Politický vývoj ve Spojených státech v posledních dnech naplňuje bohužel nejhorší obavy skeptiků. Opakování odcházejícího prezidenta Donalda Trumpa nepodložených tvrzení o “zfalšovaných” volbách odmítly zatím veškeré soudní instance v USA.
Bidenovo vítězství potvrzeno |
Americký Kongres i přes středeční nepokoje ve washingtonském Kapitolu potvrdil výsledek podzimních prezidentských voleb. Učinil tak poslední formální krok před inaugurací Joea Bidena jako nového prezidenta USA. Po odmítnutí republikánských námitek oznámil dokončení certifikačního procesu viceprezident Mike Pence, informovala agentura Reuters. |
Trump však mobilizoval své skalní přívržence natolik, že ve středu napadli Kapitol, aby přerušili jmenování nového prezidenta Joea Bidena.
Výsledkem byly zablokované účty prezidenta Trumpa na Twitteru a Facebooku a čtyři mrtví.
Modrá vlna nastupuje
Rozkol v republikánské straně se v důsledku dění v posledních dvou týdnech jenom prohloubil a pravděpodobně přispěl k tomu, že klíčové senátní volby v Georgii vyhráli ve finále překvapivě demokrati.
I proto si přes “střelbu na Kapitolu” trhy nakonec zachovaly pozitivní náladu a akcie skončily v lehkém plusu, a to díky sázkám na nástup “modré vlny” a výraznější americkou rozpočtovou injekci.
Zopakujme si, co konkrétně může nástup “modré vlny” – demokratické ovládnutí prezidentského úřadu a celého Kongresu – znamenat pro trhy.
Klíčové je, že demokraté chtějí rozpočet s až s dvojnásobným deficitem okolo 2,2 bilionu dolarů (aneb okolo 10 procent HDP). To je na jednu stranu pozitivní zpráva pro akcie těžící zejména z rychlejších domácích investic a současně dobrá zpráva pro všechny rozvíjející se trhy včetně koruny.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Bitcoin po dvou letech opět raketově roste. A s ním i obavy světa z další gigantické bubliny
Pod taktovkou algoritmů aneb v prezidentské kampani v USA budou hrát ještě větší roli sociální sítě
Hrozba pro dluhopisy
Na druhou stranu ve střehu musí být především trh s americkými vládními dluhopisy. Pokud by totiž takto ambiciózní rozpočtovou agendu nová ministryně financí a bývalá holubičí šéfka Fedu Janet Yellenová začala uskutečňovat, tak trh nebude nadšen.
Ceny dluhopisů především na delším konci křivky půjdou dolů, respektive reverzně výnosy vzhůru.
Navíc pokud by trhy viděly, že Fed bude tuto extrémně expanzivní politiku akomodovat masivními nákupy a dlouhodobě nulovými oficiálními úrokovými sazbami, tak přesvědčení, že centrální banka opravdu vytlačí inflaci dlouhodobě nad 2 %, bude narůstat.
To by pravděpodobně nebylo nic příjemného pro americký dolar, který může pokračovat ve svých ztrátách.