30 letech brání důchodu málo přidali?
nejsem jeste duchodce ale nechapu proc jim pridate a pak se vse zdrazi a odnesou to vsichni zeny a muzi co jsou sami matkky samozivitelky a dalsi co tim duchodci ziskaji nic a ostatni co nedostanou jsou na tom jeste hur
stando , není pravda , Já šel do důchodu v 63 a měl jsem odpracováno 48 let. Kdyby se nezdražovalo , tak se nemusí přidávat. Byla jiná doba , a rohlík stál 30 haléřů a ceny byly stálý.Žádný slevy , jak se ted předhání. Československo bylo soběstačné. Kde jsme ted? Mladí se flákají , a rodiče je živí.Každej by chtěl jen studovat a dělat nikdo. tak to bude čímdál horší
Jako super, důchodcům by se samozřejmě mělo přidat, ale jak chtějí zalepit tu díru v rozpočtu, kterou to tam zase vytvoří, to už neví. Tenhle systém se jednou rozsype a pak nebudou peníze na nic.
jen ať zvyšují, stejně se peníze vypaří neznámo kam, 40 let jsem pracovala, kvůli opotřebované páteři, jsem dostala padáka a ID 1 stupně a poraď si sám ,každá koruna dobrá Anel
Já jsem v duchode,Od 17 let jsem pracovala jako dělnice, dnes mám PREZ 12000 ,a to jsem měla malé platy .,nemůžu pochopit ze někdo má 7000.nebo ještě méně, podle mě nepracoval 40 let ,nemůže mít odpracováné roky.A pak si stěžuje na nespravedlnost ve státě.,A jak mu ubližují..
Když tu čtu jak je hrozné že důchodci dostanou přidáno je mi smutno. Myslím si že by se oba rodiče měli chovat zodpovědně ke svým dětem. Myslet si že odpovědnost za výchovu je odpovědný stát je tak trochu dětinské. Po porodu potomka si otec myslí už jsem udělal dost a matka začne volat na všechny strany mám málo ať se stará stát. Mám 8000 důchod.. Děti jsou samostatné a manžel zemřel a ještě nebyl v důchod proto nemám vdovský. A teď ,,babo““ rád“.
Nemám nic proti zvyšování důchodů naopak jsem Filantrop ale vadí mi kdo je zvyšuje a proč. Jak psala p. Somerova a já ten názor už měl před tím že slizkej Babiš a jeho loupežnická sebranka vsadila na nevzdělanost a hloupost českého národa. Stačí jeden případ za vše ,stačí rozdávat koblihy a Češi jdou jak stádo. Norbert Braun
Myslím, že problém není to jednotlivé navýšení důchodů. Je to reakce na snižující se náhradový poměr (důchodů ke mzdám), který je dneska pod 38 %, tedy nejnižší v historii.
Problém je, že se tato jednotlivá navýšení opakují bez systémové reformy. Tu na začátku své éry zabili a teď mají zavřené dveře. Jejich vina.
ptal jsem se mých známých duchodců kolik kdo bere, byly to částky mezi 14-17 tis. , nevím proč někdo bere méně. Ale vím,že důchodci, kterých jsem se ptal, mají vlastní domy a někteří pracují-nezdá se mi,že by na tom byli zle. Chápu,že každý to má jinak. Někdo tu nadával na mladé. My mladí pracujeme na Vaše důchody, díky nám ekonomika rostla i za tak těžkých časů, důchodů se sami nedožijeme a koupit si vlastní dům je pro většinu z nás nemožné. Důchodci dneška skočí na lep lháře,který jim slíbí nemožné a opět to odneseme my. No, nedávno jsem vyslechl něčí názor,že důchodci by neměli volit-přišlo mi to směšné,ale dnes už se tomu nesměji,chápu jak to dotyčný myslel..